A kaposvári polgármester azt mondta, a 2007-2008-as kötvénykibocsátásokra a fejlesztések, az uniós pályázatok önereje miatt volt szükség, s azért, mert az előző nyolc év kormányai ezermilliárdot vontak el a szektortól. Szita Károly szerint ugyanakkor az őszi sarkalatos törvények átírják az önkormányzatok feladatkörét és finanszírozását is, így várható, hogy az árfolyamrögzítéssel a hároméves türelmi idő alatt stabilizálódik a pénzügyi helyzetük, és közben a gazdaság erősödése is mutatkozik.
A Bankszövetség reakciójában, Kovács Levente főtitkár azt mondta: munkacsoport foglalkozik az önkormányzati adósságok kérdésével a szövetségen belül. A főtitkár nem zárta ki a tőketörlesztés halasztásának lehetőségét, de szerinte minden helyhatóság esetében egyedi mérlegelés szükséges. |
Ez évre 210 forintos szinttel tervezett a költségvetés, ehhez képest a jelenlegi árfolyam 81,5 milliós éves többletet jelent. Az érem másik oldala, hogy az árfolyamemelkedést a svájci frank LIBOR-, s ennek megfelelően a kötvény kamatcsökkenése kísérte: ez idén több mint 206 milliós megtakarítást eredményez, lényegesen csökkentve az árfolyamvesztéség terhét. A polgármester hozzátette: Kaposvár példája nem tipikus. Ahol működési hitelekkel éltek és nem kamatozott a kötvényérték, ott a likviditás lényegesen kényesebb.
Somogy már kilépett a frank-szorításból
Somogy Megyei Önkormányzatának nincsen svájcifrank-alapú hitele, és kibocsátott kötvénye sem, miután másfél éve egy adósságátütemezés és bankváltás során euró-alapúra váltotta az adósságszolgálatot. Veres Zoltán sajtófőnök azt mondta: viszszatekintve ez a létező legjobb döntésnek bizonyult. A megye adósságállománya eléri a 10 milliárd forintot, ezt kívánták további 1,2 milliárdos kötvénykibocsátással (kórházfejlesztés és más pályázat önerejeként) növelni. Ám mint ismert, az önkormányzati törvény változása megakasztotta a szektor hitelezését.
Somogyi Hírlap, Prtivátbankár