5p

Hogyan változik a törlesztőrészletem a moratórium után? Külön kérnem kell a futamidő meghosszabbítását? Segít a bankom, ha bajba kerültem? A KCG Partners és a JÖSZ szakkollégium által létrehozott Studia Pragmatica tudásközpont jogászai azokra a fontos kérdésekre adnak választ, amelyek a hitelmoratórium megszűnése utáni időszakban izgathatnak bennünket.  

A magyar kormány a koronavírus-járvány gazdasági következményei ellen védekezve 2020 márciusában bevezette a hitelmoratóriumot. A hiteltörlesztési stopot több szakaszban is meghosszabbították, ám ahogy enyhültek a negatív gazdasági hatások, már csak egyes, kiemelten sérülékeny társadalmi csoport, illetve pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozás számára tették elérhetővé. A moratórium 2022. december 31-től megszűnt. 

KCG Partners és a JÖSZ szakkollégium által létrehozott Studia Pragmatica tudásközpont jogi szakértői ebben a cikkben összegzik, mi történik a hitelekkel a moratórium kivezetése után, és hogyan tudnak megállapodni a bankokkal azok a magánszemélyek, illetve cégek, akik szeretnék törleszteni a kölcsönt, de nem biztos, hogy képesek rá.   

A moratórium, vagyis a fizetési haladék tavaly december 31-én véget ért, vagyis minden lakossági és vállalati hitelt újra el kell kezdeni törleszteni. Ha valaki ezt elmulasztja, akkor a moratóriumot megelőző időszakhoz hasonlóan felmondhatják a szerződését, és a lejárt tartozás ténye a Központi Hitelinformációs Rendszerben, a KHR-ben, vagyis a negatív banki adóslistán is látható lesz.

A hiteltörlesztési moratórium miatt a pénzintézetek sok esetben csak akkor tudnának hozzájutni az eredeti hitelszerződés szerint nekik járó összeghez a futamidő végéig, ha emelnék a kölcsön havi törlesztőrészletét, és a kamatokat, vagy egyszerre növelnék mindkettőt. Ettől azért sem kell tartani, mert a fizetési moratórium igénybevétele automatikusan meghosszabbítja a szerződés futamidejét. Így senkinek sem keletkezhet lejárt tartozása. 

Mit tegyünk? Fotó: Depositphotos
Mit tegyünk? Fotó: Depositphotos

A jogszabály kimondja, hogy a futamidő megnyújtását és a fix, vagyis a futamidő végéig rögzített kamatozású törlesztőrészlet összegét úgy kell meghatároznia a hitelező banknak vagy pénzügyi vállalkozásnak, hogy az új törlesztőrészlet és a moratórium alatt meg nem fizetett tartozás együttes havi összege nem haladhatja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletét. Vagyis fix kamatozású kölcsön esetén havonta nem kell magasabb összeget fizetnünk, mint a moratórium életbe lépése előtt. 

A felvett kölcsön havi törlesztőrészlete abban az esetben emelkedhet, ha a szerződéses kamat a referenciakamatlábhoz kötött, vagyis a hitelünk változó kamatozású, nincs rögzítve a futamidő végéig. Az emelkedés ebben az esetben nem a fizetési moratórium alatt felhalmozódó, meg nem fizetett kamatoknak tulajdonítható, hanem a szerződés alapján módosul. 

A futamidő nélküli tartozások, például hitelkártyák esetében a bank és az ügyfél megegyezésén múlik, milyen időtávra elosztva fizetik meg a moratórium alatt felhalmozódott tartozást.

A moratórium lejártát követően a hitelek átszámításáról és a tartozással kapcsolatos új feltételekről a hitelintézeteknek a moratórium megszűnését követően maximum 60 napon belül tájékoztatnia kell az ügyfeleket. A tájékoztatás kézhezvételét követő 30 napon belül minden ügyfélnek lehetősége van egy összegben rendeznie a fennálló tartozását, illetve dönthet úgy, hogy 12 hónap alatt havi egyenlő részletben törleszt. Ha az átszámított tartozás a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatóra (JTM) tekintettel nem törleszthető 12 hónap alatt, a visszafizetés határideje a JTM szabályainak megfelelően meghosszabbodik. A fizetendő törlesztőrészletek összegéről a bankok küldenek tájékoztatást.

Az adósnak gondoskodnia kell róla, hogy a törlesztés esedékességekor megfelelő összeggel rendelkezzen a lakossági bankszámláján vagy a törlesztési számláján. Átutalásos törlesztés esetén újra kell indítani a megfelelő összegű havi tranzakciókat. 

A bankoknak készen kell állniuk arra, ha egyes adósok munkaerőpiaci, magánéleti, egészségügyi vagy más okból olyan élethelyzetbe kerültek, hogy nehezen, vagy semmilyen módon nem tudják elindítani a törlesztést a moratórium lejárta után. Az adósoknak ilyen esetben célszerű minél hamarabb a bankjukhoz fordulni, hiszen a pénzintézetek piaci fizetéskönnyítő programokkal, például futamidő-hosszabbítással, kedvezőbb hitelre váltással, a törlesztés átmeneti felfüggesztésével segíthetnek. 

A hitelszerződés felmondását érdemes elkerülni, hiszen ekkor egy összegben kellene azonnal kifizetni a meglévő tartozást. 

Ha valaki nem tud fizetéskönnyítésben megegyezni a bankjával, esetleg elutasítják a kérelmét, méltányossági eljárást kérhet a Magyar Nemzeti Bankon (MNB) belül működő Pénzügyi Békéltető Testületnél (PBT). Az erre vonatkozó kérelem formanyomtatványai elérhetőek az MNB, illetve közvetlenül a PBT honlapjáról, továbbá a megyeszékhelyeken működő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodákban is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Vonyítani fog a pénztárcája, ha szombaton megy tankolni
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:59
Idén sem lett olcsóbb az élet.
Személyes pénzügyek Befeszítette izmait a forint, hát, ennyire lett elég...
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 07:38
Így alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama.
Személyes pénzügyek Orosz kémek buktak le – nagyobb baj is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 09:35
Kémkedés gyanúja miatt emeltek vádat orosz-német kettős állampolgárok ellen Németországban – közölte hétfőn az illetékes német szövetségi ügyészség Karlsruhéban.
Személyes pénzügyek Nagy változás jön januártól az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:05
Átalakítja a személyes értékesítési hálózatát a Kincstár.
Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG