„A biztosítási szerződések száma összességében 2,5 százalékkal csökkent 2009 azonos időszakához viszonyítva, ezen belül az életbiztosítási szerződések száma 8,4 százalékkal, a nem életbiztosítási szerződések száma 1,1 százalékkal esett vissza” - jelentette be Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) főtitkára. Hozzátette: 2010. első negyedévében a tagbiztosítók 245 milliárd 199 millió forint bruttó díjbevételt értek el, ami az előző évi díjbevételhez képest összességében 11,1 százalékos díjbevétel-növekedést jelent, elsősorban az életbiztosítási ág közel 27 százalékos díjbevétel-növekedésének köszönhetően. Az életbiztosítási bevételeknél a növekedés az egyszeri díjas életbiztosítások esetében volt a legnagyobb, ezeknél a díjbevétel több mint megduplázódott, közel 116 százalékos növekedést ért el.
A folyamatos díjas szerződésállományra vonatkoztatott állománydíj 2010. első negyedév végén 663 milliárd 311 millió forint volt, ez az előző év azonos időszakához képest 4,6 százalékos csökkenést jelent. Biztosítási ágakra lebontva ez az életbiztosításoknál 3,8 százalékos, a nem-életbiztosításoknál pedig 5,2 százalékos állománydíj-visszaesést volt tapasztalható. A társaságok közül a legnagyobb piaci részesedéssel továbbra is az Allianz Hungária Biztosító Zrt. rendelkezik 25,49 százalékkal.
Második helyen a Generali-Providencia Zrt. áll 14,76 százalékos piaci részesedéssel, míg a harmadik helyen a Groupama Garancia Biztosító Zrt. áll 9,82 százalékos részesedéssel. A 2010. első negyedévében a piaci koncentráció az előző év azonos időszakához és a teljes 2009-es évi adatokhoz képest mintegy fél százalékponttal emelkedett, az első öt helyen álló társaság összes piaci részesedése 66,88 százalék.
Az életbiztosítási ágnál, a pénzügyi válságnak legjobban kitett területen, az első három hónapban már egyértelműen jelentkeztek a fellendülés jelei. 2010. I. negyedévében a bruttó díjbevétel 118 milliárd 57 millió forintot tett ki, ami közel 27 százalékkal magasabb az előző évi díjbevételnél. A pénzügyi krízisnek legjobban kitett unit-linked biztosítások díjbevételének növekedése közel 50 százalékos volt (47,83 százalék), ezen belül az egyszeri díjas unit-linked biztosítások díjbevétele az előző évihez képest közel 140 százalékkal nőtt, ami egyértelműen az e termékek iránti bizalom erősödését jelzi. Az életbiztosítási ág részesedése az összes díjbevételből a kedvező növekedéssel együtt is még mindig az 50 százalékos szint alatt maradt, 48,15 százalékot tett ki.
A tagbiztosítók közül az életbiztosítási piacon továbbra is az ING Biztosító Zrt. a piacvezető 16,13 százalékos piaci részesedéssel; korrigált piaci részesedése 22,6 százalék. A második helyre az Allianz Hungária Biztosító Zrt. került. A biztosító piaci részesedése 15,55 százalék; korrigált piaci részesedése 9,72 százalék. A harmadik helyre a Magyar Posta Biztosító Zrt. került 10,92 százalékos piaci részesedésével; korrigált piaci részesedése 2,49 százalék. „A korrigált piaci részesedésekből látható, hogy a második és harmadik helyre került társaságok alapvetően az egyszeri díjas életbiztosítási termékek értékesítése terén elért sikereiknek köszönheti a piaci részesedésének emelkedését” – mondta Molnos Dániel. Az első öt társaság 66,56 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak, ami piaci szinten öt százalékpontos piaci koncentrációnövekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A nem-életbiztosítási ág 2010. első negyedévében 127 milliárd 141 millió forint bruttó díjbevételt ért el, ami azt jelenti, hogy a díjbevétel az előző év azonos időszakához képest gyakorlatilag szinten maradt, egészen pontosan 0,4 százalékkal csökkent. A biztosítók közül az Allianz Hungária Biztosító Zrt. tartja piacvezető pozícióját (34,72
százalék), második helyen a Generali-Providencia Zrt. áll (19,96 százalék). A harmadik helyen sem történt változás egy év alatt: ezen a helyen a Groupama Garancia Biztosító Zrt. áll 9,81 százalékos piaci részesedéssel. Az első öt társaság együttesen 81,74 százalékos piaci részesedést birtokol a nem-élet piacon, ami az előző év azonos időszakához képes közel 3 százalékpontos piaci koncentrációemelkedést jelent.
A nem-életbiztosítási ágazatok között - kissé csökkenve - továbbra is a gépjárműbiztosítások (GFB és Casco) adták a díjbevétel 50,6 százalékát. A GFB-ágazat díjbevétele közel 0,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A csökkenés azonban éves szinten ennél valószínűleg nagyobb mértékű lesz, tekintettel arra, hogy az első negyedévi díjbevétel tartalmazza az éves díjfizetésű szerződések teljes díjbevételét, ami az első negyedéves adatszolgáltatás esetében jelentősen torzító hatású. A csökkenés a gazdasági válság mellett az erősödő árverseny hatásának köszönhető. Az ágazatban az első három társaság sorrendje: Allianz Hungária Biztosító Zrt.(37,90 százalék), Generali-Providencia Zrt. (14,89 százalék), UNIQA Biztosító Zrt.(8,53 százalék).
Privátbankár