A biztosítási szektor részaránya az összes panaszon belül 2008. III. negyedévhez képest 10,1, míg a II. negyedévhez képest 5,3 százalékponttal mérséklődött. A pénzpiaci szektor elleni panaszok száma folyamatosan, az előző negyedévhez viszonyítva pedig kiugróan (több mint másfélszeresére) nőtt. A szektor összes beadványon belüli részesedése az előző év harmadik negyedévi 43,1 %-kal szemben a 2009 II. negyedévére közel másfélszeresére, 62,1 %-ra növekedett, majd 2009. III. negyedévre ez az arány még tovább emelkedett (74,3 %-ra).
Összességében, 2009 III. negyedévében az előző negyedévhez képest a pénzpiaci és a biztosítási szektor esetében a Felügyeletre beérkezett panaszok növekedése, míg a másik két kisebb - tőkepiaci és pénztári - szektornál csökkenése mutatkozott.
Pénz- és tőkepiaci beadványok
Különösen kiemelkedik a pénzpiaci ágazat, melyre érkező panaszok száma az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 III. negyedévére közel megháromszorozódtak (290%). A tőkepiaci panaszok száma a múlt negyedévhez képest közel kétharmadára visszaesett (62%), s így gyakorlatilag az egy évvel korábbi állapotot tükrözi.
A pénzpiac esetében a növekedés minden bizonnyal a pénzügyi és gazdasági válság következményeként megnövekedett devizahitelek törlesztőrészlet-emelkedésének tudható be, míg a tőkepiaci panaszok visszaesését vélhetően a befektetések visszafogottsága, az előző időszakokra jellemző (pl. ingatlan befektetési alapokkal és strukturált befektetésekkel kapcsolatos) panaszok elmaradása okozhatta.
A tárgynegyedévben a pénzpiaci szektor minden intézménycsoport panaszszámstatisztikáját tekintve növekedés volt tapasztalható az előző negyedévhez képest. A legnagyobb volumenű banki szektornál a panaszok száma 43,4%-kal nőtt, melyek legfőképpen az egyoldalú szerződésmódosításoknak tudhatóak be; s a még jelentős, de a fentinél csekélyebb volumenű pénzügyi vállalkozások tekintetében is nagy, 106,7%-os panaszszám-emelkedés mutatható ki. Ez utóbbi növekedés jórészt a gépjármű lízinggel, illetve az ingatlanfedezetű hitelek elszámolásával és behajtásával kapcsolatos panaszoknak tudhatóak be.
A méltányossági kérelem kategóriába sorolt beadványok 2008 azonos időszakához képest több mint tízszeres panaszszám-növekedésre tettek szert. A kamattal és kezelési költséggel kapcsolatosan benyújtott (jutalék, költség, díj mértéke) panaszok számának gyarapodása is jelentős volt. Az ügyfelek panaszkodtak az ügyintézés hangnemére, mint szolgáltatásminőségi hibára, valamint jelentős szerepet kapott a tájékoztatási hiányosság panasztípus is, mely növekedése is szemmel látható, az előző negyedévről a tárgyidőszakra szinte megduplázódott az ezzel kapcsolatos panaszok száma.
A Felügyelethez beérkezett panaszok száma és megoszlása
Forrás: PSZÁF
A legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező OTP Bank ellen érkezett a tárgynegyedévben is – a korábbi időszakokhoz hasonlóan – a legtöbb panasz (404 db). A fenti negatív rangsorban a Raiffeisen Bank ismét a második, s a panaszok száma az előző negyedévhez épest még közel 66 %-kal nőtt. A múlt negyedévben negyedik helyet elfoglaló ERSTE Bank – a panaszok jelentős, közel 85 %-os növekedésével – a tárgynegyedévben a harmadik helyre került. Bár a CIB Bankra érkezett panaszok száma is növekedett 20 %-kal, a htelintézet a múlt negyedévi harmadik helyről most az ötödik helyre került.
A fenti hitelintézetek 1 panaszra jutó eszközérték alapján számított rangsora az alábbiak szerint alakult:
Forrás: PSZÁF
Az Axa Bank Europe Fióktelepe (jogelődje: Ella Bank) 2009-ben harmadszor került a negatív lista élére. A tárgyidőszakban a panaszok túlnyomórészt, közel 84%-os arányban az ingatlan fedezetű devizalapú lakás vagy szabad felhasználású hitelezéssel kapcsolatosak, az ügyfelek a törlesztő részletek növekedését, illetve a bank előtörlesztésnél alkalmazott eljárását kifogásolták.
A hazai székhelyű nagybankok közül az élen az előző időszakhoz hasonlóan a Budapest Bank állt, a Raiffeisen Bank, az FHB Kereskedelmi Bankot megelőzve a második helyet foglalta el ebben a negyedévben. Az ERSTE megelőzte az OTP-t a bankok negatív rangsorában. Az UniCredit, a CIB, a K&H valamint az MKB helye az előző negyedévhez képest változatlan maradt.
Biztosítókat érintő beadványok
A biztosító egyesületek esetében történt 2008. III. negyedévéhez képest a legnagyobb mértékű csökkenés, ennek oka, hogy a MÁV-ÁBE ellen érkezett beadványok az egyesület felszámolása miatt már nem jelenik meg a statisztikában. A legmagasabb részarányt képviselő KGFB ágazat elleni panaszoknál az előző negyedévi adatokhoz mérten 19,1 %-os csökkenés volt érzékelhető, míg az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva 25,6 %-os visszaesés következett be. Az összes panaszon belüli 37,9%-os részesedésével azonban az ágazat továbbra is magasan az első helyen áll.
A tárgynegyedévben a KÖBE került az élre az egy panaszra jutó szerződésszám szerinti negatív rangsorban a Magyar Posta Biztosító és az ING előtt. Az Aegon – a panaszok kisebb száma miatt – tartotta kedvező helyét a negatív rangsor végén.
Pénztári szektort érintő beadványok
A pénztári panaszok előző negyedévi stagnálását három intézménytípus esetében is csökkenés követte a tárgynegyedévben. Ugrásszerű növekedés csupán a magánnyugdíjpénztári panaszoknál volt, ahol az előző negyedévhez képest a panaszszám megduplázódott. E beadványok leginkább a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépéssel kapcsolatosan keletkeztek. Az önkéntes nyugdíjpénztári panaszok száma viszont közel a felére esett vissza. A csekélyebb panaszszámon belül leginkább a lejárati összeggel, illetve a választható portfólióval kapcsolatos tájékoztatás hiányosságaival kapcsolatban emeltek kifogást az ügyfelek - olvasható a PSZÁF tájékoztatójában.
Versenyhivatal: külön irodát kaptak a panaszosok
A TakarékPont lehet a legnagyobb hazai bankhálózat
Galibát okozhatnak a nyugati bankok a hitelezéssel
A tiltás ellenére télen is kilakoltatnak
PSZÁF: csak óvatosan a bankárprémiumokkal!
Az adósoknak nincs pénze - a bankokat segítik
Gyűlik a pénz a magyar bankoknál
Privátbankár