Az Óbudai Waldorf Iskola 2002-2003-ban épített épületszárnya. |
A körülöttünk lévő világ hitelekből épül, így a bankok felelőssége is óriási abban, hogy mely szektorok virágoznak, vagy épp stagnálnak Magyarországon. Éppen ezen elgondolás alapján a MagNet Bank hitelbírálati szempontjai között nagyot nyom a latban a klasszikus mutatók mellett az is, hogy a projektcél társadalmilag hasznosnak tekinthető-e.
Az Óbudai Waldorf Iskolát fenntartó Alapítvány gyakorlatilag az első perctől kezdve a MagNet Bank ügyfele. Páll Attila, az iskolát működtető alapítvány ügyvezető igazgatója, mint meséli, az idén 25 éves alternatív oktatást nyújtó iskola légyegében kinőtte a III. kerületi Bécsi úton található intézményt. A mostani volt a harmadik olyan év, hogy két osztály indul egy évfolyamon, ez nagyjából 60 helyet jelent, amire minden évben kétszeres a túljelentkezés. Kétcsoportos óvodát is működtetnek, amit ugyancsak helyszűke miatt nem tudtak tovább bővíteni.
Az iskola 2003-ban saját erőből és hitelből egy 220 millió forintos beruházás keretében új épületszárnyat épített a meglévőhöz. Ennek a hitelnek a támogatását jelentik a MagNet Banknál lévő ún. Szféra és Mentor betétek.
„A finanszírozását úgy tudtuk összerakni, amire gyakorlatilag nem volt még példa. Az ingatlan akkor még önkormányzati tulajdonban volt, ma már a miénk. Az adás-vételben is nagyon sok segítséget jelentett a bank. Természetesen ehhez az is kell, hogy legyen a tevékenységnek egy pozitív cash flow-ja. Olyan számokat és feltételeket kellett nekünk is produkálni, amelyet tudunk teljesíteni” – mondja Páll Attila.
„Közösségi bankként mi egy kissé másképp vizsgálunk meg egy hitelkérelmet, mint a kereskedelmi bankok többsége” – meséli Pozsonyi Gábor, MagNet Magyar Közösségi Bank vezérigazgató-helyettese. A bank egy ún. Social Impact Scoring rendszer segítségével méri fel, hogy egy adott beruházás környezetileg, gazdaságilag és társadalmilag milyen hatással van a világra. A pozitív végeredményt pedig mindenképpen figyelembe veszik a döntéshozatalnál.
Vannak speciális mikroszegmensek, amelyeket a MagNet Bank különösen preferál, és folyamatosan aktívan is keresi a kapcsolatot olyan projektekkel, amelyek a fenntarthatóság irányába mutatnak. Ahogy Facebook oldalukon írják: „a világot jobbító dolgok létrejöttét segítik minden banki eszközzel.”
A kiemelt szektorok közé tartozik például a magyar filmgyártás, az alternatív energiaforrások területe, vagy az oktatás és az alternatív iskolák. Az utóbbi szegmens legsikeresebb képviselője az Óbudai Waldorf Alapítvány. „Itt a betétes nemcsak hisz az ügyben, hanem ugyanabba az érdekcsoportba is tartozhat: a Waldorf iskolába járó gyerekek a szülei nagyobb valószínűséggel betételhelyezők ebben a bankban, mint az átlag” – mondja Pozsonyi Gábor.
Az iskolának további céljai is vannak. Az alapítvány a korábban megvásárolt területen egy új Waldorf-központot akar kialakítani. Az új központban együttesen lenne egy óvoda, általános iskola, középiskola, valamint tanárképző részleg is. Ennek a hitelfinanszírozásában vesznek részt a betétek.
A finanszírozás sajátossága a nyilvánosság. Külön ügyletenként és külön szféraként minden hitel, megtakarítás megtalálható a bank oldalán. Pontos kimutatás készül arról, hogy egy adott hitelügyletet jelenleg mennyien, mekkora összegben támogatnak. A bárki által hozzáférhető adatok szerint így az Ó-Wald Kft. éves kamatmegtakarítás február végig az elhelyezett 418 betét segítségével közel 600 ezer forint.
Az új iskola és az óvoda építése előkészítési szakaszban van, ha sikerül a finanszírozási feltételeket megteremteni hozzá, jövő nyáron lehet elkezdeni a 10 millió eurós beruházás építését, ami példátlan méretű beruházást jelent a Waldorf iskolák magyarországi történetében.
„A Waldorf iskolát jó finanszírozni. Ez nem egy adomány, ez egy jó üzlet. A pék kenyeret süt, a bankár hitelt ad, és ezt jó áron vissza akarja kapni. Azt gondoljuk, hogy nem csak morálisan, de banküzemi racionalitással is érdemes árazásban nem mohónak lenni. Kis bankként, hogy üzletet tudjunk csinálni valakivel, mondanunk kell valami speciálisat. Nem triviális, hogy egy ilyen kis méretű finanszírozással ennyit foglalkozunk. Emellett jó a személyes kapcsolat is az ügyféllel, és ez drága. Viszont azt gondoljuk, hogy ennek a drágasága ez alacsonyabb kockázat költségben megtérül” – tette hozzá Pozsonyi Gábor.
A közösségi bankolásról ebben a korábbi cikkünkben további részleteket olvashat >>>