Gyengüléssel kezdte a napot a legtöbb tőzsde, követve a tegnapi New York-i irányt. Az ázsiai hangulatot rontották a végleges kínai adatok a feldolgozóipar júliusi teljesítményéről, amelyek szerint a hatalmas ázsiai országban a visszaesés határán, vagy éppen visszaesőben van a legfontosabb gazdasági ágazat. Korábbi elemzések már rámutattak, hogy ennek oka részben a belső kereslet, részben pedig a felvevő piacok lassulása. Hajnali kommentárok szerint Kínában egyre valószínűbb emiatt az újabb monetáris lazítás, ami vagy újabb kamatcsökkentés lesz, vagy a kötelező banki tartalékok csökkentése a hitelezés felpörgetésére.
Az euró ismét gyengült mára virradóra, az EUR/USD visszacsúszott 1,23 alá, és jelentős csökkenés volt a kőolaj árában is. Az amerikai WTI 88 dollár alá esett, a Brent 104,5 dollár alatt mozog.
A befektetők a múlt heti és hét eleji nagy eufória után profitot realizálnak, illetve óvatosságból kivárják a központi banki bejelentéseket. Ma az amerikai Fed, holnap az EKB jelenti be az újabb döntéseit az irányadó kamatokról, illetve az esetleges újabb intézkedésekről. Csakúgy mint az elmúlt hónapokban az újabb bejelentések, illetve az ezekre való célzás elmaradása újabb eladói hullámot gerjeszthetnek. A legnagyobb valószínűséggel az EKB holnap bejelentése lesz tartalmasabb, ugyanis az elmúlt napok emelkedését éppen Mario Draghi EKB-elnök azon mondatai okozták amelyek szerint minden eszközzel meg akarják menteni az euróövezetet. Hogy az akkor csak szóbeli intervenció volt-e, holnap kiderülhet.
A forint - hazai hírek híján - teljesen együtt mozog a régióval és több más kockázatosabb eszközzel, az eurót 282 forint jegyzik kicsivel. Az általános kockázatkerülés természetesen gyengíti a hazai devizát. Tegnap már erős jel volt a forint kerülésére, hogy a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukción jelentősen megcsappant a kereslet, így az ÁKK a tervei alatt kényszerült értékesíteni az állampapírokat.
Ma egyébként még a Fed döntése előtt érkezik két fontos amerikai makroadat. Az egyik a foglalkoztatás alakulásáról, a másik pedig a feldolgozóipar állapotáról ad képet.