Europe strikes back
Folytatódott ma reggel is a tegnap kezdődött kiigazítás a részvény, deviza és nyersanyagpiacokon. A háttérben több ok áll:
- Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt lemondásra szólította fel az ellenzék, miután a válságkezelés erős embere súlyos korrupciós vádakkal szembesült a hétvégén a pártjához köthető finanszírozási pénzekkel kapcsolatban. - Eközben a múlt héten és tegnap rendkívül gyenge adatok érkeztek a spanyol munkaerőpiacról, amelynek tükrében szinte reménytelennek tűnik az ottani válság megoldása. - A másik "európai betegnél", Olaszországban még ebben a hónapban előrehozott választások lesznek. Az előzetes közvéleménykutatások szerint Silvio Berlusconi korábbi miniszterelnök egyre jobban megközelíti riválisát, Mario Montit. Berlusconi személye kifejezetten aggasztja a piaci szereplőket. - Bár a legutóbbi német adatok erősek, az euróövezeti átfogó beszámolók újabb visszaesést mutatnak a feldolgozóiparból, ezek közül különösen aggasztóak a francia folyamatok. |
Az euróövezeti problémák visszatérésének azért is terük nyílt a napokban kis híján kifutottak az amerikai vállalati gyorsjelentések különösebb meglepetések nélkül, ahogy nem hoztak megváltást az amerikai makroadatok sem. Külön aggasztó, hogy továbbra sincs megoldás az amerikai fiscal cliff nyitva hagyott kérdéseiről, ugyanakkor a már bevezetett adóemelések a lakossági, fogyasztói bizalom esését indították el januárban. Emiatt pedig félő, hogy csökkenni fog a személyes fogyasztás, ami az amerikai GDP 70 százalékát adják.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
Aminek örülünk
Ami viszont enyhíti az aggodalmakat az, hogy a kínai beszámolók szerint elérhette a mélypontot az ottani gazdaság lanyhulása. A novemberről szóló feldolgozóipari beszámolók már fellendülést mutattak, ráadásul határozott vonalon. Ma hajnali kamatdöntésében erre hivatkozott az ausztrál jegybank is, amely a várakozásoknak megfelelően 3 százalékon tartotta az irányadó kamatot. A döntést kísérő kommentár szerint az ausztrálok abban bíznak, hogy a kínai gazdaság ereje kitart, így nem csökkennek a nyersanyagokra és egyéb termékekre leadott rendelések.
A pozitív oldalon áll Japán is. Az ottani, novemberi választás óta tartott az az általános emelkedés, aminek megtorpanása most elkezdődhetett. A háttérben azok a várakozások állnak, amelyek szerint mind a kormány, mind a jegybank elkötelezett marad a folytatódó monetáris lazításban és gazdasági ösztönzésben. A jen mindenesetre több év tétlenség után indult gyengülésnek az elmúlt hetekben.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A forint tegnap reggel indult gyengülésnek, ma reggel 293 forint körül jegyzik az eurót. A hangulat további romlása könnyen kiterelheti a forró pénzeket a kockázatosabb eszközökből, ami veszélyeztetheti a hazai deviza pozícióját is. Sőt, amennyiben az olasz és a spanyol kötvénypiacokon ismét jelentős emelkedésnek indulnak a hozamok, úgy a magyar alapkamat szintje is veszélybe kerülhet, de a további kamatvágás mindenképpen.
Forrás: Privátbankár Dealbook |