3p
A Gazprom-Kína együttműködés problémái miatt késhet vagy akár kútba is eshet a Déli Áramlat megvalósítása.

A Gazprom és Kína közötti együttműködésben frissen felmerült problémáknak több elemző szerint is súlyos következményei lehetnek a Magyarországot is érintő Déli Áramlat gázvezeték-projektre.

A Gazprom korábban azt tervezte, hogy 25 milliárd dolláros (1 dollár mintegy 247 forint) hitelt vesz igénybe Pekingtől a keleti gázszállítási útvonalnak nevezett Szibéria Ereje nevű, orosz területen Kínába vezető gázvezeték megépítésére -írja az MTI.

Alekszej Miller, az energetikai óriáscég vezérigazgatója azonban vasárnap a kínai fővárosban közölte, a felek végleges megállapodásra jutottak és nem tárgyalnak többé a hitelezésről - azaz nem lesz kínai hitel.

Kamaton folyik a vita

Az orosz Kommerszant napilap úgy tudja, hogy a kamatról folyó vita komoly akadályt jelentett a már meglévő, úgynevezett nyugati útvonalon való orosz gázszállításról folyó tárgyalásokon.

A Déli Áramlat tervezett nyomvonala (Fotó: Wikipedia)

 


A Pekingben aláírt orosz-kínai szerződések alapján a már meglévő, úgynevezett nyugati útvonalon történő szállítással 30 éven át évi 30 milliárd köbméterrel nőhet a Kínába irányuló orosz gázexport.

Nyugatról se lesz olcsó hitel

Az orosz napilap cikkírója arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai kölcsön levétele a napirendről éles váltást jelent a Gazprom álláspontjában, amely korábban arról is lemondott, hogy az orosz Nemzeti Jóléti Alapból kapjon pénzt a Szibéria Ereje nevű gázvezeték megépítésére, és most hivatalosan magára vállalta annak 55 milliárd dolláros költségét. A tekintélyes politikai-gazdasági napilap szerint az orosz állami cégnek ugyanakkor nincs kilátása más komoly hitelforrások bevonására, minthogy Nyugaton nagyon magas kamatokat szabnak az orosz hitelfelvevőknek.

Egy név nélkül említett orosz gázüzletági forrás biztos abban, hogy a Gazprom egyelőre elboldogul a maga erejéből, egy másik név nélkül nyilatkozó szakértő szerint ez a politika ugyanakkor komoly kockázat az állami cég pénzügyi stabilitására, hacsak nem fagyasztja be valamely másik nagy beruházását, például a Déli Áramlat európai gázvezeték megépítését, amelynek a jelenlegi bekerülési költségét 30 milliárd dollárra teszik.

A Gazpromnak választania kell

Alekszej Kokin, az Uralsib Capital nevű orosz befektetési cég elemzője szerint a Gazprom láthatóan arra számít, hogy a belátható jövőben ismét megnyílnak számára a nyugati pénzpiacok és az meggyengíti majd a kínai pozíciókat. Szerinte jövőre nem várhatóak nagy ráfordítások a Déli Áramlatra, mivel a beruházás egyelőre áll az Európai Bizottsággal meglévő ellentétek miatt.

Valerij Nyesztyerov, a Sberbank befektetési szakembere is úgy látja, ha a közeljövőben nem javul a helyzet a tőkepiacon, akkor a Gazpromnak a Kínával kötött szerződés érdekében el kell halasztania egyéb elképzeléseinek megvalósítását, vagy le kell azokról mondania.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG