16:32
Kora délután megtorpant a forint zuhanása, de azóta is oldalazva gyengül a magyar deviza. Az euró 316,8-ról egyelőre visszafordult.
A Reuters híradásai szerint a forint durva gyengülését három dolog is okozhatja: egyrészt az egyre gyűrűző orosz rubelválság hat a térség devizáira, másrészt az általános elemzői várakozások szerint a lengyel jegybank vágni fog az alapkamaton hamarosan. Illetve elmondások szerint Londonban továbbra is nagy erőkkel szabadulnának a lengyel devizától, holott a rubel ma már stabilabban mozgott.
11:59
A forint nem követte le a rubel erősödést, 314 körül maradt a kurzus, és nem sokkal dél előtt a forint tovább gyengül: 316-nál is járt az euró árfolyam.
11:27
Putyin tegnapi éves sajtótájékoztatóján békülékeny arcát mutatta, habár külpolitikai kérdésekben nem tartalmazott az eddigi kommunikációtól eltérő elemet mondandója - áll a Commerzbank napi elemzésében. Az viszont tisztán látszik, hogy az orosz jegybank mögött áll, és elszántak hathatós lépéseket tenni a rubel stabilitása érdekében. A devizatartalékok apadása természetesen aggasztó kérdés lenne, ha további beavatkozásokra volna szükség. A rubel mindenesetre a dollárral szembeni 62-es árfolyam körül megnyugodni látszik, ahogy a brent olaj is moderáltabb formában csökken - szintén 62-nél tart az árfolyam.
USD/RUB Friss árfolyam |
A forint eközben nem sokat javított a rubel-pánik során elszenvedett veszteségből, 313-315 közötti bankközi kereskedést láthattunk a nap folyamán.
EUR/HUF Friss árfolyamok |
A néhány napos orosz pánik után a figyelem ismét a fejlett piacokra irányult. A New York-i tőzsdén évek óta nem látott pozitív napnak örülhettek a befektetők, a visszatérő jó hangulatban a dollár is 1,23 alá erősödött az euróval szemben. Tegnap a japán jegybank nem tett új lépéseket a monetáris stimulus irányába, pedig a szigetország gazdaságát komolyan fenyegeti az olajár csökkenése miatti defláció és könnyen lehet, hogy rákényszerülnek a jelenleginél is nagyobb mértékű lazításra. Ma csendes nap elé nézünk adatfronton, de hangulati alapon elképzelhetőek kisebb-nagyobb mozgások.
Az orosz helyzetben megnövekedett kockázatkerülés a svájci jegybankot néhány napra az 1,20-as küszöb védelmére kényszerítette. A jegybank 25 bázispontos vágása, amivel negatív tartományba csökkentette az alapkamatot érdekes értelmezést kapott a piacon. A központi bank ugyanis korábban korlátlan mértékű devizapiaci intervencióra szánta el magát, most pedig néhány nap után „rásegített” a kamatcsökkentéssel az 1,20 tartására. A Commerzbank elemző szerint a lépés értelmezhető a hitelesség romlásaként is, ami később többe kerülhet a svájciaknak. A jelenlegi 1,2040-es nyugalmi szint a forinttal szemben 259-es centrumú bankközi kereskedést jelent.