Magyarországon a pénzügyi tudatosság és a megtakarítások ösztönzése régóta fontos szerepet játszik az állami politikában. Az adókedvezmények egyik fontos eszköznek számítanak abban, hogy az emberek ne csak egyszerűen pénzt takarítsanak meg, hanem azokat a pénztári és megtakarítási lehetőségeket is kihasználják, amelyek hosszú távon is segítik a pénzügyi biztonságukat.
Milyen adókedvezmények érintik a megtakarításokat?
Számos megtakarítási lehetőség van, amelyek az adókedvezmények révén még vonzóbbá tehetők. Az egyik ilyen lehetőség az önkéntes pénztárakba (egészségpénztár, önkéntes kölcsönös pénztár) történő befizetés. Az állam emellett segíti azokat is, akik rendszeres befizetésekkel hozzájárulnak a nyugdíjpénztári megtakarításukhoz. Végül emellett a nyugdíjbiztosítások és a nyugdíj-előtakarékossági számlákon lévő befektetések is adókedvezményeket hozhatnak, nem is beszélve a tartós befektetések hozamainak adókedvezményéről. Ezekről mindjárt részletesen is lesz szó.
Az adókedvezményeket kihasználva az állampolgárok hosszú távú pénzügyi terveket alkothatnak. A rendszeres megtakarítások ugyanis kiszámíthatóak és sokat segítenek a pénzügyi biztonság kialakításában, továbbá hosszú távon kamatoznak. Az adókedvezmények révén tehát a megtakarítások hatékonyabbá és vonzóbbá válnak.
Érdemes tájékozódni a döntés előtt
Az adókedvezmények kihasználásához először is érdemes alaposan tájékozódni a rendelkezésre álló adómegtakarítási lehetőségekről. Fontos megismerni, hogy melyik megtakarítás milyen adókedvezményt kínál, és milyen feltételekkel lehet megszerezni ezeket az előnyöket. Érdemes lehet pénzügyi tanácsadóval is konzultálni, hogy a lehető legjobb terv születhessen meg a befektető saját pénzügyi helyzetére nézve.
– Az adókedvezmények lehetővé teszik, hogy a befektető minél többet hozzon ki a megtakarításaiból és ezáltal minél hatékonyabban kezelje a pénzét – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. – A rendszeres megtakarítás és a hosszú távú tervezés együtt segítenek a pénzügyi stabilitás kialakításában és a jövőbeli pénzügyi célok elérésében. Ebből a tervezésből nem szabad kihagyni az adókedvezményeket sem, melyek akár jelentős összegeket is hozhatnak.
Az egészségpénztári és nyugdíjpénztári befizetések adókedvezménye
Az egészségpénztári számlákra történő befizetések után 20 százalékos adóvisszatérítés jár a személyi jövedelemadóból. A munkáltatói befizetésekre is jár a visszatérítés. Az egészségpénztári befizetésekre legfeljebb 150 000 forint igényelhető vissza.
Az egészségpénztári egyenlegből nem csak gyógyszertár, magánorvosi ellátás finanszírozható, hanem az önsegélyező szolgáltatás részeként akár lakáshitel törlesztésének támogatására is felhasználható, ha az egyenleg már legalább 180 napja a pénztári számlán van. Lakáshitel törlesztésére havonta a minimálbér 15 százaléka, azaz jelenleg 34 800 forint fordítható. Ez egy évben 417 600 forintot jelent, aminek a 20 százaléka jár vissza adóvisszatérítés formájában, azaz 83 500 forint. A pénztártag a pénztár mintegy 6 százalékos működési költségét pluszban is befizetheti - hiszen az elviszi a 20 százalékos adóvisszatérítés harmadát - és arra is megkapja az adóvisszatérítést.
Az egészségpénztári számlára visszakapott adóvisszatérítés szabadon elkölthető az egészségpénztárból engedélyezett költésekre, lakáshitelre is. Az egészségpénztárba nem kell kötelezően befizetni.
Ugyanehhez az adókedvezményhez tartozik az önsegélyező pénztári és az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés is, ahol ugyancsak a befizetések után 20 százalék, legfeljebb évi 150 000 forint igényelhető vissza a személyi jövedelemadóból, ez azonban közös keret az egészségpénztárral. A háromféle megtakarítási mód között tetszőlegesen lehet szétosztani az adókedvezményt.
Az adóvisszatérítést az önkéntes pénztári nyugdíjszámlára kapja meg a pénztártag. Az önkéntes nyugdíjpénztárba nincs előírva havi kötelező befizetés.
A NYESZ számla befizetési adókedvezménye
A NYESZ-re szintén 20 százalékos személyi jövedelemadó visszatérítés kapható, amelynek évi maximuma 100 000 forint. Ez a visszatérítés az önkéntes pénztári befizetések utáni visszatérítéstől teljesen független.
A NYESZ egy speciális értékpapírszámla, aminek az egyenlegét felvenni csak a nyugdíj elérésekor lehet. A NYESZ-re történt befizetések utáni személyi jövedelemadó visszatérítés a NYESZ-re érkezik meg és ott használható fel. A NYESZ-re sem kell kötelezően befizetni havonta.
A nyugdíjbiztosításra járó adókedvezmény
A nyugdíjbiztosításba fizetett összegekre is jár 20 százalék, de legfeljebb évi 130 000 forintos visszatérítés a személyi jövedelemadóból. Ez is független az előző két adóvisszatérítéstől.
A nyugdíjbiztosítás – az önkéntes nyugdíjpénztárral ellentétben – csak a nyugdíjas kor elérésével használható fel. Az szja-visszatérítés a nyugdíjbiztosítási számlára érkezik. A nyugdíjbiztosítás rendszeres időszaki díját folyamatosan fizetni kell.
A tartós befektetési számla (tbsz) adókedvezménye
A tbsz-re nem a személyi jövedelemadóból jár a visszatérítés, hanem 5 naptári év után járó kamatnak nem kell megfizetni a személyi jövedelemadóját, azaz kamatadóját. Ennek mértéke a kamat 15 százaléka.
Emellett a tbsz-en képzett megtakarítások kamatára nem kell megfizetni a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót sem.
Vagyis a két kedvezménnyel együttesen a kamat 28 százaléka takarítható meg. Mivel ezt meg sem kell fizetni, ezért ez nem kapcsolódik az szja-visszatérítésekhez és remek kamatos kamat építhető belőle. Főleg, hogy az adóteher meg nem fizetése miatti plusz kamat megtakarítás nagyon jelentős arányú és mivel legalább 5 évig mindenképpen a számlán kell tartani a megtakarítást, ezért a kamatos kamat hatás is igen komoly mértékű.
Az adókedvezmény maximuma
A háromféle pénztári (önkéntes egészségpénztár, nyugdíjpénztár, önsegélyező pénztár), a nyugdíjbiztosítás és a NYESZ szja-visszatérítés együttes maximuma összesen 280 000 forint lehet. Ezen belül érvényesek az egyes megtakarításoknál felsorolt maximális adóvisszatérítési értékhatárok.
A kedvezmény 280 000 forintos maximumának eléréséhez természetesen arra van szükség, hogy legalább ennyi jövedelemadóval rendelkezzen a visszaigénylő.
A tbsz adómentessége a 280 000 forintos maximális adó-visszatérítési határtól teljesen független.