Gyorsan és nagyot gyengült a forint reggel, miután sorra jöttek a vártnál rosszabb hírek. A hazai deviza már tegnap 2 forinttal gyengült az euróval szemben, miután az IMF cáfolta azt a hírt, hogy Magyarországra jönnek a tárgyalásokkal összefüggésben. Az eurót napok óta 289-290 forinton jegyezték, tegnap már 292 forintnál járt a jegyzés az IMF-hír után.
Egy koki Kínából
A csütörtök rosszul indult, miután a hajnali adat szerint Kínában márciusban nagyot esett a feldolgozóipari aktivitás. Ráadásul emiatt a foglalkoztatás is csökkenésnek indult a nagyvállalatoknál és a jövőre vonatkozó várakozások sem javultak. Az adatsorból kiderül, hogy a jelentős esést nemcsak a világgazdasági kereslet csökkenése okozta, hanem a hazai, belső kereslet is tovább gyengült. A felmérést ráadásul az HSBC bank készítette, így az jóval hitelesebb, mint a hivatalos kínai statisztikák. Az adat erősítette azt az aggodalmat, hogy Kína tartósan a lassulás útjára lépett, az esés mértéke pedig kétségessé tette, hogy a lassulás „puha-földetéréshez” vezet, inkább kemény landolásra utal.
Sallerek Európából
Az európai hírfolyam legkiábrándítóbb része az volt, amely szerint Franciaországban és Németországban a vártnál rosszabb helyzetben lehetnek a vállalatok. Az EU két legerősebb országában estek a beszerzési menedzser-indexek, amelyek jó mutatói a jövőt illető várakozásoknak. Ráadásul mindkét helyen a csökkenést jelző 50 pont alá kerültek a mutatók. Németországban 50,2 pontról 48,1 pontra, Franciaországban pedig 50 pontról 47,6 pontra csökkent az index. Csökkent a bizalom a szolgáltató szektorban is. Az adatokra jelentősen zuhant hirtelen az euró a dollárral szemben.
Egy másik adat szerint januárban az előző havihoz képest 2,3 százalékkal, éves összevetésben 3,3 százalékkal csökkentek az új ipari megrendelések az euróövezetben. Decemberben havi szinten még 1,9 százalékos növekedést, tizenkét havi bázison 1,7 százalékos csökkenést regisztráltak az eurót használó tizenhét országban. A decemberi havi növekedési ütem a legmagasabb volt a tavaly májusi óta. Elemzők szerint a januári csökkenés alátámasztja azokat a félelmeket, hogy romlanak az euróövezeti feldolgozóipar kilátásai. Ez összefügg azzal is, hogy a kínai gazdaság teljesítménye lassulóban van, és ez kihatással van az egész unióra.