Újabb támogatott hitelkonstrukciót vet be a lakossági fogyasztás élénkítése érdekében a kormány: a januártól induló, munkáshitel elnevezésű, szabad felhasználású kölcsön a 17 és 25 év közötti korosztályba tartozó, munkaviszonnyal rendelkező fiatalok életkezdését hivatott megkönnyíteni.
Az eddig nyilvánosságra került részletek tanúsága szerint az új konstrukció 10 éves futamidejű lesz, miközben az igénylőt nem terheli kamat. A maximálisan igényelhető hitelösszeget 4 millió forintban határozták meg, a munkaviszonynál pedig legalább 20 órás heti foglalkoztatottság a kritérium.
Fontos, hogy a gyermekvállalást – némileg a babaváró kölcsönre emlékeztetve – a tervek szerint ennél a konstrukciónál is jutalmazzák majd: egy gyermek után két évre felfüggeszthetővé válik a törlesztés, két gyermeknél újabb két év szünet jön, és a tartozás felét elengedik. A harmadik gyereknél pedig a teljes tartozást elengedik.
„Az új konstrukcióval vélhetően a Diákhitel felvételére nem jogosult fiatalok életkezdését kívánja megkönnyíteni a kormány, ideértve a lakhatás megoldását, járművek, vagy egyéb, nagyobb értékű eszközök megvásárlását. A támogatott kölcsön iránt pedig a kedvező feltételek miatt már a kezdetektől erős lehet az érdeklődés, így a munkáshitel a lakossági fogyasztás élénkítéséhez is nagyban hozzájárulhat” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Nagyon sokat lehet spórolni
Gergely Péter szerint az igénylők számára kamatmentes munkáshitel elvben a személyi kölcsönöknek támaszthat konkurenciát, hiszen az eddigi információk szerint szabad felhasználású, és ingatlanfedezet bevonása nélkül igényelhető termékről van szó. A várhatóan erős érdeklődés ellenére nem kell számítani arra, hogy a munkáshitel letarolná a személyi kölcsönök piacát: utóbbiaknál ugyanis az igénylők döntő többsége a 30 év feletti, már önálló egzisztenciával rendelkező rétegből kerül ki, vagyis a tipikus személyi hiteles ügyfelek derékhadát nem a pályakezdő fiatalok adják. Ezt alátámasztja, hogy több pénzintézetnél is 18 év felett húzták meg az igénylés alsó korhatárát – 21, sőt 23 éves küszöbre is van példa. „Mindezek nyomán a munkáshitel megjelenése nem elsősorban konkurenciát, hanem inkább teljesen új keresletet hoz majd a lakossági finanszírozási piacon” – emelte ki a szakértő.
Mindenesetre, ami a személyi kölcsönöket illeti, azoknál semmi okuk nincs a panaszra a pénzügyi szolgáltatóknak. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az idei év első kilenc hónapjában már több mint 600 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a bankok, ami már jóval meghaladja a 2019-es teljes évi, 558,7 milliárdos, eddigi rekordot is. Az állomány pedig a jegybanki statisztikák szerint szintén történelmi csúcson, kevéssel 1500 milliárd forint alatt járt szeptember végén. A kereslet annak ellenére nagyon erős, hogy a személyi kölcsönök még mindig nem olcsók. Gergely Péter szerint ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a bankok az utóbbi években jelentősen megemelték az igényelhető összeg maximumait, illetve azzal, hogy az online igénylés terjedése, és a jövedelmek emelkedése nyomán a háztartások egyre bátrabban nyúlnak a hitelfelvétel eszközéhez.
Egyre közelebb az egy számjegyű kamatok
A személyi kölcsönöknél természetesen most is egy sor akciót futtatnak a bankok, miközben – hosszabb szünet után – újra található egy számjegyű kamat mellett igényelhető konstrukció a palettán, de a legjobb minősítésű ügyfeleknek már több bank is éppen tíz százalék feletti kamatokat kínál a BiztosDöntés személyi kölcsön kalkulátora alapján.
A Cofidisnál már 9,9 százalékos, éves kamattal is elérhető személyi kölcsön, ám ehhez az ügyfélnek legalább havi 450 ezer forintos jövedelmet kell igazolnia, és minimum 3 millió forintot igényelnie.
A CIB Banknál is legalább 3 millió forint igénylésénél van esélye a legkedvezőbb – most 11,49 százalékos – kamat elérésére az adósnak, viszont a lakásfelújításra igényelhető változatnál még ennél is egy százalékponttal kedvezőbb lehet a kamat.
Az Erste személyi kölcsön legalább 8 millió forintos hitelösszegnél, és – cafeteriával együtt – 400 ezer forintot elérő jövedelemnél 10,79 százalékos lehet a személyi kölcsön éves kamata. A szolgáltatónál hitelfedezeti biztosítás is köthető a személyi kölcsön-konstrukciók mellé, miközben a teljes igénylési folyamat online – akár bankváltás nélkül is – végigvihető. Az Ersténél egyébként az igényelhető hitelösszeg maximuma 12 millió forint.
A K&H-nál legalább 3 millió forintos kölcsönösszeg, és 400 ezer forintos jövedelem kell a legkedvezőbb – 12,79 százalékos – kamat eléréséhez.
A MagNet Bank a sztenderd terméken felül két speciális személyikölcsön-konstrukciót is a kínálatban tart. Az egyik a Zöld Személyi Kölcsön nevű konstrukció, amely – nevéhez méltóan – a fenntarthatóságot szolgáló hitelcélok (például elektromos járművek vásárlása, napelem telepítése) megvalósításához igényelhető. A bank honlapján elérhető tájékoztató szerint a zöld konstrukciónál akár 11,25 százalékos is lehet az éves kamat. Fontos emellett, hogy ennél a változatnál a maximálisan igényelhető hitelösszeg 12 millió forint, a futamidő pedig akár 10 év is lehet. A MagNet Bank emellett autóvásárlásra fordítható személyi kölcsönt is árul, amelynek az összege legfeljebb 8 millió forint lehet. A konstrukciónál a legkedvezőbb éves kamat 12,75 százalék, amelyhez legalább 250 ezer forintos jövedelem, és 3,3 millió forint feletti hitelösszeg szükséges.
Az MBH Banknál a legalább 5 millió forintot elérő kölcsönösszegnél érhető el a legkedvezőbb, 12,49 százalékos éves kamat. A pénzintézet viszont kínálatában tartja a kizárólag más bankoknál lévő hitelek kiváltására szolgáló „Kamatvágó” nevű terméket is, ahol éppen 11 százalék alatti az éves kamat.
Az OTP Bank az online igénylőket részesíti előnyben a személyi kölcsönénél, mivel a fióki igénylésnél 0,75 százalékos folyósítási jutalékot számít fel a pénzintézet.
A Raiffeisen Banknál havi minimum 450 ezer forintos jövedelem, és legalább 5 millió forintos kölcsönösszeg igénylése esetén 10,99 százalékos is lehet az éves kamat.
Az UniCredit Banknál a Fix Kamat személyi kölcsönhöz kapcsolódóan jóváírási akció van érvényben. Online szerződéskötésnél, és legalább 1,5 millió forint igénylésénél, 30 ezer forint egyszeri jóváírásban részesülnek az ügyfelek: ha pedig legalább 3 millió forint a hitel összege, egy havi törlesztőrészlet visszajár legfeljebb 50 ezer forint értékben. A két kedvezmény összevonható, így akár 80 ezer forintos, egyszeri jóváírást is kaphat, aki személyi kölcsönt igényel a banknál. Az UniCreditnél – a Prémium Aktív Extra Plusz kamatkedvezménnyel – akár 10,59 százalékos is lehet az éves kamat abban az esetben, ha az igényelt hitel összege a 7 millió és 12 millió forint közötti sávba esik. 10 millió forint feletti hitel igénylésére ugyanakkor abban az esetben van lehetőség, ha a bank által elfogadott havi, nettó jövedelem eléri az átlagos 600 ezer forintot. A kamatkedvezményhez pedig legalább 450 ezer forint havi jóváírás szükséges UniCredit bankszámlára, valamint az is feltétel, hogy az ügyfél rendelkezzen a hitelhez kapcsolódó, megfelelő Generali hitelfedezeti biztosítással. A jóváírásnak viszont nem kell feltétlenül jövedelemnek lennie, és több utalásból is érkezhet.