Az euró erősödni kezdett a dollárhoz képest, a forint pedig a svájci frankkal szemben (250 alá ment vissza az árfolyam), miután uniós források szerint az Európai Központi Bank (EKB) azt közölte, hogy kész olasz kötvényeket vásárolni, ha Olaszország elkötelezi magát a gazdasági reformok mellett, csökkentve ezzel az ország államadósságát.
Tekintse meg a friss devizapiaci árfolyamokat a Privátbankáron>> |
A hírre New York-i tőzsde is némileg magához tért és pluszba fordult, zárásra viszont ismét alább hagyott a lendület, így több mint két év óta a legrosszabb hetüket zárták pénteken az értéktőzsde vezető mutatói.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 60,93 ponttal, azaz 0,54 százalékkal 11.444,61 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutató 0,07 ponttal, 0,06 százalékkal 1199,37 pontra csökkent.
A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 23,98 ponttal, 0,94 százalékkal esett, és 2532,41 ponton zárt.
A hét folyamán a DJIA 5,8 százalékkal, az S&P 7,2 százalékkal, a Nasdaq pedig 8,1 százalékkal csökkent.
Berlusconi szerint a G7-eknek lépnie kell
Az olasz kormányfő azt javasolta, hogy a G7-ek pénzügyminiszterei napokon belül üljenek össze, miután több mint egy hete bizonytalanság uralkodik a pénzpiacokon és a tőzsdéken a befektetőknek arra a félelmére, hogy lassul az amerikai gazdasági növekedés, az euróövezet adóssággondjai pedig nem enyhülnek.
A G7-ek pénzügyminiszterei eredetileg szeptemberben terveztek együttes ülést. Az olasz miniszterelnök azt mondta, hogy a megbeszélés célja közös terv kidolgozása a válság hatásainak leküzdésére.
Silvio Berlusconi közölte azt is, hogy az olasz kormány elkezdi a reformokhoz, a kiegyensúlyozott költségvetés eléréséhez szükséges törvényi előkészületeket. Emiatt a kormány augusztusban nem megy szabadságra, és a parlament is dolgozni fog.
Az olasz kormányfő bejelentette, hogy már 2013-ban el akarják érni a kiegyensúlyozott költségvetést az eddig tervezett 2014 helyett, és alkotmányba foglalják az egyensúlyi költségvetési szabályt. Silvio Berlusconi arról is beszélt, hogy liberalizálást hajtanak végre eddig néhány zárt szektorban, és munkaerőpiaci reformot hajtanak végre.
Az olasz állampapírok és részvények hetek óta nagy eladási nyomás alatt állnak egyebek között azokra a felerősödött aggodalmakra, hogy az ország nem lesz képes kezelni hatalmasra duzzadt államadósságát, ami az egyik legnagyobb a világon, GDP-arányosan eléri a 120 százalékot az idén.
MTI, Privátbankár