Nagyot gyengült a forint. Az euró reggel még az euróval szembeni 286-os szinttel kacérkodott, délután viszont átlépte a 289-et. Közben a nemzetközi hangulat is romlik, megállt az olaj árának emelkedése, megint erősödik a dollár, a tőzsdéken pedig egyelőre szünetel az emelkedő trend.
Az amerikai kőolaj ára reggel még új idei csúcson, 106 dollár fölött volt, délutánra korrigált az árfolyam. Újabb iráni hírek nem érkeztek és egyelőre máshonnan sem érkezett olyan információ, ami tovább feszítette volna az olajpiacot. A nyersanyag árak csökkenését segítette, hogy erősödött a dollár, miután az elmúlt két napban az eurónak nem sikerült áttörnie a kemény ellenállási pontokat az amerikai devizával szemben.
Az euró tovább gyengült. Az euróövezeti deviza a tegnap hajnali, görögökkel kapcsolatos megállapodás után átmenetileg szárnyalt, az EUR/USD megközelítette az 1,33-mat. Ez azonban erős ellenállás volt, folyamatosan visszapattant a jegyzés és miután hosszútávon inkább az euró gyengülésére fogadnak a befektetők, nincs is nagy erő az euró piacán. A tőzsdei befektetőket óvatosságra inti, hogy a New York-i tőzsde Dow Jones indexe tegnap 4 éves csúcsra ért és több más részvénypiac is lokális csúcsokat döntött az elmúlt hetekben.
A befektetők a görög mentőcsomag ellenére bizalmatlanok maradtak az euróövezeti válsággal kapcsolatban, ezt tovább erősítette az a mai hír, hogy a Fitch leminősítette Görögországot arra hivatkozva, hogy az adósság leírási akció tovább rontja az ország adósminősítési helyzetét. A két napja tartó piaci gyengülés egyértelműen annak a régi piaci szabálynak tudható be, amely úgy szól, hogy „vedd meg a pletykát, add el a hírt!” Tehát a befektetők bevásároltak abban bízva, hogy lesz megállapodás a görögökkel, most pedig realizálják a nyereséget.
A forintot gyengíti az is, hogy tegnap ismét emelkedtek a magyar államkötvények hozamai a másodpiacon és most már biztossá vált, hogy az Európai Bizottság jelentős támogatási összegtől készül megfosztani Magyarországot. A pénzek kiesése a Privátbankár értesülése szerint 1,5 – 2 százalékát teszi ki a GDP-nek, így elmaradásuk egyrészt csökkenti a kibocsátást és növeli a hiányt, másrészt arra kényszeríti a kormányt, hogy az eddig tervezetteken túl is csoportosítsa át a pénzeket.
A tegnapi Magyar Közlöny szerint a kormány jelentős, újabb megszorításokra kényszerül idén, hogy tartani tudja a tervezett hiánycélt. Ez részben jó hír, ugyanis a kormány ezek szerint elkötelezett a konvergencia-program mellett, ugyanakkor kétségeket vet fel, miután az Orbán-kormány látványosan és az EU-nak is szembeötlően rossz megoldásokkal reagált az elmúlt időszak problémáira.