.jpg)
Az elkövetkező időszak egyik meghatározó befektetési alap terméke a nemzetközi piacon a céldátumra optimalizált életciklus alap lehet (angolul: Target-date Fund). A konstrukció választ ad arra a lakossági igényre, hogy a nyugdíjcélú megtakarítását a befektetési időszak elején még magasabb hozamot biztosító befektetésekben, a végére viszont egyre biztonságosabb eszközökben kezeljék. A termékek hazai térnyerése előtt még számos kérdés és kihívás áll.
„A nemrégen bevezetett és a válság kapcsán egyből módosított nyugdíjpénztári választható portfoliós rendszer egyszerű megoldást kínált arra a szakmai berkekben jól ismert szükségszerűségre, hogy az egyéni hosszú távú megtakarítások összetétele az időtávval és a szakmailag ehhez rendelhető befektetési célokkal harmonizáljon" – hangsúlyozta Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.
.jpg)
Az egyénre szabás lehetősége folyamatos igény a befektetők részéről, viszont nem könnyen kivitelezhető. Az egyik szempontot, a megtakarítás felhalmozási időszakát a céldátumra optimalizált alapokkal egyénesíteni lehet, ami az első lépés a személyre szabhatóság útján.
„A magyarországi magán nyugdíjpénztárak esetében a kötelezően választható portfólió rendszer bevezetése éppen az egyéni életpályára szabhatóság igényét próbálta kiszolgálni, egy még egyszerűbb, három portfóliós rendszer bevezetésével” – fejtette ki Vízkeleti Sándor. Nálunk a jogszabály határozta meg, hogy a nyugdíjpénztári tag megtakarítása a hátralévő befektetési időszakának hossza alapján milyen kockázatú portfólióba kerüljön, ha önmaga nem akar erről aktívan dönteni. Ebben a konstrukcióban nem a portfólió változik az idő függvényében, hanem a befektető pénze vándorol egy előre meghatározott program szerint a portfóliók között, függően a nyugdíjas korig hátralévő futamidőtől. Végső soron a választható portfóliós rendszer is egy, a megtakarítás hátralévő futamidejére optimalizált életciklus alapot modellez, eléggé elnagyoltan.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
Amennyiben a hazai nyugdíjpénztári rendszer, illetve az öngondoskodás más intézményi formái fennmaradnak, a céldátumra optimalizált alapok megjelenése elkerülhetetlennek látszik, és a mai választható portfólió megoldásnál egy sokkal inkább ügyfélbarát és egyénre szabható megoldás is kialakítható lesz. Elvitathatatlan erénye lehetne a konstrukció hazai térnyerésének, hogy mindenképpen a helyes megtakarítási szerkezet és ügyfélportfolió kezelés irányába tolhatja a rendszert és a hazai megtakarítói társadalmat.
„A hosszú távú nyugdíjcélú öngondoskodás alapfeltétele, hogy a piaci szereplők megkönnyítsék a befektetők számára a döntéshozatalt. Amint elkötelezték magukat az állami nyugdíj kiegészítése mellett, akkor olyan megoldást kell a számukra felkínálni, ami lehetővé teszi, hogy a hozam mellett biztonságban tudják befektetésüket” – hangsúlyozta Daniele Fano, a Pioneer Investments vezető közgazdásza. A jelenlegi megtakarítási szokásokat, illetve a szabályozás állandóságába vetett bizalom hiányát ismerve az viszont talány, hogy a céldátumra optimalizált alapok által igényelt hosszútávú megtakarítási szemléletmód hogyan fog elfogadottá válni a hazai öngondoskodási piacon.
Fenntartható nyugdíjrendszer kell
Nyugdíj: a többség inkább a kasszához fárad
A többség új nyugdíjrendszert akar
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
Privátbankár