A Bankszövetség és az önkormányzati szövetségek vezetői egyeztetésükön megállapították, hogy jelenleg az önkormányzatok meghatározó többségének működése stabil, adósságtörlesztési hajlandósága jó, finanszírozottsági szintje az EU átlagának megfelelő. Ugyanakkor az elmúlt napok rendkívül nagymértékű árfolyam-emelkedésének hatásai egyelőre nem ismertek.
A tárgyalópartnerek egyértelműen kijelentették, mindkét fél abban érdekelt, hogy az önkormányzatok megfelelő gazdálkodással a továbbiakban is eleget tudjanak tenni fizetési kötelezettségeiknek. Ezért a jövőben is nyitottak a folyamatos egyeztetésre, és a piaci események hatásainak értékelésére.
Ugyanakkor az önkormányzatok további finanszírozásához elengedhetetlen a hosszú távon stabil és egyértelművé tett jogi keretrendszer kialakítása. Többek közt például az, hogy a közbeszerzési törvény általános rendelkezései helyett specifikus, rugalmas szabályozás vonatkozzon a önkormányzatok pénzügyi szolgáltatásainak igénybevételére.
Eközben számos önkormányzat közzétette adósságállományának helyzetét.
Szeged nem tervez átütemezést
A szegedi önkormányzat adósságállománya - a rövid és hosszú lejáratú hitelek, valamint a kötvényállomány – a 2011. június 30-i adatok szerint 23,224 milliárd forint, ebből 2,593 milliárd forint tesz ki a kötvényállomány.
A város számára - a kötelező feladatok ellátása mellett - prioritást élvez a vállalt kötelezettségek határidőre történő teljesítése, így nem számolnak késedelemmel hiteltörlesztésekben és nem terveznek átütemezést.
Kaposvár árfolyamrögzítene, Somogy megye jókor váltott
Kaposvár adósságállománya 11,9 milliárd forint hitel és 43,5 millió svájci frank kötvény.
A város szerint a törlesztéssel nincsenek és nem is lesznek gondok, az átütemezés helyett az árfolyamrögzítést szorgalmaznák, három év múlva pedig a várhatóan stabilizálódó pénzügyi helyzetben könnyebb lesz a törlesztés az önkormányzatok számára is.
Somogy megye önkormányzatának nincs svájci frank alapú hitele, miután a múlt év tavaszán egy adósság átütemezés és bankváltás során euró alapúra váltotta az adósságot. A megye adósságállománya meghaladja a 10 milliárd forintot, aminek döntő hányada kötvény.
Szolnokon prioritást élvez a törlesztés
A szolnoki önkormányzat adósságállománya a június 30-ai állapot alapján 26 milliárd 985 millió forint, ebből a beruházási hitel állomány több mint 3,7 milliárd, a kötvényeké 19,4 milliárd forintot tesz ki. Folyószámla hitelként 3 milliárd 823 millió forintot tartanak nyilván.
Az adósságszolgálat teljesítése a költségvetésben továbbra is prioritást élvez, és nem szándékoznak a hitelek átütemezését kérni.
Kecskemétnek a Mercedesben (is) bízik
A kecskeméti önkormányzat teljes adóssága a 2010. évi zárszámadás adatai alapján 15,99 milliárd forint, amelyben az összes finanszírozási kiadás szerepel.
Számításaik szerint iparűzési adó bevételük a következő években várhatóan jelentősen emelkedni fog, amely fedezetet nyújt a hitelek törlesztésére.
Kecskemétnek átütemezésre jelenleg nincs szüksége.
Miskolcnak csak az évekig irreálisan erős frank okozhat problémát
Nyolcmilliárd forint svájci frank alapú kötvény terheli a csaknem 30,4 milliárd forint adóssággal küzdő Miskolcot.
Az önkormányzatnak sikerül az adósságszolgálati kötelezettségeinek időben eleget tennie, probléma akkor adódhat, ha az euró árfolyama 2013 és 2019 között jócskán meghaladná a 300 forintot, és a svájci frank kurzusa még 2018-2028 között is a jelenlegihez hasonlóan erős lenne. A miskolci önkormányzat jelenleg nem tartja célszerűnek a törlesztés átütemezését.
Szombathelyen súlyos teher a frank alapú hitel
Mintegy 16,5 milliárd forint volt az elmúlt év végén Szombathely önkormányzatának adósságállománya, ebből 5 milliárd forint svájci frank alapú hitel.
Érvényes ajánlatuk van egy 2,5 milliárdos kötvénykibocsájtásra, és hónapok óta folyamatosan tárgyalnak a svájci frank hitelt nyújtó bankkal is.
A szombathelyi közgyűlés tavaly novemberben hároméves pénzügyi programot fogadott el, amely 2013-ig meghatározza a keretszámokat. Ha ennek megfelelően állítják össze a költségvetést, akkor a város meg tudja őrizni a fizetőképességét.
Salgótarján még nem döntött az átütemezésről
Salgótarján adósságállománya 2 milliárd 763 millió forint volt a 2010. december 31-i állapot szerint.
Az önkormányzatnak elsőrendű érdeke a tőke- és kamattörlesztés, hogy továbbra is hitelképes maradjon, ezért ezt megszorítások árán is teljesítenie kell, vagyis nem a törlesztéssel lesz probléma, hanem a működés kiadásainak finanszírozásával.
Nincs még döntés arról, hogy kezdeményezik-e a tőketörlesztés átütemezését. A város akkor gondolkodik ebben, ha kedvező a számítás eredménye, mindenáron nincsenek rákényszerülve.
Komáromnak egyáltalán nincs hitele
Tatabánya önkormányzata 6,6 milliárd forint hitelt vett fel és 2,6 milliárd értékben kötvény bocsátott ki kötvényt. Működési hitelt nem vettek fel, és nincs svájci frankhitelük sem, törlesztési problémáik nincsenek.
Oroszlány adósságállománya összesen 2,4 milliárd forint, ebből közel kétmilliárd forint fejlesztési célú kötvénykibocsátás, amely svájci frank alapú, 15 éves futamidővel. Az árfolyamveszteség miatt az elmúlt egy évben összesen közel 65 millió forint többletkifizetése keletkezett az önkormányzatnak.
A tőketörlesztés átütemezését egyelőre nem kezdeményezik, de más hitelkonstrukciókat tanulmányoznak.
Komáromot nem terheli hitel, így a várost frank erősödése sem érinti.
Zalában még nem okoz gondot a törlesztés
Zalában aNagykanizsának és a Zala Megyei Önkormányzatnak van svájci frank alapú tartozása, a megyeszékhely Zalaegerszegnek viszont nincs devizahitele.
A tavaly év végi adatok alapján a megyének 6,188 milliárd forint adósságállománya van, ebből csaknem 700 millió forint a működési hitel, egy milliárdot némiképp meghaladó a felhalmozási célú hitel és 4,454 milliárd forint jutott a 2007-ben kibocsátott, 20 millió svájci frank értékű kötvényre.
Az önkormányzat teljes bevételéhez képest 31,8 százalék a hitelállomány aránya, míg az adósságszolgálat a 2011-re tervezett bevételek 1,6 százalékát teszi ki. A fizetések átütemezését nem kezdeményezik és ennek nem is látják értelmét.
A zalai megyeszékhelynek január 1-jén 2,149 milliárd forint adóssága volt, ami fejlesztési hitelekből tevődött össze. Kötvényt sem forintban, sem svájci frankban nem bocsátottak ki.
A 2011. évi adósságszolgálat pénzügyi fedezete a költségvetésben biztosított, a következő években pedig a bevétel alakulásától függ, hogy jelent-e nehézséget a mindenkori fizetési kötelezettség teljesítése.
Nagykanizsán nem kérnek átütemezést
Nagykanizsának 6,481 milliárd forint adóssága van, működési hitelt mostanáig nem vett fel az önkormányzat. A városnak négy devizahitele van, összesen 13,4 millió svájci frank értékben.
Amíg komoly működési nehézséget nem okoz a törlesztés, addig nem kérnek átütemezést. Tervezik azonban, hogy a korábban elhatározott fejlesztésekre 3 milliárd forintos - forint vagy euró alapú - kötvényt bocsátanak ki.
Békéscsabát még nem terheli a frankhitel törlesztése
Békéscsaba 2008-ban bocsátott ki 4 milliárd forint összegű, húsz éves futamidejű svájci frank alapú kötvényt, de a tőketörlesztést csak 2013-ban kell elkezdeni, ezért átütemezésben a város nem gondolkodik.
MTI, Privátbankár