Magyarország kockázati felára ma jóval nagyobb, mint a lengyel, vagy a cseh, sőt még a román és a bolgár felárnál is magasabb, ami alapvetően meghatározza a magyar kamatszintet - mondta a jegybank alelnöke. A pénzügyi válság magyarországi hatásait elemezve Király Júlia beszélt az állam túlköltekezéséről, amelyhez hozzájárult a vállalatok és a lakosság eladósodása devizában. "Mindez oda vezetett, hogy 2008 októberében Magyarország GDP arányos külső eladósodása devizában elérte a 45 százalékot, amelyből a kormányzati szektoré 15 százalék, a vállalatoké és a lakosságé együtt 30 százalék volt" - magyarázta az alelnök.
Újra az IMF-re lesz szükségünk: idő és pénz kell?
Az eladósodás másik jellemzője a hitel/betét mutató, s ez 2008 októberében 150 százalékos volt, azaz minden harmadik kihelyezett forint, vagy annak megfelelő deviza külföldiek megtakarításából származott. Király Júlia nem adott új prognózist a magyarországi gazdasági visszaesésre, mivel az MNB május végén publikálja azt inflációs jelentése keretében, így a kormány által közölt várható 6-7 százalékos GDP csökkenést említette.
Bokros: a dollár még betegebbé tehet |
Elmondta: az Európai Központi Bank legutóbb szerdán üzente meg az MNB-nek, hogy refinanszírozási hitel ellentételeként nem fogad be magyar állampapírt fedezetként.
Oszkó: 20 éve nem volt olyan adócsökkentés, amit elindítottunk
Bajnai: egy év alatt nem lehet rendet tenni
Pénz kell az EBRD-nek, hogy osztogathasson
London: ma erőt villantott Magyarország
Az IMF szeretni fogja Bajnai csomagját
EBRD: optimista magyar jóslat
MTI