A csomagok - eddig összesen három - összetétele erősen veszélyezteti a növekedési kilátásokat. A csomag tartalma, főleg a bankadó fix elemmé tétele, illetve az energiacégek adójának 50%-ra emelése a mostani 16%-ról szembemegy az IMF ajánlásokkal, így kérdéses, hogy lesz-e megállapodás a nemzetközi szervezetekkel - írja összefoglalójában Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa.
Reggel 2 százalék fölötti mínuszban nyitott a budapesti tőzsde indexe, a BUX-ot főleg az OTP és a Mol húzta le - előbbi értelemszerűen a bankadó, utóbbi a különadó miatt hasalt el. A nap folyamán mérséklődtek a kezdeti veszteségek, a BUX 1 százaléknál közelebb van a pénteki záróárhoz, a Molt pedig már pluszban jegyzik 14 óra után.
A forint szépen erősödik
A forint a megállapodást övező bizonytalanságok közepette is jól tartja magát, és egy évvel az IMF-hez fordulásunk után 284 közelében kezdte a napot. Ez közel 10%-kal erősebb, az akkori 308 körüli szinteknél. CDS fronton még látványosabb a korrekció, a pénteki 317-es záró érték közel 50%-kal alacsonyabb szintet jelent a tavalyi 604-es értéknél. Bámli Károly szerint a forint kilátásait tekintve kérdés, hogy a piaci szereplők hogyan reagálnak a tárgyalások de facto elmaradására, illetve egy kedvező piaci hangulatban és a fejlődő piacokra ömlő tőke fényében egyáltalán hatással lesz-e ez az árfolyam alakulására.
Az is lehet, hogy rövidtávon fontosabb a költségvetés fenntarthatósága, mivel a fejlett piacok nullás hozamkörnyezete miatt mindenki úgyis a magas hozamú, elfogadható kockázatú befektetéseket keresi. A forint eszközök egyelőre ilyennek számítanak - írja a Commerzbank szakembere.
Legfrissebb devizaárfolyamok >> |
Az euró jegyzése kora délután egészen 283-ig ereszkedett, a jegyzés innen pattant vissza.