Február óta fut a pénze után majd 28 ezer katona, rendvédelmi dolgozó és titkosszolga. 1,8 milliárd a tét, ennyi volt a tagok megtakarítása, amit a Honvéd Egészségpénztárba (HEP) fizettek be. A HEP a bedőlt Buda-Cash-csoporthoz tartozó Buda Regionális Bankban (BRB) tartotta a pénzt, s a pénztárnál egy darabig úgy hitték, még a krach előtt sikerült azt továbbutalni. Ám a tranzakció nem teljesült, a milliárdoknak nyoma veszett. A meghiúsult tranzakcióról a mai napig nem kaptak hivatalos értesítést. A megfejtés, vagy legalábbis annak egy része a Magyar Nemzeti Bank aznapi akcióiban rejlik a 168 Óra szerint.
Betéteket elfogadtak
Merthogy az MNB 10:38-kor intézkedés alá vonta a Dél-Dunántúli Regionális Bankot (DRB), visszavonta a pénzintézet tevékenységi engedélyét. S hogy ennek mi köze van a BRB-hez? Számukra csak két hónap múltán derült ki, hogy a DRB ernyőbanki szolgáltatást nyújtott a mi bankunknak, a BRB-nek, ő tartotta a GIRO-kapcsolatot. Nélküle, önállóan a BRB nem volt képes utalni - magyarázza Kadlecsik Imre, a HEP gazdasági igazgatója. Azon a napon az MNB 13:27-kor a BRB tevékenységi engedélyét is visszavonta, így mindkét pénzintézet megbénult. Ám egész délelőtt hagyták az ügyfeleket befizetni, az érkező pénzt jóváírták, felszámították a banki díjakat.
- Ha Windisch László fél tizenegykor Budapesten bejelenti, hogy a DRB engedélyét visszavonják, akkor hogyan kaphatta meg erről a megbízólevelet a Dunántúlon a bank már 10:38-kor? Nyolc perc alatt? Csakis úgy, hogy előre tudták, ezt fogják tenni. De akkor miért nyithatott ki a bank? Miért hagyták beérkezni az utalásokat? - sorolja a kérdéseket Kadlecsik Imre gazdasági igazgató.
Politika nélkül nem lesz pénz
A HEP nem áll túl jól; a pénztár konkrétan az utolsó a követelési listán. A HEP vezetése levelet írt Orbán Viktortól a 198 országgyűlési képviselőig sok mindenkinek. Tudták, politikai szándék nélkül egy fillért se látnak a tagok az 1,8 milliárdból. Az Országos Betétbiztosítási Alapra (OBA) vonatkozó törvény ugyanis eleve kizárja a kártalanításból a pénztárakat és az önkormányzatokat.
Kifarolt a minisztérium?
Hende Csaba május 5-én, a Mandinernek adott interjújában még egyértelműen a HEP pártján állt és úgy fogalmazott: "A pénztár is szabályosan tartotta a pénzt a Buda-Cashnél, ők is vétlenek tehát. Ahogy a tagok és ahogy az egészet árkon kívüli gyepmesterként figyelő honvédelmi minisztérium." Csakhogy július közepén két portálon, az Indexen és a Pesti Srácokon is a HEP működését igencsak rossz színben feltüntető cikkek jelentek meg, melyek igazságtartalmát meg nem kérdőjelezve a minisztérium felháborodását váltották ki. A HEP-vagyont Detre László, a DRB befektetési vezetője szerezte meg a bankcsoport számára, aki korábban befektetési tanácsadóként maga is az egészségpénztárnál dolgozott, de állását megszüntették. Az Index szerint Detre 2012-ben győzte meg a HEP gazdasági igazgatóját és befektetési vezetőjét, hogy nála nyissanak számlát a milliárdos betét számára, ehhez elég volt az igazgatótanács támogatását megszerezni. A Pesti Srácok pedig azt is tudni véli, hogy Kadlecsik Imre és Kőhalmi István, a pénztár befektetési vezetője a küldöttek, illetve a pénztár ellenőrző bizottságának és igazgató tanácsának köreiben "toborzó" tevékenységet folytattak, hogy "őket mindenben kiszolgáló és hozzájuk lojális személyek kerüljenek a "megfelelő" pozíciókba.
A 168 Óra szerint ugyanakkor 2012. október 1. előtt a pénztár betétje a BRB elődjeként működő takarékszövetkezetben volt, számlavezető bankjuk pedig az MKB volt. Miután nem voltak elégedettek az utóbbi pénzintézet szolgáltatásával, maga Kadlecsik Imre kereste meg Detre Lászlót, hogy vállalnák-e a teljes körű számlavezetést. Az ajánlat előnyös volt, hiszen először átvállalták a tranzakciós díjat, majd megfelezték a pénztárral. Detre sosem dolgozott az egészségpénztárnál, ő a nyugdíjpénztár munkatársa volt. Ami a kiszervezett feladatokat illeti, a gazdasági igazgató szerint a pénztár jól járt.
Az írás szerint a HM jelezte: a minisztérium akkor segít, ha pozíciókhoz jut az igazgatótanácsban, az ellenőrző bizottságban, ám a tagság (már persze amilyen a küldöttgyűléseken összegyűlik) végül nem szavazta meg a delegálni kívánt tagokat. "Ahogy a Honvédelmi Minisztériumnak semmilyen köze nincs az egészségpénztárhoz és annak vezetéséhez, így konfliktusa sem lehet velük" - közölte ugyanakkor a lappal a HM.