12:00
Merre tovább, forint?
Tegnap délután már ellentétes irányba mozgott a forint és a zloty. A forintnak nem tettek jót a Moody’s negatív megjegyzései, bár a piac iránytalansága miatt a gyengülés limitált maradt - írja friss elemzésében Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa. Továbbra is a globális hangulat változásai határozzák meg elsődlegesen az irányt. A kockázatvállalás növekedésével párhuzamosan erősödhetnek a régiós devizák, így a forint is, ennek komolyabb gátja a 290-es szint lehet. A gyengülésre nagyobb a tér, de a 298 közeli szintek már megfoghatják ezt a mozgást is - írja Bámli Károly.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Szerdán egyelőre 293-nál érte el mélypontját az euró jegyzése, innen gyengült egyenletesen a forint délig.
A korábban beharangozott mai amerikai adatdömping a Commerzbank szakembere szerint így foglalható össze: "A fő attrakció az ADP lesz negyed háromkor, elő zenekar az MBA Mortgage Applications. Levezetésként az ipari rendelési állomány és az ISM adat, az after party hangulatfelelőse a Beige Book lesz este nyolckor. Lehet, hogy az adatok végre irányt adnak majd a piacoknak. Ha sikerül az 1,3115-ös szintet áttörni, akkor az 1,32 fölötti régiót is megcélozhatja az euró, ellenkező esetben az 1,29 környéki szintek állhatnak a dollár erősödés útjába" - írja Bámli Károly.
09:10
Shinzo Abe japán miniszterelnök bejelentései csalódást okoztak a piacon, esett a Nikkei tőzsdeindex és gyengült a dollár a jennel szemben. A miniszterelnök arról beszélt: 3 százalékkal emelni szeretnék az elkövetkező évtizedben a bruttó nemzeti jövedelem szintjét, a közvetlen külföldi tőkebefektetések összegét pedig megdupláznák 300 milliárd dollárra - részben speciális gazdasági övezetek létrehozásával, amely vonzaná a tengerentúli technológiai fejlesztéseket és a humántőkét.
Sokan ennél valamivel több és konkrétabb intézkedést vártak, ez magyarázza a Nikkei gyengülését - zárásra 3,8 százalékkal esett az index. A Reutersnek nyilatkozó szakértő szerint a devizapiac jelenleg szorosan követi a tőzsdei mozgásokat, ahol az algoritmus-alapú kereskedés rángatta az árfolyamokat.
USD/JPY |
A beszéd elhangzása után újra 100 alá esett a dollár jenárfolyama. A piacok most Amerika felé fordultak, ahol fontos adatok látnak napvilágot a napokban. Pénteken a mezőgazdaságon kívüli szektorok foglalkoztatási adatai, előtte szerdán az ADP foglalkoztatási adatai kerülnek nyilvánosságra. A szokásosnál nagyobb figyelem irányul a heti munkanélküliségi adatokra is. Ennek hátterében az áll, hogy a Fed korábban a munkaerőpiac állapotától tette függővé a QE3 gazdaságösztönző program további sorsát - a legutóbbi makroadatok alapján most épp kevésbé tartják valószínűnek a piacok, hogy a Fed a vártnál gyorsabb tempóban állítja le a pénznyomdát. Jó ideje ez a kérdés vezérli a piacokat, így a rövid idő alatt befutó adatok új irányt adhatnak a kereskedésnek.
EUR/USD Friss árfolyamok >> |
A dollár nem csak a jennel, hanem az euróval szemben is gyengül, szerda reggel az 1,31-es árfolyamszintet is megcsípte a jegyzés, innen pattant vissza az árfolyam.
A forint egyelőre a későn ébredők között van, 293,5 körül indult ma az euró jegyzése, reggel 9 óra előtt is itt járt az árfolyam, kissé közelítve a 294-hez - a tegnapi 292 körüli szinteknek egyelőre nincs nyoma. A lassan javulásnak induló kisker-adat egy kis lökést tudott adni a forintnak, a mozgás azonban nagyon szűk sávban történik.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Török sztorija is van a forintnakA hétfői nagy zuhanásnak közel felét ledolgozta kedd délelőtt azt isztambuli tőzsdeindex, a török kötvények is magukhoz tértek, a török líra viszont alig. A tőzsdének azonban volt honnét esnie, még így is 40-50 százalékkal van az egy évvel korábbi szintek felett. Ha összemossák a befektetők a régió országait, az a forintra nézve is komoly következményekkel járhat. Elemzésünk >> |