Száz dollár alá, tizenöt havi mélypontjára esett az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti (159 liter) ára hétfőn az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, a palaolaj-kitermelés erősödésének köszönhetően ugyanis bőséges kínálat alakult ki a világpiacon, ami semlegesíti az ukrajnai és az iraki válság árnövelő hatását is.
A Brent kőolajfajta árfolyama (100 hordónként) További árfolyamok |
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása, így ettől akár az itthoni benzinkutakon is lejjebb mehetnek az árak. A múlt heti események alapján még áremelkedésre lehetett számítani a héten. Részletek >> |
Hétfő délelőtt októberi szállításra a Brent hordónkénti ára 99,74 dollárra csökkent, utoljára 2013. június 24-én állt ilyen alacsonyan. Az azóta eltelt időszakban idén június közepén érte el csúcspontját, 115,7 dolláros áron, azaz az utóbbi három hónap alatt több mint 13 százalékkal esett a Brent árfolyama, pedig a geopolitikai feszültségek kiéleződtek Ukrajnában és Irakban is.
Mitől csökken az ár?
Ezt az ellentmondást több árcsökkentő tényező egybeesésével magyarázzák szakértők: a bőséges kínálat a gyenge gazdasági növekedés miatt alacsony kereslettel párosul a világpiacon, emellett a válság által érintett országok szállításaiban nem keletkeztek valódi zavarok.
A palaolaj-kitermelés bővülésének eredményeként az Egyesült Államok egyre kevesebb könnyűolajat importál Nyugat-Afrikából, így a felesleg az európai piacokra ömlik, ami túlkínálatot kelt - mutatnak rá a Commerzbank szakértői.
Az amerikai energiaügyi minisztériumon belül működő energetikai tájékoztató hivatal (EIA) adatai szerint 2005-ben az Egyesült Államokban felhasznált olaj- és olajtermékek 60 százalékát importálták. Ez az arány 2013-ban már csak 33 százalék volt, jövőre pedig 1970 óta nem látott szintre, 22 százalékra süllyedhet.
A harcok miítt nem állt le a kitermelés
Tény az is, hogy az Irakban, Líbiában és Ukrajnában dúló válságok nem vezettek az olajkitermelés csökkenéséhez. A káoszba süllyedt Líbiában helyreállt a kitermelés, Irakot illetően pedig lenyugodtak az iszlamisták előretörésével felszított kedélyek, mivel a harcok nem terjedtek ki az ország déli részére, ahonnan a napi 2,5 millió hordós olajexport 90 százaléka indul.
Az ukrán válságban érintett Oroszország naponta mintegy ötmillió hordó olajat szállít elsősorban európai országokba. Ez a mennyiség elég jelentős mindkét fél számára ahhoz, hogy se a nyugati, se az orosz fél ne vessen ki rá szankciókat - véli Julian Essop, a Capital Economics vezető közgazdásza.
Elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy Irakban és Líbiában tartósan harcok dúlnak, nem szabad alábecsülni a kockázatokat. Ha Irak politikailag szétesik vagy Dél-Irak az iszlamista lázadók kezére kerül, az katasztrofális hatással járhat az olajárakra nézve.
A Brent ára a nap folyamán a 99,74 és 100,99 dollár között ingadozott. Ez az áresés még nem nyugtalanítja a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC) tagállamait, a 100 dollár alatti ár azonban már nyomást gyakorolhat több exportőr költségvetésére és a kitermelés csökkentésére ösztönözheti a vállalatokat.
A New York-i árupiacon (NYMEX) hétfőn a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 72 centtel 92,57 dollárra csökkent októberi szállításra.