16:20
Friss árfolyamok >> |
Délután a dollár újra erősödik az euróval szemben, 1,3365-ig ereszkedett a jegyzés - ez újabb lökést adott a forintgyengülésnek is. Az euró árfolyama megközelítette a 316-os szintet, 315,80 fölött van a napi csúcs - ilyen szinten utoljára 2012 elején járt a jegyzés.
14:50
Kinek kell 1,6 százalékon magyar állampapír?
Ahogy arról beszámoltunk, a mai állampapír-aukciót váratlanul olcsón megúsztuk: a három hónapos diszkont kincstárjegy aukciós hozama 1,61 százalékos újabb történelmi mélypontra esett, pedig az alapkamat 2,10%, és az MNB közlése szerint véget is ért ezzel a kamatcsökkentési ciklus, nem lesz tehát alacsonyabb.
A háttérben technikai okok is állnak: a folyamatos magas kereslet oka a jegybank önfinanszírozási programja, a kéthetes jegybanki kötvény lecserélése kéthetes jegybanki betétre (ami külföldi bankok számára nem érhető el) - így terelik a forgalmat a kötvénypiacra, sikerrel.
Ha viszont a technikai okokon túl nézünk, az látszik: a forintban elérhető eszközök hozamának folyamatosan csökkenése értelemszerűen csökkenti azok vonzerejét, ilyen alacsony kamattal a magyarnál stabilabbnak gondolt gazdaságok papírjaihoz is hozzá lehet jutni a piacon.
Ez a mai hír, ehhez még hozzájönnek a korábbi, a forint gyengélkedéséhez vezető tényezők: a geopolitikai feszültségek, az orosz szankciók gazdasági hatásai, az amerikai pénznyomda fokozatos kivezetése, a várható amerikai kamatemelés hatása, a dollár erősödése is - és az alacsony likviditás.
Kicsi a forgalom - könnyű borítani
A forgalom ugyanis eközben a devizapiacon is "nyári", azaz igen alacsony - ilyenkor nagyobb a volatilitás, azaz kisebb összegekkel is nagyobbat lehet mozdítani egy adott termék árfolyamán. Ha néhány nagyobb kötvénytulajdonos kiszáll, eladja magyar kötvényeinek egy részét vagy egészét, az a szokásosnál nagyobb elmozdulást tud okozni az árfolyamban.
Friss devizaárfolyamok >> |