Hamarosan bejelenthetik Brüsszelben az új uniós szankciókat Oroszországgal szemben - a szankciók önmagukban is káros hatással lehetnek az európai gazdaságra, különösen azokra, amelyek komolyabb oroszországi kitettséggel rendelkeznek - mint például a magyar. Az is sejthető, hogy Oroszország sem fogja szó nélkül hagyni az intézkedéseket, akár az európai gázexport korlátozásával is reagálhat.
A nap kérdése: mekkorát buknak a magyarországi cégek Oroszországban? >> |
A Commerzbank szakértői szerint egyre inkább úgy tűnik, hogy nem várható a helyzet gyors megoldása, sőt inkább annak elhúzódása valószínűsíthető. Ez nem tesz jót a kockázatvállalási kedvnek, ami az előbb-utóbb érkező amerikai kamatemeléssel kombinálva, inkább a gyengülés esélyét növeli a forint (és a többi régiós deviza) esetében.
Ennek jeleit láthatjuk ma is: az euró jegyzése rövid időre újra 310 fölé került a bankközi devizapiacon.
Friss árfolyamok >> |
A dollár továbbra is erős, egyelőre azonban nem mozdul az EUR/USD az 1,3430-as szint közeléből. Hamarosan azonban számos olyan makroadat érkezik, ami az orosz-ukrán válságtól függetlenül is komolyabban befolyásolhatja az árfolyamot.
Mi lesz a héten?
Kedden Amerikában megkezdi kétnapos ülését az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottsága (FOMC). Kedden és szerdán ezért az európai befektetők fokozottan figyelhetnek az amerikai eseményekre, gazdasági adatokra.
Ma érkezik a CB fogyasztói bizalmi index és a Case-Schiller lakásárindex, szerdán pedig a második negyedéves előzetes GDP-adat adhat információt arról, hogyan áll az amerikai gazdaság. Szerdán hozzák nyilvánosságra a Fed nyíltpiaci bizottságának legfrissebb állásfoglalását is a témában. Pénteken pedig fontos munkaerőpiaci adatok (a friss NFP) látnak napvilágot.