A jelenlegi helyzetben gyakorlatilag minden befektetési eszköz mélyrepülésben van, kivéve az első osztályú adósok által kibocsátott kötvényeket. Az elmúlt héten 4%-ot veszített az arany Londonban, az ezüst pedig több mint 7%-kal értékelődött le. Amennyiben az arany a válság lázmérője, úgy ez alapján a világgazdaság meredek szárnyalásban van, a globális adósságmizéria pedig már a múlté - legalábbis így kellene lennie. Annak megállapításához azonban, hogy ez mennyire nem így van, nincs szükség különösebben mélyreható elemzésekre.
Görögország immár biztosra vehető csődje láttán a nagy intézményi befektetők egyedül a készpénzt veszik készpénznek. „Cash is king” – likviditás mindenekfelett az aktuális mottó, amely szerint cselekszenek. Miközben mindenkit a várható államcsőd nemzetközi bankrendszerre gyakorolt kiszámíthatatlan kihatásai foglalkoztatnak, a bankok életben maradásért vívott küzdelemében a likviditás, vagyis a fizetőképesség számít a legfőbb erénynek. És bár az arany közismerten egyike a leginkább likvid eszközöknek, a sárga nemesfém egyidejűleg azon kevés befektetések egyike is, amelyek az utóbbi hónapokban egyáltalán hozamot termeltek. Ezért az itt realizálható profittal kínálja magát a lehetőség az egyéb ügyleteken elszenvedett veszteségek kiegyenlítésére.
Nemzetközi Valutaalap: "Veszélyes szakaszba lépett a világgazdaság"
Európa adóssággondjai egy újabb csúcsponthoz közelednek. Ezt ismerte el egy hete Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank éves közgyűlésén tartott felszólalásában, amikor Európát „a probléma epicentrumának” nevezte. És ezt példázzák a görög államadósság bizalmi válságot is szülő tovagyűrűző hatásai, amelyek néhány hete a német Siemens konszernt arra késztették, hogy több mint fél milliárd eurót vonjon ki a Société Générale francia nagybankból. Ismeretes, hogy a megoldhatatlannak tűnő görög csődtömeg pénzügyileg rendítheti meg a neki hitelező francia bankrendszert, és ezen belül is a Société Générale lehet különösen veszélyeztetett.
Görögország után a második leginkább eladósodott európai állam Olaszország. Az olasz gazdaság romló kilátásai és az államháztartási reformok vontatottsága miatt a Standard & Poor’s hitelminősítő nem is késlekedett az olasz szuverén adósbesorolás valamint több olasz pénzintézet leminősítésével. A hitelminősítőtől kapott pofon negatív következménye máris megmutatkozik az adósságszolgálat 7% körüli kritikus szintre emelkedett kamatterhében, ami még tovább ront az olasz államháztartás helyzetén. Ezért az elismert londoni gazdaságkutató intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legfrissebb elemzése szerint Olaszország problémái máris „meglehetősen hasonlítanak” a görög problémákhoz, a járványszerűen terjedő európai adósságspirál pedig komoly eséllyel a valutaunió szétesésével fenyeget.
Európa mellett a Föld másik legfontosabb gazdasági térsége az Egyesült Államok, ahol továbbra is a munkanélküliség az első számú közellenség. Ben Bernanke jegybankelnök ennek kapcsán az amerikai munkaerőpiaci helyzetet „nemzeti krízisnek” nevezte szerdán. Fellendülésre pedig nem igen lehet számítani egyhamar a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtökön közzétett előrejelzése szerint. A fogyasztói bizalmi index alig javult szeptemberben, de az új lakás eladások esése augusztusban is jelzi, hogy a világ legnagyobb gazdaságában valami nagyon nincs rendben.
Már az arany sem biztos menedék?
Elterjedt elemzői vélemény, hogy az elmúlt hetek viharos árfolyam-emelkedésében szükségszerű és egészséges jelenség a most zajló korrekció, amely korántsem jelent törést az egy évtizede emelkedő trendben. Marc Faber, svájci sztárbefektető és aranypiaci guru máris túladottnak tartja a sárga nemesfémet. Ő és számos más neves befektető is vételi szinteket látnak a mérséklődött árfolyamban, amelyet hosszútávra tervezett invesztícióra megéri kihasználni. Így gondolják ezt számlátomást széles néptömegek is, hiszen a fizikai aranypiacon kiugróan erős jelenleg a kereslet. Ennek köszönhetően az európai kontinens egyik vezető nemesfémfeldolgozója, a svájci Argor-Heraeus cég már nem is győzi kiszolgálni a megrendeléseket, és többhetes türelmet kér az ügyfeleitől.
Soros György legendás nagybefektető az utóbbi napokban többször is hangot adott annak a véleményének, hogy a most közelgő válságot a 2008-asnál is súlyosabbnak tartja. Szerinte az embrionális állapotban lévő mentőmechanizmusok alkalmatlansága miatt az euróválság decemberre érheti el a tetőfokát Görögország tényleges csődbejelentésével, és ez az egész világgazdaságot súlyos depresszióba sodorhatja. Az aranyárfolyam jövőbeni koordinátái tehát Európa döntéshozóinak a kezében vannak.
Az arany és az ezüst árának alakulása
A londoni árfixing alapján az arany árfolyamának esése az 1 600 dolláros szinten egyelőre megállt. Az éves grafikonon jól látszik, hogy a középtávon emelkedő trend a korrekció dacára nem tört meg, és ezzel a 10-éves hosszútávú trend is abszolút sértetlen.
Az elmúlt hét közepén láthattuk a jegyzést 1 660 dollárig ismét emelkedni is. Itt mostantól egy markáns ellenállás jelenthet akadályt a további erősödésben, és aztán légüres tér következik 1 730 dollárig. Érdekes megfigyelni az augusztus eleji gyors emelkedés és a legutóbbi hirtelen esés csaknem szimmetrikus kialakulását. A most következő héten dőlhet el az, hogy ezzel az arany korrekciója már lezárult, vagy esetleg még eltart 1 500 dollárig is.
Az ezüst grafikonját érdemes az időben két évet visszalépve szemügyre venni. Az árfolyam legutóbb egy szimmetrikus háromszögből esett ki lefelé. A zuhanó kurzus a háromszög alsó diagonális támasz szintjét 37,50 dollár környékén metszette, ami a technikai elemzés szabályai szerint egy 17 dolláros (a háromszög két legtávolabbi pontja közötti távolság) esést valószínűsít. Ez alapján egy 21 dollár körüli árfolyamcél elérése lenne a következő hat hónap folyamán kivetíthető. A negatív szcenárió ellenére mindazonáltal pozitív, hogy az éves emelkedő trend eddig még nem tört meg.
Privátbankár