Az újbóli folyamodványt a calgary-i székhelyű TransCanada az után nyújtotta be, hogy alternatív nyomvonalat javasolt a vezeték számára, amely Nebraska államban az eredeti tervek szerint egy környezetvédelmi szempontból érzékeny területen haladt volna át. A cég emellett kettébontotta a projektet, és korábban bejelentette, hogy megkezdi az Oklahoma és a Mexikói-öböl közötti, 780 kilométeres szakasz építését, amihez - mivel a csővezeték nem lépi át a kanadai-amerikai határt - nincsen szükség a szövetségi kormány engedélyére.
Az amerikai diplomáciai tárca közölte, hogy a leghamarabb 2013 elején dönthet a folyamodványról, a nebraskai környezetvédelmi hatóság pedig valamikor az ősz folyamán dönthet majd a nyomvonalról. A kérelem kizárólag a teljes, 2700 kilométeres hosszában 7,6 milliárd dollárból megépítendő vezeték északi szakaszára vonatkozik, amelynek megvalósítását Barack Obama elnök az év elején környezetvédelmi megfontolásokból elutasította. A déli szakasz építése, amelyet a Fehér Ház a támogatásáról biztosított, a tervek szerint már júniusban elkezdődhet, és jövőre be is fejeződhet.
A TransCanada abban bízik, hogy az 5,3 milliárd dolláros északi szakasz 2014 végére vagy 2015 elejére megépülhet, ha az amerikai külügyminisztérium a jövő év első negyedében - vagyis már az elnökválasztást követően - engedélyezi a projektet. A vezeték áteresztőképessége napi 830 ezer hordó lesz, és jelentősen csökkenti majd az Egyesült Államok függőségét a tengerentúli kőolajtól.