A Kúria és egy-két nyilatkozat mozgatta a forintot hétfőn
Hétfőn a jogegységi határozat megjelenése előtt egy jegybanki nyilatkozat is gyengítette a forintot: Balog Ádám alelnök arról beszélt, az EKB programjának fényében további monetáris lazításra is van tere a magyar jegybanknak. Az alacsony infláció miatt, ahogy arra a piaci szereplők többsége is számít, tovább csökkenhet az alapkamat jelenlegi 2,4%-os értéke - írja friss összeállításában a Commerzbank.
A Kúria döntése első ránézésre nem tűnt olyan kedvezőtlennek a bankok szempontjából (legalábbis biztosan lehetett volna rosszabb is), amire közel egy egységnyi erősödéssel reagált a forint, de az alapvetően negatív piaci hangulatban, a délutáni kormányzati megszólalások után ismét gyengülni kezdett az árfolyam: Rogán Antal beszélt arról, hogy őszre már végleges megoldás születik, melynek során a bankoktól mindent visszavesznek, amit azok jogtalanul megszereztek.
Őszig marad a találgatás, meg a külföldi hírek
A Commerzbank elemzése szerint a mozgás az ázsiai kereskedésben a 308-as szint közeléből fordult, és ma hajnalban, egy kisebb mértékű feltörekvő piaci rali után a 307-es szintig korrigált - innen viszont újra felfelé indult. Összességében igen szűk sávban mozog a jegyzés.
Friss árfolyamok >> |
Mivel a kormányzati devizahiteles csomagra őszig várni kell, fontosabb adatok hiányában a külföldi események, és a piaci hangulat változása lehet a meghatározó az árfolyam alakulása szempontjából.
Ma délután az amerikai építési engedélyekről és a maginfláció értékéről érkezik adat. A holnapi Fed ülés előtt megjelenő mai inflációs adat fontos lesz. A piac 2%-os értéket vár év/évalapon, ami már közel van a központi bank célértékéhez, de nem valószínű, hogy ez, vagy esetleg ennél esetleg magasabb érték esetén változna a QE kivezetésének üteme, illetve az első kamatemelés időpontja.
A szerda tehát eggyel izgalmasabb lesz: délután a Fed nyíltpiaci bizottsága kiadja helyzetértékelését az amerikai gazdaságról és a kilátásokról, amiből a befektetők majd megpróbálnak következtetni a pénznyomda kivezetésének várható tempójáról, vagy akár a kamatemelési ciklus kezdetéről is.
A piacok emellett továbbra is figyelik a geopolitikai fejleményeket is: Európában a lengyel belpolitikai botrány és az orosz-ukrán konfliktus továbbra is a figyelem középpontjában marad, ahogy az iraki lázadás fejleményei is komolyan befolyásolhatják (elsősorban az olaj-) piaci fejleményeket.