Selmeczi Gabriella úgy fogalmazott: "közeleg az igazság pillanata", amikor ki kell derülnie, a volt magánnyugdíjpénztár-tagoknak lesz-e reálhozamuk, s ha igen, mekkora. Közölte, a pénztáraknak már minden információ a rendelkezésükre áll ahhoz, hogy a május 31-i fordulónappal kiszámolják a reálhozamok összegét. Szakaszosan meg is kezdhetik a pénz visszaigénylését a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alaptól, illetve megkezdhetik a reálhozamok eljuttatását az egykori tagokhoz.
Ha valaki nem nyilatkozott a volt magánpénztárának arról, hogy milyen módon juttassák el neki a reálhozamot, a pénztárnak az összeget el kell küldenie postán a megadott lakcímre. Ha a kézbesítés sikertelen, akkor a reálhozam átkerül a biztosított egyéni tb-számlájára - közölte.
"Senkit sem érhet kár"
Ha egy volt tag vitatja a reálhozam összegét, és ezt a vitát nem sikerül a pénztárral rendeznie, akkor panaszával a PSZÁF-hoz fordulhat - hívta fel a figyelmet a miniszterelnöki megbízott.
Kiemelte, hogy ha pénztártagnak a magánnyugdíjpénztárnál mínuszba került a számlája, akkor sem érheti kár, a tb-számláján "kipótolják" az összeget, a pénzre úgy tekintenek, hogy azt teljes egészében "visszahozta" az állami rendszerbe.
Selmeczi Gabriella a magánnyugdíjpénztárak esetleges végelszámolásáról vagy felszámolásáról szólva kiemelte, hogy a volt tagnak 30 napig kell nyilatkoznia, melyik másik pénztár tagja szeretne lenni; nyilatkozat híján a tag a tb-rendszerbe kerül vissza.
A vagyonátadásról annyit mondott: ez "nagyjából" megtörtént. Az ÁKK és a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap munkatársai ellenőrzik az információkat. A magánnyugdíjpénztárak által közölt adatok szerint a pénztárak 2.950 milliárd forintnyi vagyont adtak át, ebből 1.345 milliárd forint az állampapír, a költségvetési törvény szerint az átadott vagyonból 529 milliárd forintot kell átutalni a nyugdíjkasszába, a fennmaradó részt államadósság csökkentésre kell fordítani - emlékeztetett.
Selmeczi szerint az átadott vagyon szerkezete "apró vita"
Így lesz a pluszból mínusz? A magánnyugdíjpénztári vagyon felhasználásával elindítható az államadósság csökkentése, de ez az explicit adósságcsökkentés implicit adósságnövekedéssel jár együtt - mondta Petschnig Mária Zita. Részletek >>> |
Az egyéni számlákról szólva megismételte: 2012. január 1-től elindulhat az egyéni tb-nyilvántartás; minden adat egy egyéni nyilvántartási számlára kerül és megkezdődik az adatok visszamenőleges feltöltése.
A munkavállalók például ellenőrizhetik, hogy a munkaadó fizetett-e utánuk járulékot és az összeg valós-e - fejtette ki. Selmeczi Gabriella kérdésre válaszolva elmondta: a cél, hogy az egyéni nyilvántartási számla adataitól az aktuális nyugdíjszabályok szerint kiszámolható legyen a várható öregségi nyugdíj összege.
A reálhozamot és a tagdíj-kiegészítést (aki fizetett) három fajta módon kaphatják meg azok, akiknek jól teljesített a pénztára - erről a volt magánpénztári tagoknak már nyilatkozniuk kellett. A szabad pénztárválasztást lehetővé tevő, tavaly elfogadott törvény alapján bárki kiszámíthatja, hogy megfelelő hozamot kapott-e kézhez, ha problémát észlel, akkor pedig jogorvoslathoz folyamodhat (lásd erről összeállításunkat: Nyugdíjas reálhozam: így juthatunk a pénzünkhöz).
Jelentősebb reálhozamot valószínűleg az 1998-ban belépők értek el, hoppon maradhatnak viszont azok, akik a magánynugdíjpénztárukba 2006-ban vagy ezután léptek be - közülük csak valószínűleg az kap majd kifizetést, aki - nem kis szerencsével - jó időben tudott pénztárt váltani.
MTI, Privátbankár