10:47
Az elmúlt napok folyamatos erősödése után enyhén korrigált a forint árfolyama, a hazai deviza jegyzése az euró ellenében átlépte a 285-ös szintet.
A forint viszonylagos gyengélkedésében szerepet játszhat az a bizonytalanság, mely a jövő hét keddig kamatdöntést övezi. A Reuters által megkérdezett elemzők többsége tegnap még a kamattartás mellett voksolt, de a jegybank monetáris tanácsának két tagjának múlt heti nyilatkozata elbizonytalanította a londoni elemzőket. Elképzelhető, hogy a külsős tagok a következő ülésen többsége kerülnek, és vágnak a 7% irányadó rátán a belsős tagok ellenében - először jöhet ki a "kormánypárti többség" az ülésen. A piac egyértelmű véleménye, hogy túl korai lenne július végén megindítani a kamatcsökkentési periódust. Az MNB eddig az inflációs nyomásra hivatkozva jegelte a kamatot - ezek a kockázatok most fennállnak, főleg a második Széll-tervben bejelentett különadók miatt. Erről lásd bővebb összeállításunkat >>>
Az alacsonyabb kamat levegőt jelenthet a recesszióba hajló magyar gazdaságnak, csakhogy a jegybank elsődleges feladata az árstabilitás fenntartása, vagyis a 3%-os inflációs cél elérése.
További árfolyamok >>> |
A délelőtt folyamán a svájci frank jegyzése 237,02, a dolláré 232,3 forint volt a bankközi kereskedelemben.
10:31
A mai napon is a 284-es szint körül ingadozott az euró forintárfolyama. A hazai deviza jegyzése folyamatosan erősödött az elmúlt napokban, tegnap áttörte a 284 forintos ellenállási szintet is az euró árfolyama. A nemzetközi környezet alapvetően pozitív, főleg miután a német parlament rábólintott a spanyol bankmentő csomagra, a közös deviza árfolyama a dollárral szemben újra 1,23 alá került.
Jót tesz a forintnak az "IMF-hatás", pontosabban az, hogy a tárgyaló delegációk egyelőre nem kommentálják a tárgyalásokat, azt azonban tudni lehet, hogy azok a viharos előzmények után most nyugodt hangulatban zajlanak. Varga Mihály higgadt szakmaisága, amit miniszteri kinevezése után a londoni kommentárok is kiemeltek, megnyugtatja a befektetőket.