Jól sikerült a 2009-es év a pénztárak számára, hiszen a klasszikus 12,11, a kiegyensúlyozott 17,75, a növekedési portfóliók átlagosan 25,95 százalékos hozamot értek el. „A legjobban egy növekedési portfólió szerepelt 34,18 százalékos hozammal, de a legszerényebb hozamot produkáló kiegyensúlyozott portfólió is 5,08 százalékos nyereségre tett szert. Ez egyben azt is jelenti: a pénztáraknak sikerült ledolgozniuk azt a veszteséget, amit 2008-ban a pénzügyi válság kirobbanása miatt szenvedtek el” - közölte Nagy Csaba, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke, hozzátéve: a magánnyugdíjpénztári teljesítményekre a 2009. évben a végletek voltak jellemzőek.
A gazdasági világválság tavaly az első negyedévben érte el a mélypontját, majd a különféle állami stabilizációs, gazdaságélénkítő intézkedések a második negyedévtől látványosan éreztették hatásukat. Visszatért a tőkepiacokra a likviditás, erősödött a befektetői bizalom: a globális és a hazai tőkepiacon 2009. március óta az optimista hangulat töretlen, az indexek látványos emelkedést produkáltak. Ahogy 2008. évben az összes pénzügyi eszköz együttes leértékelődése ment végbe, úgy az elmúlt évben az árfolyamok erősödése szinte minden eszközosztályt érintett.
Visszalépés: nem volt nagy tolongás az állami nyugdíjért |
Az elnök rámutatott: a pénztári teljesítmények megítélésekor elsősorban a hosszú időtávra jellemző hozamadatokat érdemes figyelembe venni. Ezeknél az adatoknál az olyan hozamingadozások, mint például a 2008. év végi sokk, „kisimulnak”, így lehetővé válik a portfólió-kezelők teljesítményének reális megítélése. Az előzetes adatok alapján a 2000-2009 közötti tíz éves átlaghozamok a klasszikus portfoliók kivételével növekedtek, ami alátámasztja a választható portfóliós rendszer bevezetésének helyességét. A magasabb kockázatokat felvállaló portfóliók esetében ugyanis a hosszú távú teljesítmények kedvező változása lehetővé teszi a 2008. évi gyenge szereplés hatásának ellensúlyozását a jövőben.
Idén hat pénztár csatlakozott a szövetséghez, ezzel a szövetség a pénztári ágazat legjelentősebb érdekképviseletévé vált, az általa képviselt pénztárak együttes piaci részesedése meghaladja a 90 százalékot. |
Erre azoknak volt lehetőségük, akik 2008 végéig betöltötték az 52. életévüket, és annak idején önként váltak magánnyugdíjpénztári taggá, illetve életkortól függetlenül azoknak, akik tavaly év végéig valamelyik kassza tagjaként vonultak nyugdíjba.
A Stabilitás Pénztárszövetség tagjainak eddig feldolgozott adatai szerint az érintettek 52,6 százaléka, azaz közel 110 ezer ember közül 57,7 ezren döntöttek úgy, otthagyják a magánnyugdíjpénztárakat, és visszatérnek az állam rendszerébe. A pénztárak között a legmagasabb visszatérési arány 68,9 százalék, a legalacsonyabb pedig 19,18 százalék volt. „Pontos életkor statisztikák még nem állnak rendelkezésre, de bízunk abban, hogy minden olyan tag visszalépett, akik annak ellenére választották a magánpénztárakat 1998-ban, hogy a nyugdíjig hátralévő időszak rövidsége miatt már a rendszer indulásakor nem érte meg az átlépés mellett dönteniük” - jegyezte meg Juhász Istvánné.
Bokros elmondta, mi a helyzet nyugdíjügyben
Bő hetvenezer pénztártag lép át a TB-be
Bajnai: a nyugdíjrendszer nem versenyautó
Nyugdíjlicit: a szocialisták megtették tétjeiket
Eldurvult a nyugdíjháború
Privátbankár