Három hónappal a veronai buszbaleset után eddig nem fizettek kártérítést a sérülteknek és az elhunytak hozzátartozóinak. Előleget ugyan utalt a biztosító, de az érintettek úgy érzik, számukra kedvezőtlen megállapodásra akarják őket kényszeríteni - írja a napi.hu.
Mekkora lehet a kártérítés?
A Groupama Biztosító azt írta a lapnak: a balesetben sérülteknek és az elhunytak családtagjainak méltányos sérelemdíjat ajánlottak fel, és jelentő előleget folyósítottak már mindenkinek. A biztosítási titok miatt azonban egyikről sem adhatnak ki részleteket.
A kárbejelentések elbírálása egyszerűbb esetekben néhány héten belül megtörténhet, súlyos sérülteknél viszont évekig is eltarthat, mivel a kártérítési összeg függ a károsultak később kialakuló végleges egészségi állapotától. A kárösszeg mértéke összességében több száz millió forintig terjedhet, főleg, ha lesz olyan érintett, akinek esetleg élete végéig járadékot kell folyósítani - mondta korábban a biztosító képviselője. A kárigényeket a kgfb mellett a károsultak utasbiztosítása fedezi, amely adott sérülés esetén fix összeget fizet és szintén megtérítheti a felmerült költségeket. A sérelemdíjra viszont nem terjed ki az utasbiztosítás, azt a kgfb terhére kérhetik a károsultak.
1,6 milliárdig a biztosító, ezen felül a KLIK fizet
A lap szerint a biztosító felelősségi-kártérítési maximuma 1,6 milliárd forint - egész pontosan káreseményenként és károsultak számától függetlenül hatmillió-hetven ezer euró - a Klebelsberg Központnak viszont korlátlan anyagi felelősséget kell állnia, amennyiben a biztosító kerete nem lenne elegendő a kártérítések, sérelemdíjak maradéktalan kifizetésére. Az, hogy az 1,6 milliárd forintos keretet túllépi-e a végén a kifizetendő összeg, az jórészt az egyéni megállapodásoktól függ.
A KLIK alá tartozó Belső-Pesti Tankerületi Központ egy ügyvédi irodát bízott meg azzal, hogy a károsultak segítségére legyen vagy befolyásolja a megegyezésre irányuló tárgyalásokat. A lap szerint ez összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel, hiszen a közvetett megbízó, vagyis a KLIK anyagilag is felelős a tragédiáért. Ezt a KLIK cáfolja - szerintük ugyanis az ügyvédi iroda nem peres képviseletre, hanem kapcsolattartásra és jogi segítségnyújtásra kapott megbízást.
Átírják a szabályokat: nem lesz korlátlan felelőssége az államnak
A kormány néhány héttel a január 20-i baleset után jelentette meg, hogy változtatások lesznek az iskolai buszkirándulások szabályozásban - emlékeztet a lap. Ennek csak egyik eleme az éjszakai buszutak korlátozása és a buszokkal szemben támasztott műszaki követelmények valamint és a sofőrök egészségügyi alkalmasságának szigorítása. A másik cél viszont éppen az, hogy csökkentse az iskolák, illetve a KLIK kártérítési felelősségét - írja a lap. A jövőben az oktatási intézményeket kevésbé lehetne perelni, mint eddig, és a KLIK korlátlan kártérítési felelőssége is megszűnne.