Ingyenes bankszámlák
Ingyenes számlavezetést több bank is kínál. Ezek azonban általában valamilyen összegű jóváírást megkövetelnek, anélkül elég magas, akár több ezer forintos havidíjuk van. Ennyit pedig az ember nem szívesen fizet ki egy bankszámla-szolgáltatásért, főleg, ha ingyenes alternatívája is van.
A Gránit Banktól kiváló második bankszámla lehet a családban. De akár első bankszámlának is megfelel, ha valakinek nem fontos a pénztári befizetés a számlára. A Gránit Banknak ugyanis nincs országos fiókhálózata, így pénzt elhelyezni rajta csak másik számláról indított átutalással, esetleg csekkes befizetéssel lehet. A Digitális bankszámla nevű konstrukciójuk feltétel nélkül ingyenes havi számlavezetést tartalmaz. A tranzakciók költségei - más bankokhoz képest - rendkívül kedvezőek, de ha valaki ingyen szeretne utalni, a pénzügyi tranzakciós illetéktől is mentesen, az választhatja a Digitális Plusz bankszámlát is. Itt ugyan már nem ingyenes a számlavezetés - havi 890 forintba kerül -, cserébe viszont teljesen ingyenes az átutalás netbankon vagy mobilalkalmazáson keresztül. Még pénzügyi tranzakciós illetéket sem kell fizetni az átutalásért. Szelfivel is lehet náluk bankszámlát nyitni.
Hasonló konstrukciót kínál a MagNet Bank is. A csak online igényelhető Házhozszámla konstrukció ingyenes számlavezetése mellett összesen 100-100 ezer forintos limitig ingyenesek a netbankos átutalások bankon belül és kívül, havonta összesen 2-2 alkalommal. A számlavezetés igazából becsületkasszás, de alapesetben ingyenesre állítja be a bank. A rendszeres átutalások közül is ingyenes a havi első két tranzakció, összesen havi 50 ezer forintig.
A legtöbbet nyújtó számlacsomagok
A Raiffeisen Bank Díjnyertes Számlájával havi legalább 232 ezer forintos jóváírás mellett ingyenes:
- minden online eseti átutalás belföldön, forintban 20 ezer forintig
- minden csoportos beszedés teljesítése
- minden bankkártyás vásárlás belföldön, külföldön és az interneten
- az első évben a VertiCard betéti bankkártya
- az internetbank és a mobilalkalmazás havidíja
- törvényi nyilatkozattal ingyenessé tehető havi két darab, összesen 150 ezer forintnyi belföldi ATM-készpénzfelvétel.
A K&H Banknál a K&H minimum plusz, K&H bővített plusz és K&H kényelmi plusz számlacsomagok ugyancsak sokféle - a havidíjjal arányosan egyre több - ingyenes tranzakciót tartalmaznak, havonta 866, 1208 és 2016 forintért. Havidíj-mentesek az sms- és internetbank-, illetve mobilbank-szolgáltatások és nem kell fizetni a bankkártya éves díját sem az első évben. A csomagban igényelt hitelkártya első éves díja is ingyenes a két magasabb havidíjú csomagban. Havi 2-5 készpénzfelvétel szintén banki díjtól mentes a bank saját ATM-hálózatában. Csomagtól függően ugyancsak banki díjtól mentes a havi első 2-5 átutalás elektronikusan beküldve a banknak és a havi első 2-5 csoportos beszedés is. A banki díjtól mentes kifejezés azt jelenti, hogy csak a törvényi tranzakciós illetéket kell megfizetni, mely készpénzfelvételnél 0,6 százalék, átutalásnál és csoportos beszedésnél pedig a fele, de tranzakciónként legfeljebb 10 ezer forint.
Az OTP Banknál különféle, havi párszáz forintos díjcsomagokkal tehető egy megadott limitig átalánydíjassá a bankolás a Smart számlacsomaggal. Így például csomagban sokkal olcsóbban, fix díjért kapható kettő vagy öt ATM-készpénzfelvétel a bank saját ATM-hálózatában, korlátlan sms-értesítés a tranzakciókról vagy korlátlan számú átutalás és csoportos beszedés havi 250 ezer forintig, elektronikusan benyújtva. A számlavezetés havidíja ingyenessé tehető havi jóváírással.
Meg lehet-e menekülni a pénzügyi tranzakciós illetéktől?
Ez nem könnyű, hiszen az illeték alól nincs menekvés. Az állam csak a Magyar Államkincstárra és az oda állampapírvásárlási céllal utalt lakossági összegekre, a törvényi ingyenes ATM-készpénzfelvételre, a 20 ezer forint alatti belföldi lakossági utalásokra enged az illeték szorítása alól. A bankkártyás vásárlásokra pedig párszáz forintos átalánydíj vonatkozik, melyet általában az ügyfelekkel nem fizettetnek meg a bankok.
Emellett három új tranzakciótípus is érkezett novemberben, illetve decemberben, melyre kiterjed az illetékmentesség. Három olyan szolgáltatásról van szó, amelyeket ma még nagyon kevesen használnak. A bankkártyás vásárlás mellé készpénz kérhető az erre felkészült kereskedőktől havonta két alkalommal, összesen legfeljebb havi 40 ezer forintig a cashback szolgáltatás keretében. Illetékmentes továbbá a QR-kóddal kezdeményezett átutalás - ezt jellemzően vásárlásokra használhatják az ügyfelek - és a fizetési kérelem. Utóbbi is egy átutalás, csak fordítva: a kedvezményezett kéri be a pénzt a fizető féltől. A kedvezményezett állítja össze az átutalást is, a pénzt küldő félnek csak el kell fogadnia a tranzakciót. A QR-kódos fizetés a bankkártyás vásárlás alternatívája lehet a jövőben, a fizetési kérelem pedig a csoportos beszedésnek teremthet alternatívát. Ezek ingyenességével a kormány célja az azonnali fizetési rendszer új szolgáltatásainak elterjesztése lehet.
Ám aki a hagyományos átutalást szeretné teljesen ingyen, azaz tranzakciós illetéktől is mentesen megoldani, annak is van megoldás. A Gránit Bank már említett Digitális Plusz bankszámlája mellett korlátlanul ingyenes az átutalás az UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz számlacsomagjában, igaz, csak akkor, ha az átutalást mobilappról küldi be az ügyfél.