A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Bár az árdöntések számos más tényezőtől, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, ez alapján már lehet becslést adni arra, hogyan alakulhat a héten az üzemanyagok ára a magyar benzinkutakon.
A GKI Energiakutató legfrissebb elemzésében azt írja az egyik fontos tényezőről: a Reuters adatközlése alapján a május 12 - május 16-i héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 0,2%-kal csökkent, a gázolajnál 1,3%-os volt az áremelkedés. A másik fontos tényező pedig a forint árfolyama: a dollár jegyzése árfolyama a május 12-ével kezdődő héten 222 forint körül ingadozott, összességében 1 dollár kb. 2 forinttal került többe a megelőző heti átlaghoz képest - átlagosan 0,7 százalékot gyengült a magyar deviza.
Literben és forintban...
A hét folyamatai alapján a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett a benzin esetében 0,6-0,9% közötti árcsökkenés mutatható ki, a gázolajnál 1,0-2,2% közötti volt az árak emelkedése. Ezen a héten az árfolyam gyengülése a piaci üzemanyagárak emelkedését felerősítette.
A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – a benzin ára várhatóan nem változik, azonban a gázolajnál 2-4 forintos áremelkedés elképzelhető.
Mennyit tankolhatunk a pénzünkből?
Az elmúlt egy év során a benzin ára gyakorlatilag nem változott, a gázolaj ára 0,5%-kal emelkedett. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek ennél kicsit gyorsabban emelkedtek, ezért 0,2%-kal több benzint és 0,2%-kal kevesebb gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.