Az EKB bejelentését a piac már jóelőre beárazta, így annak kevés hatása volt az euró árfolyamára - bár az olcsó hitelből rekordmennyiségért jelentkeztek be a bankok. A közös pénz valamelyest ugyan veszített értékéből, ezt devizapiaci kereskedők azzal magyarázzák, hogy a piacra szabadított újabb likviditástömeg növeli a kockázatvállalási kedvet, és a pénz carry-trade-ügyleteken keresztül keresi a helyét, amihez a devizát euróeladással teremtik meg a brókerek.
A "carry trade" kifejezésre nincs tökéletes magyar fordítás. Lényege, hogy a befektető alacsony kamatú devizában vesz fel hitelt, a pénzt befekteti magas hozamú devizában denominált piaci termékbe, majd a nyereségből visszafizeti a hitelt és a hozamkülönbséget teszi zsebre. Törvények nem tiltják. A japán jen, a svájci frank, az amerikai dollár erősödését az elmúlt években (elsősorban a jenét) egyebek mellett az a "trükkös kereskedés" okozta. Ezekben az országokban nagyon alacsonyak a kamatok és a befektetők is biztonságban érzik magukat. |
A kedvező nemzetközi hangulatban egész nap erősödött a forint, az előzetesen közöltnél jobb amerikai negyedik negyedéves GDP-adat (+3% év/év alapon, az előzetes 2,8% helyett) újabb lendületet adott a magyar devizának is. Délután 3 óra után, az amerikai tőzsdék nyitásakor (DJIA: +0,18%, S&P-500: +0,12%, Nasdaq Composite: +0,14%) az erősödés egy masszívabb hulláma, háromnegyed 4-re az euró jegyzése a reggeli 290 fölötti szintek után már 287,38-ra esett.
Egy svájci frankért ugyanekkor 238,5 forintot adtak, a dollár jegyzése 213,7-en állt.