4p
Továbbra is a „Mély Torok” fedőnevű Buda-Cash közeli informátor állításaira támaszkodva próbáljuk kibogozni a brókerbotrány szálait, kiegészítve a már előkerült többi információval. 2004-ben az informátor szerint 20 milliárdos volt a hiány, vajon innen hogy sikerült még bő 10 évet kihúzni?

Előző anyagunkban megvizsgáltuk, hogy 1997, azaz a Buda-Cash probléma feltételezett kezdete idején és ezt követően milyen piaci események zajlottak, hol keletkezhettek nagy veszteségek, mi okozhatta a brókerház gondjait. Eljutottunk 2004-ig, amikor is a feltételezett hiány 20 milliárd lehetett. Ez igen jelentős összeg, egy kis, vagy akár közepes brókerház ezt kigazdálkodni akkor már sehogy sem tudta volna.

Bizalomra épült

Hogy az első években a tulajdonosok megtehették-e volna, hogy a lyukat pótbefizetéssel, tőkeemeléssel tömik be, azt nem tudhatjuk. Mindenesetre egy másik informátorunk szerint a brókerház alapítója és vezérigazgatója az ezredforduló környékén büszkén hirdette, hogy 8 milliárdos vagyona van, ő már nem kockáztat. Nos, ha ez így lett volna, nyilván kipótolhatta a volna a cégnél a hiányt, és békés nyugalomban mehetett volna tovább a vállalkozás.

Nem kizárt, hogy ez az állítás inkább a bizalomkeltés eszköze volt. Többek elmondása szerint ugyanis a cég vezetői végig nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy munkatársaik, brókereik, ügyfeleik bizalmát megnyerjék, és ez sikerült is nekik. A bizalom Madoffnál is fontos tényező volt: a befektetők szinte istenként hittek a guruban.

Rába nyerő és világválság

Visszatérve 2004-re: ekkor kezdődött a következő tőzsdei fellendülés, úgy a világban, mint nálunk. Az OTP ekkor kezdte meg 2 ezertől 11 ezer forintig tartó hegymenetét, és a Mol is ekkor törte át a korábbi, 7 ezer forintos tetejét, hogy előbb 18, majd az ÖMV felvásárlási kísérlet idejére 30 ezer forintig emelkedjen.

A tőzsde tehát remekelt, 2007-re már zajlott a lufifújás. Ennek egyik legjobb hazai példája a Rába volt, melyért, kis cég révén, 3 csoport indított kvázi felvásárlási harcot, melynek a végén aztán egymásra szerették volna rámérni a csomagot. Akkor ennek a jelek szerint a Buda-Cash volt a nyertese: a 3 ezer forint körüli tetőről több millió darab részvénnyel tömték ki a többieket, és ha minden igaz, összes részvényüket eladták, nagy nyerővel. Persze ennek nagyságrendje csak pár milliárdos lehet, hisz az ügylet 2-3 millió darab részvénnyel történt, amin lehetett 1000-1500 forint nyereség részvényenként.

Ezt követte a 2008-as összeomlás. A spekulánsok kedvence, az OTP 11 ezerről majdnem a tizedére hullott, óriási befektetői buktákat okozva. Mások Molon, BUX-on, sőt immár amerikai részvényeken vesztettek sokat. Hogy a Buda-Cash ezt hogy vészelte át, nem tudjuk, de ekkor sok ügyfélnél és brókercégnél keletkeztek komoly veszteségek.

A devizaüzletág

Eddigre azonban a Buda-Cash komolyan belefogott egy akkor új üzletágba, a devizakereskedésbe. Szerződést kötöttek online szolgáltatókkal, és ezeken keresztül bonyolították a kereskedést. Az üzletmenet hamar fellendült, a cég a legnagyobb lett a devizapiacon, az ügyfelek elégedettnek tűntek. A gond ekkor nyilván nem ebben az üzletágban volt, sőt ez hozhatta a cégnek a legnagyobb nyereséget, enyhítve az ekkor már ki tudja, mekkora hiány okozta gondokat.

A kegyelemdöfés végül ebben az iparágban érkezett. Ráadásul úgy, hogy a Buda-Cash gondosabb volt, mint több más cég: a svájci frank ügyletek alapletétjét még tavaly ősszel erősen megemelte. Ez sem volt azonban elég, hogy megmentse attól a pokoli kártól, amit a svájci jegybank és az online bróker partnerek okoztak neki. Január 15-én délelőtt keletkezett egy hiány, ami aztán másnapra jócskán megemelkedett, miután a Saxobank a visszaigazolt pozíciózárási árakat utólag lerontotta, több milliárd forinttal megemelve a bukót. Ha az információk helytállóak, akkor ez a Buda-Cashnél összesen 8 milliárd körül volt, melyből a Saxobank a rá jutó részt le akarta emelni a cég számlájáról. Ott már azonban nem talált eleget, a HVG értesülése szerint amit tudott, elvitt, a többi hiány már nála maradt.

Így a Buda-Cash likviditása végleg elapadt, az ügyfeleknél megjelenő 10 és 100 milliós lyukak pedig éktelen dühre gerjesztették az ügyfeleket, és az MNB-nél is panaszt tettek. Innen pedig már nem lehetett megállítani a lavinát. Már Karácsony Miklós nemlétező kisbefektető sem tudott segíteni. A bili borult, tartalma cunamiként zúdult végig a pénzügyi szektoron, kidőltek a csontvázak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG