4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy azt feltételezni lehetett, a svájci jegybank tegnapi döntésének máris áldozatul esett egy devizakereskedő cég. Akkora veszteség halmozódott fel nála, hogy tőkehelyzetének hiányos mivolta miatt fel kellett függesztenie az üzemelést. Minderről ráadásul egy hazai brókercég közleményéből értesültünk.

A Codex Tőzsdeügynökség tegnap délutáni közleményében tájékoztatta ügyfeleit, hogy az FXCM kereskedőcégen keresztül kötendő ügyletekre nem vesz fel megbízást a továbbiakban, mert a cég szünetelteti az üzemelést. Az FXCM is közleményt adott ki, miszerint a tegnapi svájci frank ügyleteken az ügyfeleknek 225 millió dolláros vesztesége keletkezett, pontosabban nem a veszteség ekkora, hanem a pénzek elfogytával ekkora mínusz maradt számláikon, amit nyilván sosem fognak befizetni.

Így a cég tőkehelyzete annyira leromlott, hogy nem felel meg az amerikai felügyeleti szabályozásnak, ezért fel kell, hogy függessze működését. A cég hozzáteszi, vizsgálják, hogyan tudnának pénzt szerezni, hogy elérjék ismét az előírt tőkekövetelményeket.

Hány jöhet még?

És ez még csak az első fecske. Vajon hány másik van, ahol ott a méretes lyuk, ami az ügyfelek után marad? Nyilván sok helyen még csak számolgatnak, mások reménykednek, hogy be tudnak szedni valamit az ügyfelektől. És kérdés, hogy ezeken a cégeken kívül hány bank lehet érintett a dologban? Hány banknak lehettek forexező ügyfelei, és hány állt kapcsolatban ilyen kereskedési platformot üzemeltető, fizetni nem tudó céggel? Nem indul-e el az egészből egy olyan folyamat, mint 2008 őszén, amikor sorra estek ki a csontvázak a bankok szekrényeiből, végül a Lehman Brothers összeomlott, a többit pedig adófizetői pénzből kellett menteni, aminek azóta is isszuk a levét?

Vajon ezek a dolgok eszébe jutottak-e Thomas Jordan svájci jegybankelnöknek, amikor meghozta át nem gondolt döntését? Más jegybankok sokszor nagy gonddal készítik fel a piacot egy-egy eseményre, hogy ne okozzanak piaci turbulenciát. Legjobb példa erre a Fed, amelyik az eszközvásárlási program fokozatos kivezetését is jó előre kommentálta, és most a lehetséges jövőbeni kamatemelésről is úgy nyilatkozik, hogy annak bekövetkezte a legkevésbé okozzon zavarokat. Ők megtanulták 2008-ban, mit jelent az óvatosság, a bizalom.

Rend volt

A devizapiacnak volt egy kialakult rendszere. A bankok, brókercégek elemezték, hogy az egyes devizák egymáshoz képest átlagosan, ill. maximálisan mekkora mértékben mozdulnak el 1 nap alatt. Ezek alapján meghatározták a letéti követelményeket úgy, hogy azok mondjuk egy adott napi elmozdulást bőségesen fedezzenek, és ha a letét lecsökken, legyen ideje az ügyfélnek eldönteni, hogy lezárja a pozíciót, vagy pótbefizetést teljesít, és nyitva tartja azokat. Így a rendszer kezelhetően működött.

Persze voltak olyan időszakok, amikor egy deviza sokat mozgott és gyorsan, és akkor akár hetekig minden áldott nap értesíteni kellett az ügyfeleket, esetleg időközben megemelni a letétet. Minderre azonban tudtak reagálni mind a cégek, mind az ügyfelek. És ennek a rendszernek a működését a svájci jegybank is pontosan ismerte. És azt is tudta, hogy ha azt lépi, amit tegnap, akkor a teljes rendszer összeomlik, óriási veszteséget hagyva a pénzügyi rendszerre. Sőt azzal is tisztában voltak, hogy ilyenkor árjegyzőnek nevezett hiénák lépnek a piacra, akik a sokk utáni néhány percben extrém árfolyamokon likvidálják a pozíciókat, maximalizálva milliárdos nyerőjüket, és ugyancsak maximalizálva az ügyfelek bukóját.

Ideje senkinek nem volt semmire: arra sem, hogy szóljanak az ügyfeleknek, kívánnak-e finanszírozni, vagy zárják a pozíciót. Képletesen: ami az orosz válságban hónapok alatt zajlott le, az itt most 3 percben. És mindezt egy olyan ország jegybankja okozta, amelynek pénzügyi kultúrája évszázadok óta fogalom volt...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG