16:00
A miniszterelnök megtörte a csendet a hiteltárgyalásokkal kapcsolatban - meglepő dolgokat nem mondott, az euró azért egy forinttal drágább lett a szavaira. Részletek >>
15:00
Meglepően jól tartja magát az arany ára. Az unciánkénti jegyzések 1600 dollár fölé szöktek. Ez ugyan nem jelent kiugróan nagy kimozdulást, ugyanakkor feltűnően nagy ahhoz képest, hogy szinte az összes eszközosztálynál folytatódott az eladói hullám.Az unciánkénti jegyzés átlépte az 1600 dollárt.
A háttérben elsősorban az a várakozás áll, amely szerint az amerikai központi bank (Fed) újabb könnyítést jelent be. Ennek ugyan kicsi az esélye, ugyanakkor az aranypiac szerepelői az elmúlt nagyjából két hónapban beárazták a lazítást, így tartják a pozíciót is.
A forint piacán reggel óta nincsen érdemi változás, ahogy a tőzsdéken sem.
Valószínűleg összegyűlt az a kritikus mennyiségű rossz hír, ami nem engedi a markukból a tőzsdéket, ugyanakkor összegyűlt az a kellő mennyiségű remény is ( a jegybanki pénznyomdákban), hogy esni sem tudnak igazából a piacok.
12:00
Késő délelőtt tovább javult a nemzetközi hangulat - dacára a vártnál rosszabb német üzleti hangulatjelentésnek és a pocsék brit GDP-adatnak. Az euró tovább erősödött a dollárral szemben, délben 1,2140-en állt a jegyzés.
A forint is kezd magára találni, az euró jegyzése 288,6-ig ereszkedett a nap közepére, miközben délelőtt még 290,5 környékén adták-vették a közös pénzt.
10:35
Ha jelentős késéssel is, de azért kezd a forinthoz is átszivárogni a bizakodóbb nemzetközi hangulat: az euró jegyzése már közelebb van a 289-hez, mint a 290-hez.
A svájci frank jegyzése 241 forint körül áll, egy dollárért 238,90 forintot kérnek a bankközi devizapiacon.
10:00
Hirtelen nagyot ugrott szerdán délelőtt az euró árfolyama, miután Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank tanácsának elnöke arról beszélt, hogy az eurózóna mentőalapja, az ESM banki jogosítványokat kaphatna. Ebben az esetben ugyanis megoldódhatna az a probléma, hogy a rendelkezésre álló 500 milliárd euró kevés lehet Spanyolország és/vagy Olaszország kisegítésére szükség esetén. Bankként ugyanis az ESM hozzáférhetne az EKB által biztosított forrásokhoz, magyarán gyakorlatilag korlátlan összegben szerezhetne pénzt a bajba került gazdaságok megsegítésére.
Az euró hat nap után tudott erősödni a dollárral szemben: 1,2050-ről hirtelen 1,2110 fölé ugrott a jegyzés 9 óra tájban, és később is megragadt ezen a szinten.
A forgalom azonban nyári, azaz viszonylag alacsony, így a friss erősödés könnyen korrigálódhat is. Görögországból ráadásul olyan hírek érkeznek, amelyek szerint nem sok esély van arra, hogy sikerül teljesíteni a mentőcsomag feltételeit - komoly kétségek övezik Görögország eurózónás tagságát, a kockázatkerülés továbbra is erős a piacon.
A jelentős ugrást az euró árfolyamában meglepő módon egyáltalán nem sikerült lekövetnie a forintnak. A bankközi devizapiacon továbbra is 290 forint környékén áll az euró jegyzése, az EKB által megfogalmazott kritika a tranzakciós adóról - bár messze nem nevezhető váratlannak - nem tesz jót a magyar devizának, ha ugyanis ez az adónem végül kiesne a bevételek közül, az bő 100 milliárdos lyukat ütne a költségvetésen.
A közelmúltban volt már rá példa, hogy a forint nem követett le egy nagyobb euró-árfolyamváltozást: amikor Ben Bernanke Fed-elnök a várakozások ellenére nem beszélt a QE3-ról a szenátus előtt, a forint nem követte a mélybe az eurót.