12:30
Egyelőre semmi sem állja útját a forintgyengülésnek: kora délután már 317 forint fölött is járt az euró jegyzése.
11:30
11 óra után 316 forint fölé került az euró jegyzése néhány percre a bankközin:
A Commerzbank friss elemzése szerint a mozgás hátterében a dollár erősödése áll, mivel az utóbbi időben fennálló kockázatok miatt egyértelműen nőtt a zöldhasú menedékdeviza szerepe. A trend folytatódhat, így komoly esély van a 320-as rekord elérésére is.
A jegybank jegyzőkönyvében reménykedhet a forint
A júniusi ipari termelés az előzetes számok szerint 11,3%-os robusztus növekedést mutat. A piac ezzel szemben lassulást várt (konszenzus 7,5%) a múlt havi 9,6%-os adatot követően, így ez a pozitív meglepetés némi sebtapasz lehet a tegnapi gyengülést követően. Ma teszik nyilvánossá a legutóbbi Monetáris Tanács ülés jegyzőkönyvét. A 20 bázispontos vágás egyben a kamatcsökkentési folyamat végét is jelentette, illetve bejelentették, hogy az alapkamat szinten tartását tervezi a testület 2015 végéig.
Egyes piaci vélemények szerint kamatemelés nélkül nehéz lesz az inflációt kontroll alatt tartani, mivel a forint különösen nagy nyomásnak lehet kitéve a Fed monetáris politikájának normalizálódása (likviditásbővítés teljes kivezetése és kamatemelés), valamint a devizahitelállomány tervezett konverziója miatt. Ha a jegyzőkönyből az derülne ki, hogy a Tanács a monetáris politika szempontjából figyelembe veszi és foglalkozik ezekkel a kockázatokkal, az pozitív lenne a forint számára.
09:30
A forint ott folytatja, ahol tegnap abbahagyta: két és fél éves mélyponton. Szerda délelőtt újra megközelítette a 316-os szintet az euró árfolyama a bankközi devizapiacon.
A főbb tényezők mit sem változtak: Oroszország és Ukrajna között erős a feszültség, szankciók és ellenszankciók röpködnek az orosz és a nyugati hatalmak között, azok minden káros gazdasági hatásával együtt. A devizahitelek rendezése körül továbbra is folyik a számolgatás, első körben 900 milliárdos veszteségre számíthat a bankszektor.
Az Equilor összefoglalója szerint a folyamat hátterében részben az augusztus elején életbe lépett MNB-szabályozás áll, amelynek eredőjeként többletkereslet jelent meg a hazai kötvénypiacon, ez pedig tovább mélypontokra küldte a hazai rövid futamidejű DKJ-k hozamait. Ebben a környezetben jó néhány külföldi szereplőnél elpattant a húr, hirtelen nagyon sokan akartak távozni a hazai kötvénypiacról, ami tovább gyengítette a forintot.
A forintra nehezedő nyomás tovább növekedhet a hónap végéig, akkor ugyanis ismét a devizahiteles rendezés devizapiaci hatásai kerülnek majd a fókuszba, ebből fakadóan jelentős forinterősödésre az Equilor szakemberei nem számítanak a következő napokban.