Egyre nagyobb összegeket tesznek félre a családok lakáscéljaik megvalósítására. A bővülés vidéken volt a legdinamikusabb, derül ki az OTP Lakástakarék friss elemzéséből. A 2012 óta közel harmadával nőtt a megkötött lakástakarék szerződések összege, a legnagyobb mértékű, több mint 50 százalékos bővülés Északkelet-Magyarországon történt. Szintén átlagon felüli, 38 százalékos volt a szerződéses összeg emelkedése a Dél-Dunántúlon, de még a legvisszafogottabb növekedést produkáló, Budapestet is magában foglaló Közép-magyarországi régióban is 13 százalék volt.
Vidéken nagyobb segítség
Mi is az a lakástakarék? A lakás-előtakarékosság, közismertebb nevén lakástakarék egy államilag támogatott, lakáscélú megtakarítási és finanszírozási lehetőség, amelyhez az állam a rendszeresen befizetett megtakarítás után 30 százalékos támogatást nyújt. A lakástakarék-pénztártól az ügyfél az összegyűlt betét másfélszeresével megegyező lakáscélú kölcsönt is igényelhet. Az állami támogatás feltétele a lakáscélú felhasználás, ami sokféle lehet, például vásárlás, korszerűsítés, felújítás vagy akár lakáscélú hitel, lakáslízing előtörlesztése is. |
Településtől, régiótól függetlenül mindenhol jelentősen megemelkedett az átlagos szerződéses összeg az elmúlt években, ami azt mutatja, hogy egyre többet tesznek félre azok, akik képesek, illetve hajlandók takarékoskodni, hogy a szerződés lejártakor minél nagyobb felhasználható összeg álljon rendelkezésükre- mondja Köntös Péter, az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese.
Meglátása szerint ezt igazolták a közelmúltban ismertetett OTP Öngondoskodási Index felmérés eredményei is, amely szerint a magyarok növekvő hányada szeretne az otthonával, lakhatásával kapcsolatos tervet megvalósítani a közeljövőben. A vidéken tapasztalható dinamikusabb növekedést még az is okozhatja, hogy sokakban tudatosul, hogy a lakástakarékkal összegyűjthető maximális összeg vidéken arányaiban nagyobb segítséget jelenthet egy esetleges ingatlanvásárlásnál, hiszen ott az árszintek érzékelhetően alacsonyabbak – teszi hozzá.
Merünk hosszabb távra tervezni
A szerződéses összegek mellett – ezek a teljes elérhető megtakarítást, illetve az elérhető kölcsönlehetőséget foglalják magukba egy lakástakarék-számla esetében – értelemszerűen a havi átlagos megtakarítási összegek is emelkedtek. Jelenleg átlagosan havi több mint 16 ezer forintot tesznek félre a lakástakarékra szerződő ügyfelek, ami 2011-hez képest 20 százalékot meghaladó növekedést mutat. Érdekes trend, hogy az elmúlt időszakban az átlagos megtakarítási idő is 6 évre nőtt , ami arra utal, hogy a magyarok egyre inkább mernek hosszabb távra tervezni. Az országos jövedelmi viszonyok természetesen a lakástakarék szerződések átlagos összegében is visszaköszönnek: Budapesten a legmagasabbak, míg az elmúlt évek lendületes bővülése ellenére továbbra is Kelet-Magyarországon a legalacsonyabbak.
Összességében elmondható, hogy lakóhelytől függetlenül folyamatosan nő a lakástakarék szerepe a lakosság ingatlancéljainak finanszírozásában – mondja Köntös Péter. Az elmúlt három évben egyébként a lakástakarék szerződések háromnegyedét vidéken kötötték, negyedét pedig Budapesten, ez az arány nem változott számottevően az utóbbi években.