Felszámolt megtakarítások
Idén január 30-ig meghaladta a 141 ezer darabot a fix árfolyamon végtörlesztett szerződések száma, s további 19 ezer szerződés esetében igazolták az ügyfelek a szükséges fedezet meglétét. A végtörlesztés számai >> |
A végtörlesztés finanszírozásához a kiváltó hiteleken kívül a lakosság egyéb forrásokat is felhasznált. A biztosítások visszavásárlása megnőtt 2011. szeptember vége óta, a hosszú távú trendhez képest 41,5 milliárd forinttal. A befektetési alapok jegyeiből a trendhez képest szintén lényegesen többet, 110 milliárd forintot váltottak vissza a végtörlesztés kezdete óta, mint az azt megelőző időszakban.Ahogy arról a Privátbankár is beszámolt, minden alapfajtából vitték a pénzt, egyedül az árupiaci alapoknál volt szerény, százmillió forintos nagyságrendű tőkebeáramlás. A kivét nagy része forint, de euróból is nyolcmilliárd forint értékű hagyta el az alapszektort - részletek >>
A banki betétállomány január végéig 100 milliárd forintot meghaladó mértékben csökkent (szeptember végéhez képest), és jelentősen megnőtt az ingatlanpiaci tranzakciók száma is. Mivel az ingatlaneladások értéke a vevő oldalán részben megtakarításokból történt, a PSZÁF a becsült ingatlanpiaci tranzakcióknak a felével, kb. 50 milliárd forinttal számolt a végtörlesztés forrásaként.
A DunaHouse friss elemzése szerint januárban ingatlanjuk eladási okának a fővárosban az elő– ill. végtörlesztést jelölték meg legtöbben, 37 százalék volt az arányuk. Ezek a lakások átlagban 12,4 millió forintért találtak új tulajdonosra. Vidéken az eladók harmadát tették ki a végtörlesztők, átlagban közel tízmillió forintos lakásaiktól váltak meg.
A PSZÁF számításai szerint összességében a végtörlesztett 776 milliárd forint mintegy kétharmadát magyarázza a pénzügyi és egyéb megtakarítások csökkenése.
Honnan a maradék egyharmad?
További forrást jelenthetnek a külföldről hazahozott betétek, amelyekről jelenleg még nem áll rendelkezésre adat. Ennek igénybevételére utalhat ugyanakkor az, hogy a végtörlesztés időszakában a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint jelentősen nőtt a forgalomban lévő készpénzállomány - vélelmezhetően a devizabetétek forintra váltása következtében. A végtörlesztéshez a felügyelet szerint minden bizonnyal igénybe vette a lakosság a korábban készpénzben tartott megtakarításokat is.