A megkérdezettek 90 százaléka inkább az öngondoskodásban látja a jövőt, és nem az állami szerepvállalásban – derül ki az Aegon Befektetési Alapkezelő lakossági megtakarításokkal kapcsolatos online kérdőíves kutatásából. Az Aegon Direkt adatbázisának felhasználásával, 13 ezer fő körében végzett felmérés szerint a válaszadóknak mindössze 10 százaléka ért egyet azzal, hogy „az állami nyugdíj- és egészségügyi rendszer 30 év múlva is képes lesz ellátni a feladatát”. Tuli Péter, az Aegon Alapkezelő munkatársa szerint a kutatás adatai azt mutatják, hogy az öngondoskodás jelentősége lényegében minden korcsoportban és foglalkozási kategóriában magas.
Az Aegon Alapkezelő szakértői szerint az elmúlt évek hektikus és sokszor kiszámíthatatlan világgazdasági folyamatai egyértelművé tették, hogy stabil jövőt kizárólag több lábon álló, hosszú távú saját megtakarításokkal lehet teremteni. Az öngondoskodás növekvő szerepét támasztja alá, hogy a kutatás eredményei szerint a megkérdezettek csaknem 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, 20 százalékuk pedig tervezi a közeljövőben, hogy félretesz valamennyit. Kisebbségben vannak tehát azok, akik kényszerből vagy tudatosan az államra hagyatkoznak a jövőben: 40 százalék azoknak az aránya, akiknek nincs megtakarításuk és nem is tervezik, hogy lesz. Főként 19-29 év közötti, a tanulóéveiket töltő, valamint fiatal pályakezdők tervezik, hogy a jövőben félretesznek (42 százalékuk), miközben az idősebbek közül többen jelezték, hogy nincs megtakarításuk, és nem is tervezik (50 év fölöttiek 39 százaléka).
A megtakarítási célok közül a legtöbben a gyerekek támogatását (22 százalék), valamint a kockázatos életeseményekre történő felkészülést választották (19 százalék). A nyugdíj-előtakarékosság 18 százalék, a lakásvásárlás vagy lakásfelújítás pedig 15 százalék számára fontos cél. A 40-49 közöttieknél és az 50 év fölöttieknél a megtakarítások fő célja a gyerekek támogatása (az adott korcsoport 25 százaléka jelölte meg ezt a lehetőséget), míg a fiatalabbak, a 19-29, illetve a 30-39 éves kor közöttiek körében a lakásvásárlás- és felújítás célja dominál (35, illetve 23 százalék). A nyugdíj-előtakarékosságot a 40-49 közöttiek választották legnagyobb arányban, ennek a korcsoportnak 21 százaléka spórol a későbbi évekre.
Az Aegon Alapkezelő kutatásának eredményei azt mutatják, hogy a megtakarítók többsége inkább hosszabb távú befektetésekben gondolkodik. A megkérdezettek 36 százaléka több mint egy évre köti le vagy fekteti be a pénzét. A válaszadók mindössze 15 százaléka állította, hogy 1-3 hónapos, vagy még rövidebb időtartamra tervezi a megtakarításait. A minimum 3 éves megtakarítási időszakban gondolkodók számára Tuli Péter a Tartós Befektetési Számlát ajánlja, mivel az azon elhelyezett megtakarítás esetében a 16%-os kamat- és árfolyamnyereség-adó 3 év folyamatos befektetést követően 10%-ra, 5 év után pedig 0%-ra csökken a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén.