A válaszadók 45 százaléka tervezi, hogy a jövőben önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást indít. Az önkéntes pénztári megtakarítás már minimális havi tagdíjjal elindítható, a befizetések összege pedig ezen túl a lehetőségekhez képest rugalmasan alakítható.
Az önkéntes pénztári tagsággal nem rendelkezők körében végzett felmérés eredménye szerint a megkérdezettek 57 százalékának nincs még semmilyen nyugdíjcélú megtakarítása, 43 százalékuk kezdett el tartalékot gyűjteni erre a célra. Mindemellett a válaszadók 53 százaléka úgy gondolja, hogy fontos lenne idős korára saját nyugdíjtartalékot képeznie.
Fontosnak tartjuk, hogy nyugdíjalapot képezzünk
Még adóoptimalizált sohasem? Tenne félre a nyugdíj előtt? Vannak lehetőségek, amiket év vége előtt érdemes kihasználni. Segítünk! >>> |
A 45-55 közötti korosztály közel kétharmada tartja nagyon fontosnak, hogy nyugdíjas éveinek anyagi hátteréről maga is gondoskodjon. A nyugdíjhoz közelebb álló korosztályt – a 2020. január 1. előtt nyugdíjba vonulókat – a szabályozó is kiemelten kezeli, pénztári megtakarításaihoz ugyanis magasabb adó jóváírási limitet rendel, 130 ezer forintos összegben. A 35-45 közötti korosztály közel 55 százaléka tartja fontos célnak a nyugdíjcélú takarékosságot és még a legfiatalabb korosztály, a 25-35 év közötti válaszadók 45 százaléka is nagy jelentőséget tulajdonít a hosszú távú biztonság érdekében szükséges tartalékképzésnek.
Cornelia Coman |
Az időtényező szerepe nagyon fontos a nyugdíj-előtakarékosságban. Minél korábban kezdi meg a tag a rendszeres megtakarításokat, annál több ideje marad a tőkefelhalmozása, annál kisebb havi befizetés mellett tud összegyűjteni egy adott összeget, illetve annál magasabb lehet majd a felhalmozott összeg nagysága, melyet később kamatadó-mentesen elérhet. A tag az adójóváírásokat is évről-évre erre az egyéni számlára irányíthatja, tovább gyarapítva ezzel a megtakarításait. Az év végéhez közeledve jellemzően megnövekednek az eseti befizetések, a tagok ezzel igyekeznek az elérhető adójóváírást is magukénak tudni.” – mondja Szalainé Varga Csilla az ING Nyugdíjpénztár Ellenőrző Bizottságának elnöke.
Rugalmasság és állami támogatás
„A magyar lakosság számára fontosak a stabilitást jelentő megtakarítási lehetőségek, felértékelődik a nyugdíjcélú megtakarítások szerepe, ezek közt kiemelt szerepe lehet az önkéntes nyugdíjpénztáraknak. Ennek révén hosszabb időtávon kisebb összegekkel, az állam által is támogatott módon van lehetőség biztonsági tartalék képzésére ”– összegzett Cornelia Coman, az ING Biztosító vezérigazgatója.
A nyugdíjcélú megtakarításra alkalmas lehetőségek között az első három helyen az ingatlanvagyon, az életbiztosítási tartalék és az önkéntes pénztári megtakarítás szerepelt a válaszadók körében. A megkérdezettek szerint az önkéntes pénztári felhalmozás legfontosabb előnye a vagyon örökölhetősége (92%), hiszen így a megtakarítás a tag esetleges halála esetén sem vész el, hozzátartozói megkaphatják az egyéni számláján gyűjtött megtakarításokat.
Az adójóváírás lehetősége is nagy vonzerőt jelent (92%), jól ismert és hatékony az állami ösztönzés eme formája. Előnyösnek találják még a válaszadók a rendkívül rugalmas tagdíjfizetési lehetőséget (83%), amelynek révén az évtizedek alatt mindig az anyagi lehetőségeikhez mérten fizethetnek be az önkéntes nyugdíjpénztári számlájukra. A válaszadók többsége annak ellenére is tisztában van az önkéntes pénztári megtakarítás jellemzőivel és előnyeivel, hogy még nem tagja egyik önkéntes pénztárnak sem.