Pénteken a görög miniszterelnök, Jeórjosz Papandreu jelentős kormányátalakítást jelentett be. A miniszterelnök a lépéstől azt reméli, hogy a parlament - és a kormányon lévő szocialista párt elégedetlen tagjai - megszavazzák a Görögországnak nyújtott EU-IMF mentőcsomag újabb, 12 milliárd eurós részletének folyósításához szükséges költségvetési megszorításokat.
A lépést óvatosan fogadta a piac, a görög államkötvények felára 40 bázisponttal 1.596 pontra nőtt, miközben az öt év lejáratú kötvények biztosítási díja (CDS) 2.000 bázispont fölé emelkedett. Görög banki papírok ugyanakkor jelentős árfolyam-növekedést mutattak, mivel a befektetők a politikai stabilitás helyreállásának lehetőségét látják.
A devizapiacon is elülni (vagy legalábbis csillapodni) látszik a csütörtöki vihar: az euró/svájci frank árfolyam a történelmi mélypontot jelentő 1,1957-es csütörtöki szint után pénteken délután 2 órakor 1,2110-ig emelkedett. A piaci turbulencia csitulásából a forint is tudott profitálni: az eurót pénteken kora délután 267,60 forinton jegyezték a csütörtök esti 269,40 után, míg egy svájci frankért 220,80 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon a délelőtt jellemző 224,5 körüli szint után.
Sarkozy és Merkel áttörést ért el a legkényesebb kérdésben
Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel péntek berlini találkozójukon a görög válság gyors megoldása mellett szólaltak fel és egyetértettek abban, hogy a magánbefektetőket kizárólag önkéntes alapon lehet bevonni a görög törlesztési terhek enyhítésébe.
Nicolas Sarkozy szavai szerint "nincs elvesztegetni való idő" a görög segélycsomag elfogadásában. Arra utalt, hogy legkésőbb július végére létre kell jönnie a megállapodásnak. "Minél hamarabb taláunk megoldást, annál jobb" - mondta Angela Merkel. "Mindent megteszünk az euró megőrzésére és megvédésére" - tette hozzá.
A második görög mentőcsomag legvitatottabb pontja a magánbefektetők bevonásának kérdése. A francia elnök és a német kancellár egyetértett abban, hogy magánbefektetők bevonására a második görög segélycsomagba csakis önkéntes módon kerülhet sor és a "Bécsi Kezdeményezés" jó alapja lehet egy lehetséges megoldásnak. "A magánszektor részvételét szorgalmazzuk önkéntes alapon" - mondta Angela Merkel. Nicolas Sarkozy szavai szerint "áttörést" sikerült elérni a kérdésben.
A nemzetközi szándék megvan - a görögök is elég lelkesek?
Miközben az eurózóna potentátjai nagy erőkkel dolgoznak a helyzet megoldásán, a görögök elszántsága legalábbis megkérdőjelezhető. Ewald Nowotny, az osztrák jegybank elnöke, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja a görög kormány pénteki átalakításának okán megkérdőjelezte a görög politika elkötelezettségét a konszolidációs program végrehajtása mellett. "Bizonyos fokú aggodalommal figyeljük, hogy megvan-e a szükséges politikai akarat" - közölte a jegybankelnök az osztrák gazdaság helyzetéről tartott sajtókonferencián, mondván, a megszorító csomag sikerre viteléhez erős politikai elhatározásra és elkötelezettségre van szükség.
"A kabinet átalakítása a megszorító csomag végrehajtását kísérő óriási belpolitikai problémákra utal" - mondta. A jegybankelnök nem nyilatkozott a görög segélycsomagról folyó tárgyalások helyzetéről, sürgette viszont a mihamarabbi megoldást.
Nehéz lenne megjósolni, hogy a görög adósság átütemezése milyen következményekkel járna az európai gazdaságra. A francia pénzügyi felügyelet igazgatója mindesetre egy interjúban azt mondta: "(az átütemezés) a vég kezdete, vagy egy új korszak nyitánya lenne az európai integráció folyamatában".
Privátbankár - Gáspár András