A Gazprom és Kína közötti együttműködésben frissen felmerült problémáknak több elemző szerint is súlyos következményei lehetnek a Magyarországot is érintő Déli Áramlat gázvezeték-projektre.
A Gazprom korábban azt tervezte, hogy 25 milliárd dolláros (1 dollár mintegy 247 forint) hitelt vesz igénybe Pekingtől a keleti gázszállítási útvonalnak nevezett Szibéria Ereje nevű, orosz területen Kínába vezető gázvezeték megépítésére -írja az MTI.
Alekszej Miller, az energetikai óriáscég vezérigazgatója azonban vasárnap a kínai fővárosban közölte, a felek végleges megállapodásra jutottak és nem tárgyalnak többé a hitelezésről - azaz nem lesz kínai hitel.
Kamaton folyik a vita
Az orosz Kommerszant napilap úgy tudja, hogy a kamatról folyó vita komoly akadályt jelentett a már meglévő, úgynevezett nyugati útvonalon való orosz gázszállításról folyó tárgyalásokon.
A Déli Áramlat tervezett nyomvonala (Fotó: Wikipedia) |
A Pekingben aláírt orosz-kínai szerződések alapján a már meglévő, úgynevezett nyugati útvonalon történő szállítással 30 éven át évi 30 milliárd köbméterrel nőhet a Kínába irányuló orosz gázexport.
Nyugatról se lesz olcsó hitel
Az orosz napilap cikkírója arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai kölcsön levétele a napirendről éles váltást jelent a Gazprom álláspontjában, amely korábban arról is lemondott, hogy az orosz Nemzeti Jóléti Alapból kapjon pénzt a Szibéria Ereje nevű gázvezeték megépítésére, és most hivatalosan magára vállalta annak 55 milliárd dolláros költségét. A tekintélyes politikai-gazdasági napilap szerint az orosz állami cégnek ugyanakkor nincs kilátása más komoly hitelforrások bevonására, minthogy Nyugaton nagyon magas kamatokat szabnak az orosz hitelfelvevőknek.
Egy név nélkül említett orosz gázüzletági forrás biztos abban, hogy a Gazprom egyelőre elboldogul a maga erejéből, egy másik név nélkül nyilatkozó szakértő szerint ez a politika ugyanakkor komoly kockázat az állami cég pénzügyi stabilitására, hacsak nem fagyasztja be valamely másik nagy beruházását, például a Déli Áramlat európai gázvezeték megépítését, amelynek a jelenlegi bekerülési költségét 30 milliárd dollárra teszik.
A Gazpromnak választania kell
Alekszej Kokin, az Uralsib Capital nevű orosz befektetési cég elemzője szerint a Gazprom láthatóan arra számít, hogy a belátható jövőben ismét megnyílnak számára a nyugati pénzpiacok és az meggyengíti majd a kínai pozíciókat. Szerinte jövőre nem várhatóak nagy ráfordítások a Déli Áramlatra, mivel a beruházás egyelőre áll az Európai Bizottsággal meglévő ellentétek miatt.
Valerij Nyesztyerov, a Sberbank befektetési szakembere is úgy látja, ha a közeljövőben nem javul a helyzet a tőkepiacon, akkor a Gazpromnak a Kínával kötött szerződés érdekében el kell halasztania egyéb elképzeléseinek megvalósítását, vagy le kell azokról mondania.