1. Ázsiai aranyétvágy
Ázsiai nagybefektetők, illetve jegybankok már egy ideje folyamatosan vásárolják az aranyat. Főként a kínaiak aranyéhsége domináns, ami jól látszik az európai és amerikai tőzsdék zárása után, az ázsiai kereskedésben tapasztalt árfolyammozgásokon. Az Arany Világtanács legfrissebb adatai is ezt igazolják: eszerint India és Kína együttesen az idei első negyedévben a világszerte vásárolt arany több mint a feléért voltak felelősek.
Hatása: emelkedő ár
Valószínűsége: nagy
2. Fékezni kívánt kínai infláció
Áprilisban 5,3%-kal növekedett a kínai fogyasztói árindex éves összehasonlításban, ami kissé meghaladta az 5,2%-os elemzői várakozásokat. Ugyanakkor, ha kis lépésekben is, de egyre távolodik a kínai infláció az idei évre tervezett 4%-os irányszámtól. Az inflációs cél elérésének érdekében a kínai jegybank erélyesebb intézkedések mellett dönthet az év hátralévő részében.
Hatása: csökkenő aranyár
Valószínűsége: közepes
3. Elhúzódó euróválság
Az elmúlt hónapok eseményei láttán úgy tűnik, hogy az euróövezeti tagországok állandósuló pénzügyi mentőmechanizmus bevezetésére kényszerülnek. A közös uniós fizetőeszköz gyengülése miatt az euróra átszámított aranyár máris történelmi rekordra emelkedett, és ott tartózkodik ebben a pillanatban is.
Hatása: euróban és forintban emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
4. Amerikai adósságproblémák
Már áprilisban negatív kilátással látta el a Standard and Poor´s hitelminősítő az Egyesült Államok adósbesorolását. Hosszabb távon csak következetes takarékossági programmal lehetne úrrá lenni az adóssághegyen. A döcögve haladó amerikai gazdaság azonban jó ideig nem hagy még teret a megszorításoknak.
Hatása: emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
5. Végéhez közeledő mennyiségi lazítás
Az amerikai Fed és az Európai Központi Bank által jelenleg folytatott mennyiségi lazítás politikája voltaképpen pénz pumpálását jelenti a gazdaságba, például kötvények felvásárlásával. Ennek következtében a piacokat hatalmas pénzbőség árasztja el, amely áttételesen megjelenik a befektetési eszközök piacán is. A mennyiségi lazítás nagy nyertesei eddig az árupiacok voltak, de ennek a monetáris eszköznek a bevetése lassan a végéhez közeleg.
Hatása: csökkenő aranyár
Valószínűsége: nagy
6. Globális inflációs nyomás
Az emelkedő élelmiszer-, nyersanyag- és energiaárak költségoldali inflációt idéznek elő az egész világban. A nyersanyagárak, különösen az energiahordozók árának emelkedése az olyan gyorsan növekvő gazdaságok egyre csak növekvő fogyasztásának az eredménye, mint amilyen például Kína, India és Brazília.
Hatása: emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
7. Megtorpanó gazdasági növekedés
Az OECD előrejelzése szerint az idén a tavalyihoz képest kisebb ütemben folytatódik a globális gazdaságnövekedés. A stagfláció veszélye nem zárható ki teljesen.
Hatása: emelkedő aranyár
Valószínűsége: közepes
8. Geopolitikai válságok
A geopolitikai események a tapasztalatok szerint többnyire csak átmenti hatással vannak a nyersanyagok, és így az arany árára. Az arab világban tapasztalható változások, a terrorizmus elleni harc kihatásai miatt kialakuló bizonytalanság ugyanakkor alapvetően a biztos menedéknek számító arany felé tereli többnyire a befektetőket.
Hatása: kiszámíthatatlan
Valószínűsége: közepes, nagy
9. Növekvő spekuláció
Miután az arany a talán legkevésbé korreláló eszköz a többi befektetési alternatívával szemben, kézenfekvő lehetőség kínálkozik rajta keresztül a diverzifikációra. Kétségtelenül fennáll egy buborék kialakulásának a veszélye, de a jelenlegi árfolyamnál még valószínűleg messze vagyunk ettől.
Hatása: emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
10. Határidős tőzsdék
Nagybefektetők jelentős short-pozíciók felvételével a határidős tőzsdéken számottevő nyomást tudnak gyakorolni az arany árfolyamára. De a kereskedési szabályok szigorítása is, mint például a letéti biztosítékok megemelése is eredményezhet hirtelen negatív hatást.
Hatása: rövidtávon újra meg újra csökkenő aranyár
Valószínűsége: nagy
11. Politikai beavatkozás az aranypiacba
A politika oldaláról (akár csak lokálisan) sokféle, pillanatnyilag mégoly abszurdnak tűnő beavatkozás is elképzelhető a jövőben. Luxus- és egyéb adók, egy újfajta aranystandard bevezetése, forgalmazási és vásárlási korlátozások.
Hatása: kiszámíthatatlan
Valószínűsége: elenyésző
12. Jegybanki aranyvásárlások
A 90-es évek vége óta a jegybanki aranyeladások egy fontos elemét adták az aranypiaci kínálatnak. Hasonló következménye lehet most annak, hogy a jegybankok két évtized után tavaly vásároltak először több aranyat, mint amennyit eladtak a tartalékaikból. Ugyanakkor a nemzeti pénzintézetek képesek piaci intervenciókon keresztül rövidtávon továbbra is nyomást gyakorolni az árfolyamra.
Hatása: közép-, hosszútávon emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
13. Kamatok emelkedése
A gazdasági válság miatt rekord mélységre csökkent jegybanki alapkamatok kedveztek eddig az aranynak. Az OECD előrejelzése szerint az Egyesült Államokban a következő hónapokban azonban már megkezdődhet a kamatemelés. Az aranyárfolyam számára fontos reálkamatok (alapkamat mínusz infláció) ellenben még jó ideig a negatív tartományban maradhatnak.
Hatása: a jelenlegi alacsony szinteken még nem számottevő
Valószínűsége: nagy
14. Ékszeripari kereslet növekedése
Az ékszeripari aranyfelhasználás a befektetési arany térnyerésének ellentétpárjaként az elmúlt tíz évben folyamatos csökkenésen ment keresztül. Ennek a folyamatnak a gazdasági válságot követő 2009-es év jelentette a mélypontját. Azóta ismét növekszik az ékszerek iránti kereslet a világban, amelynek kétharmada Indiából és Kínából származik. Miután ebben a két országban a vagyonosodó rétegek lélekszáma dinamikusan növekszik, velük együtt nő az arany ékszerek iránti keresleti potenciál is.
Hatása: emelkedő aranyár
Valószínűsége: közepes, nagy
15. Kitermelés drágulása
Az arany kínálati oldalának legfontosabb eleme a bányák kitermelése, amely döntő hatással van az aranyár jövőbeni alakulására. A fél évszázaddal ezelőtti kimagaslóan nagy hozamú lelőhelyek ma már egyre ritkábban fordulnak elő. A bányatársaságok kitermelése pedig csak jelentős többletráfordítással növelhető.
Hatása: hosszútávon emelkedő aranyár
Valószínűsége: nagy
Privátbankár