Az iskolakezdés előtti időszak hagyományosan mozgalmas időszak a diákszámlákhoz kötődő promóciók szempontjából: a felsőoktatásban tanuló – és főként az ott tanulmányaikat megkezdő – diákok nagy részénél a pénzügyi önállósodás időszaka is ekkor kezdődik el, hiszen sokan ekkor döbbennek rá, hogy az életüket nagyban megkönnyítené egy saját, önálló bankszámla megléte.
A diákszámla-konstrukcióikat eddig nem bonyolították túl a bankok: ha a tulajdonos a megfelelő aktivitással használta a számlát – vagyis havonta néhány kártyás vásárlás, vagy egyéb tranzakció történt – akkor okkal számíthatott arra, hogy kedvezményes kondíciókat kap cserébe. Ezek közül a legelterjedtebb a díjmentes („nulla forintos”) számlavezetés, de gyakori elem a bankkártyához, illetve az elektronikus banki műveletekhez kapcsolt díjkedvezmény.
Nagyon úgy tűnik viszont, hogy ezeken a klasszikus elemeken mára túljutottak a bankok: az idén már általánossá vált a számlanyitásért cserébe kapható – de persze általában feltételekhez kötött – egyszeri, több tízezer forintos jóváírás, illetve a különböző, nem díj jellegű (például a vásárlások utáni pénzvisszatérítési) akciók.
Az online csatornák használata már alap
„A diákokért folytatott konkurenciaharc láthatóan felerősödött a bankok között az idei, a számlákhoz kapcsolódó kampányidőszakban. Ezt jelzi, hogy egyetlen számlanyitással akár 30-40 ezer forintos egyszeri jóváíráshoz is hozzájuthatnak az újdonsült ügyfelek” – mondta el lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az is látszik ugyanakkor – tette hozzá –, hogy a pénzintézetek a promóciós paraméterek meghatározásánál odafigyeltek arra, hogy az online csatornák használata felé tereljék a diákokat: az Erste Banknál például feltétel, hogy az új ügyfél teljesen online, külső beavatkozás nélkül nyissa meg a számlát, de az UniCredit Bank is feltételül szabta a mobilbanki szolgáltatás igénylését az egyszeri jóváíráshoz.
Az egyes bankok most futó akcióiból kiemeltünk néhány fontosabb és érdekesebb elemet:
Az Erste 40 ezer forintos díjkedvezményt ad abban az esetben, ha az új ügyfél online – banki, vagy közvetítői közreműködés nélkül nyitja meg a számlát, és bankkártyát is igényel. A pénzintézet limitált kiadású YKRA övtáskát is ad a számla mellé a feltételeket teljesítő új diákszámlás ügyfeleinek. Az Ersténél emellett a diákszámlás ügyfelek is részt vehetnek a Moneyback nevű pénzvisszatérítési programban, a bank megtakarítási termékeit is elérhetik, illetve adott számukra a valós árfolyamon történő devizaváltás lehetősége is.
Az UniCredit Bank a beszédes nevű Diákszámla Zéró konstrukciót kínálja nulla forintos számlavezetési díj mellett, miközben 35 ezer forintos, egyszeri jóváírást is ad a meghatározott feltételek teljesítése esetén. Az UniCredit Mojo fejhallgatóval is jutalmazza az újonnan érkező, diákszámlás ügyfeleit.
A Gránit Bank 40 ezer forintos számlanyitási bónuszt ad a Gránit Diákszámla mellé, ám ehhez az szükséges, hogy az új ügyfél szelfivel nyissa meg a számláját. A pénzintézet nulla forintos számlavezetési díjat is alkalmaz ennél a konstrukciónál. A bank emellett ügyfélajánló programot is futtat, ahol a sikeres ajánlásnál mindkét érintett 10 ezer forintos jóváírásban részesül. Egy ügyféltől legfeljebb tíz ajánlást fogad be a pénzintézet.
A MagNet Bank diákszámlájánál díjmentes valamennyi csoportos beszedési megbízás teljesítése, illetve a saját számlák közötti, bankon belüli utalások is. Az egyéb, bankon belül indított utalások 100 ezer forint/tételig szintén díjmentesek. A MagNet emellett „Apránként” néven megtakarítási programot is indított a diákoknak, miközben a diákszámlánál becsületkasszás díjszabást alkalmaz. Utóbbi lényege, hogy az ügyfél belátása szerint határozhatja meg a számlavezetési díjat – 0 és 1000 forint közötti összegben.
A CIB Bank a szeptember végéig meghosszabbított akciójában JBL gamer fejhallgatót ad ajándékba az ECO ForYou diákszámlához, amelynél a feltételek teljesítésekor díjmentes a számlavezetés, és az első évben a bankkártya utáni díjat sem számolja fel a pénzintézet.
Az MBH Banknál szeptember végéig tart a Diák számlacsomaghoz kapcsolódó akciós időszak: a nulla forintos számlavezetés lehetősége mellett 30 ezer forintos visszatérítést is kínál a pénzintézet a feltételek teljesítése esetén.
Az OTP Bank a nulla forintos számlavezetési díj mellett 5-30 százalékos pénzvisszatérítést ad, ha a számla tulajdonosa az OTP Junior kedvezményprogramban résztvevő üzletek valamelyikében vásárol.
Kitoldódott a szezon
Gergely Péter szerint a diákok – főként a felsőfokú tanulmányait végző korosztály – felértékelődésére utal a jóváírási akciók megjelenésén túl az is, hogy az idén már jelentősen kitolódott a számlanyitáshoz kapcsolódó kampányidőszak. Míg korábban ez nagyjából nyárra korlátozódott, az idén már májusban intenzíven kezdték árulni a diákszámla-csomagokat a bankok, és szép lassan kitolódik az akciók vége is. A CIB Bank például a napokban hosszabbította meg szeptember végéig a diákszámla-csomaghoz kapcsolódó promóciós időszakot, de az Erste Banknál is elérhetők a kedvezmények október végéig.
A másik figyelemre méltó tendencia a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint, hogy több, kifejezetten a diákokra fókuszáló, nem díjjellegű szolgáltatás is megjelent az utóbbi időszakban a piacon. Az Erste Bank például ennek az ügyfélkörnek is elérhetővé tette a valós idejű árfolyamon történő devizaváltást és a pénzvisszatérítést nyújtó Moneyback programot, a MagNet Bank pedig külön rendszeres megtakarítási konstrukciót kínál a diákoknak.