Egy héttel az amerikai Fed kamatdöntő ülése után az Európai Központi Bank is az alapkamatról tanácskozott a múlt héten. A várakozásoknak megfelelően egyik jegybank sem változtatott az irányadó rátáján. Az aranypiac.hu összeállítása szerint a jegybanki kamatváltoztatások híján az egyelőre elmaradó pénzügyi lazítás az, ami mögöttes mozgatórugóként a leginkább visszafogja az arany és az ezüst árfolyamát.
Nem tolonganak az aranyért a parketten és az ékszerboltban sem
Egy uncia (31,1 gramm) színarany 1,19%-os heti gyengüléssel 1643,75 dolláron (356 628 forint, 11.467 Ft/g) zárta pénteken Londonban a fizikai kereskedésben a hetet. A tavaly szeptemberi 1 895 dolláros londoni árfolyamcsúcstól számítva ez kicsit több mint 13%-os csökkenést jelent. Forintban számolva november közepéről származik az unciánként 416 672 forintos (13 398 Ft/g) eddigi történelmi rekord. Az ezüstöt pénteken ismét 30 dollár alatt jegyezték (29,90 dollár, 6 487 forint), ami 4%-os zuhanás az egy héttel korábbi záróértékéhez képest.
A két legfontosabb nemesfém hazai fizetőeszközben kifejezett értéke egyrészt a világpiaci árfolyamuknak, másrészt a dollár-forint devizapár alakulásának függvénye. A forint az év elején érte el az utóbbi idők abszolút mélypontját a dollárral szemben, majd onnét az elmúlt időszakban már 10%-ot meghaladóan visszaerősödött. A nemesfémárak korrekcióját a hazai befektetők tehát két okból is megérzik jelenleg. |
Az árupiacok továbbra is víz alatt vannak. Az arany, az ezüst, az ipari fémek, de akár az olaj is egyaránt veszítettek az értékükből az utóbbi időkben, vagy legjobb esetben is csak szinten tudták tartani magukat. És még az egyre aggasztóbbnak tartott spanyol helyzet kapcsán felerősödő euróválság hírére sem özönlik el a befektetők a nemesfémek piacát, ahogy tették ezt korábban hasonló esetben. Sőt, az arany és az ezüst éppen hogy gyengébb arcukat mutatják.
Az aranypiac.hu szakértői szerint a relatív erőtlenség mögött főként az amerikai pénzügypolitika érhető tetten, amely most fukarkodik újabb monetáris impulzusokat szolgáltatni az árfolyamok emelkedéséhez. Pedig elkelne a serkentő pénzügyi közeg a gazdasági növekedés felpörgetéséhez. Az amerikai konjunktúra alakulásának fokmérője a foglalkoztatás alakulása, és éppen ebben látja több elemző is a hivatalos munkanélküliségi statisztikáknál rosszabbnak a helyzetet.
A fizikai arany iránti kereslet a korábbi időszakok töredékére zuhant vissza világszerte, különösen a megcsappant indiai ékszerfogyasztás érinti fájón a nemesfémek világpiaci árfolyamát. Indiában az árérzékeny lakosság az arany közismerten mély társadalmi gyökerei dacára kevesebbet vásárol a rúpia leértékelődése és az importvámok növelése miatt dráguló ékszerekből.
De a világ más tájain is jóval kevesebb fogy manapság a tavaly még kirobbanó népszerűségnek örvendő befektetési arany rudakból és érmékből. Igaz ez továbbá a fizikai arannyal fedezett értékpapírokra is. A Bloomberg hírügynökség adatai szerint a legfontosabb arany ETF-ek (aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapok) a március közepén elért 2 410 tonnás rekordkészletük óta csaknem 20 tonna aranytól váltak meg két hónap alatt, ami tulajdonképpen nem lenne drámai csökkenés, de ez a korábban egyértelműen növekvő trend megtorpanását jelenti.
A fiúk a bányában dolgoznak
A fundamentumok másik oldala az arany kínálatának, ezen belül is elsősorban a bányászati kitermelésnek az alakulása. Ebben nem érkezett mostanában adat számottevő csökkenésről, úgyhogy a vélhetően meglévő túlkínálat fényében annál is inkább szerénynek látszik a lanyhuló kereslet okozta árfolyamesés. Hogy van-e, és mekkora a túlkínálat, azt persze csak találgatni lehet mindaddig, amíg például a kínai jegybank esetleg háttérben zajló aranyvásárlásaival kapcsolatban a spekulációkon kívül nem lát valami konkrétum napvilágot.
Más nemzeti bankokról mindenesetre bizonyosan tudható, hogy vásárolják az aranyat. Az idei év egészére 500 tonna aranyvásárlással is számolnak egyesek a jegybankok részéről, ami nagyjából a nemesfém iránti kereslet 12%-át jelentené. Hasonló nagyságrendet tesz ki az ipari felhasználás, ami a nanotechnológia fokozott térnyerése révén adhat új impulzusokat az arany piacának.
Technikai elemzés - arany: út 1600 alá?
Az aranypiac.,hu összeállítása szerint az arany jegyzésének lassan két hónapja megfigyelhető oldalirányú mozgása az elmúlt héten is folytatódott. Ennek során a kereskedés az 1 620 és 1 680 dolláros értékek közé beszorulva zajlik. Minél tovább tart ez a döntetlen tendencia, annál hevesebben fog véget érni a piacok szabályai szerint vagy az egyik vagy a másik irányba. A rövidtávú technikai kilátások mindenesetre nem túl biztatóak. A kurzus jelenleg a mozgóátlagok alatt helyezkedik el, és amennyiben beesne még a pirossal jelölt hároméves emelkedő trendvonal alá, úgy szakadhatna akár 1 600 dollár alá a 12-hónapos trendmutatóig is.
Ezt a diagonális támaszt idén januárban egyszer már tesztelni kényszerült az árfolyam. Akkor bírta ez a fogódzó a terhelést, de ha most elesne, számolni kéne a széles sávban csökkenő aktuális trendcsatorna alsó határolójáig, az 1 450 dolláros tartományig tartó korrekcióval. Itt azonban még nem tartunk. Egyelőre 1 600 és 1 610 dollár között számos korábbi árfolyameseményből levezethető horizontális támasz nyújthat kapaszkodót.
Ezüst: veszélyben a hosszú távú trend is
A 30 dolláros lélektani határ eleste az eladói momentumot erősíti, és ez visszavetheti a jegyzéseket 28 dollárig is. Itt kereszteződik jelenleg egy vízszintes támasz és egy diagonális trendvonal, amelyek együttese erős kapaszkodót jelenthet a további korrekció megfékezéséhez. Ennek elestéről jobb nem is beszélni, hiszen az egy a 20 dolláros szintekig ható meredek zuhanással végződhet - írja az aranypiac.hu.