1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Venezuela, Kazahsztán, Románia, Oroszország és Kína – egy valami közös bennük. A hazai aranytermelést nem szívesen engedik ki a kezük közül

Venezuela, Kazahsztán, Románia, Oroszország és Kína – egy valami közös bennük. A hazai aranytermelést nem szívesen engedik ki a kezük közül. Inkább látnák a Föld mélyéről felhozott értékálló nemesfémet jegybankjaik trezorjában. Példájuk iskolát teremthet és hiányt a világpiacon, ami az árfolyam további emelkedését vetíti előre.

Hugo Chavez, venezuelai elnök az eddigi 50% helyett a jövőben minden aranyat fel kíván vásárolni, amit országában a bányák a felszínre hoznak. A nyersanyagokban gazdag dél-amerikai ország természeti kincseit kizsákmányoló külföldi bányavállalatok elleni ideológiai harctól eltekintve ez az elhatározás azt a célt szolgálja, hogy Venezuela aranytartaléka tovább növekedjen. Chavez a nyilvánosság elé lépve bejelentette még azt is, hogy az országhatárokon kívül, a nyugati imperialista bankokban tárolt nemzeti aranyvagyon haza szállítása mellett döntött, mondván, hogy az „a jelen bizonytalan időkben inkább egy biztos venezuelai trezorban” kéne, hogy legyen - írja az Aranypiac.hu. A világméretű pénzügyi káosz közepette az utca embere díjazza az efféle egyenes beszédet. Venezuela nem kevesebb, mint 365 tonna aranyából egyedül 99 tonna a brit jegybank páncéltermében állomásozik. Az aranytartalék növelésével nőne a dél-amerikai ország függetlensége a bizonytalankodó dollártól és a léket kapott eurótól. Pénz pedig akad aranyvásárlásra bőven, hiszen a magas olajárnak köszönhetően dől az államkasszába a külföldi deviza.

Venezuela példája máris követőkre talált. Az aranykitermelők rangsorában egyelőre nem túl jelentős Kazahsztánban augusztus végén szintén bejelentették, hogy a kormány határozata alapján a hazai aranytermelést az utolsó unciáig meg fogják venni a bányatársaságoktól. Az idei év első hét hónapjában 21,4 tonnára rúgott a közép-ázsiai ország aranytermelése, 2015-ig az évi 70 tonnás termelés elérése a cél. Az aranylelőhelyek hozamát tekintve eggyel magasabb súlycsoportba tartozó Romániában pedig Traian Basescu államfő érvel már hetek óta a médiát felhasználva a jegybanki aranytartalékok 200 tonnára való megduplázása mellett. A gazdaságosan kitermelhető román aranykészlet becsült volumene eléri a 700 tonnát. Ebből 300 tonna a verespataki lelőhely várható hozama, de hamarosan elindulhat a termelés a Hunyad megyei Felsőcsertés és Boica települések mellett is, ahol további 100 tonna nemesfém rejlik a föld mélyén. Az aranytartalékok növelésére a bányakoncessziós szerződések értelmében Romániát illető járadék formájában kerülhet sor.

Évek óta tartja magát a hír, hogy Peking is hasonló stratégiát követ, bár hivatalosan ez eddig sem megerősítést, igaz cáfolatot sem nyert. A színfalak mögött sokszor titokban munkálkodó Kína jelenleg a világ elsőszámú aranykitermelője, a statisztikák szerint 2010-ben bő 300 tonnás éves kitermeléssel és egyre növekvő belföldi fogyasztással. További olyan ország, amely a lokális termelés jelentős részére ráteszi a kezét, Oroszország. A kínai és orosz bányák egy év alatt együttesen 550 tonna nemes ércet hoznak fel a Föld felszínére. Ez nagyjából az ötöde a világ aranytermelésének, amely ily módon elvész a világpiac számára, miközben a globális kereslet egyre csak bővül.

Az Aranypiac.hu szerint az arany reneszánszát éli a jegybanki tartalékokban, míg a klasszikus tartalékdeviza, a dollár fokozatosan hitelét veszti. Már csak ezért is dönthet számos kitermelő ország úgy, hogy jobban jár, ha inkább a nemesfémet halmozza a kincstárában, mintsem a világpiacon érte kapható dollárt. Ennek az eredménye az lehet, hogy még jobban szétnyílik az olló a kereslet és kínálat között, márpedig ez óhatatlanul tolja tovább felfelé az arany árát.

Az arany sok évezredes történetében minden korszakban és állami berendezkedésben kedvelt kincsképző eszköz volt az országok számára. Különösen a pénzügyi válságok során fordult elő nem egyszer, hogy egyes kormányzatok radikális lépéseket is tettek a nemzeti aranyvagyon megszerzésére. A nemzeti ásványkincsek kisajátítása még a legártatlanabb ez irányú intézkedések egyike. Amennyiben ez a tendencia iskolát teremt, és a további nagy kitermelők, Ausztrália, Dél-Afrika, Peru, Indonézia vagy Üzbegisztán is élnek a monopolizálás eszközével, akkor az a világpiac számára komoly problémát jelenthet. Mindettől függetlenül is az aranyár további emelkedését valószínűsíti két, a napokban megjelent banki elemzés is. A kockázatkerülő nemzetközi befektetői környezetben a BNP Paribas francia befektetési bank 2.080 dolláros átlagárat vár 2012-ben, míg a kanadai TD Securities átlagosan 1.975 dollárral számol a jövő évben.

Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG