Az idei év első négy hónapjában nagyjából másfélszeresére, 82,2 milliárd forintra nőtt a babaváró hitel új szerződéseinek összege az egy évvel korábbihoz képest: ám az igencsak figyelemre méltó ugrást ezúttal is egyszeri hatások okozták. A támogatott konstrukció mandátuma ugyanis eredetileg 2022. végéig tartott volna, és – szintén nem példa nélküli módon – csak az utolsó pillanatban dőlt el, hogy elérhető marad babaváró hitel a piacon.
Ennek megfelelően 2022. utolsó hónapjaiban látványosan megnőtt az érdeklődés a konstrukció iránt – decemberben például közel 7200 új szerződést kötöttek a bankok a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint –, ám a hosszabbítást követően gyorsan padlót fogott a kereslet: 2023 januárjában már csak 716 új hitel kihelyezésére futotta. Mindebből világosan látszik, hogy az idei, erősnek látszó évkezdés sokkal inkább magyarázható a gyenge bázissal, mint a piac száguldásával.
Hullámhegyek és hullámvölgyek
Amint arról korábban beszámoltunk, 2024. elejétől változás jött a babaváró feltételeinél, így a múlt év vége felé közeledve újabb hullámhegy következett a kihelyezéseknél, igaz már jóval kisebb mértékű, mint a korábbiak: decemberben így az új szerződések száma minimálisan ugyan, de túllépte a négyezret, miközben június és október között rendre havi kétezer és háromezer között alakult.
Az év vége felé megugró érdeklődés legfőbb oka leginkább az volt, hogy jelentős mértékben szigorodtak az igénylők korára vonatkozó szabályok, tehát szűkült a potenciális igénylők köre. Az új szabályok szerint az igénylő házaspár hölgy tagja 30 év alatti kell legyen az igényléskor, szemben a korábban élő, a 40. betöltött évnél meghúzott felső korhatárral. Érvénybe lépett ugyanakkor egy átmeneti könnyítés is, amely szerint még az idén a 41. életévüket be nem töltött nők is igényelhetik a kölcsönt, ha igazolják, hogy terhességük már legalább a 12 hetébe lépett. Ehhez képest már csak szépségtapaszként hathatott, hogy az igényelhető hitelösszeg 10 millióról 11 millió forintra emelkedett.
„A babaváró hitel feltételeit meghatározó jogszabály januártól hatályos változásai már nem okoztak akkora rohamot, mint annak idején a konstrukció kivezetése körüli bizonytalanság, de jól látszik, hogy az érintett kör – vagyis a gyermekvállalásra készülő párok – figyeli a piacot, és a támogatási feltételek változásait” – nyilatkozta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Hozzátette: az életkori megkötésre vonatkozó átmeneti könnyítés ebben az évben még generálhat némi többletkeresletet a támogatott kölcsön piacán, de most már inkább arra lehet számítani, hogy a 2020-as csúcsévhez képest jóval alacsonyabb szinten ugyan, de valamennyire stabilizálódik a kereslet.
Kihasználják a lehetőségeket
Utóbbit látszik alátámasztani, hogy 2024. első négy hónapjában már nem mutatott jelentősebb kilengéseket a babaváró piaca: havonta átlagosan valamivel kevesebb, mint kétezer szerződést kötöttek az arra jogosultak, így a teljes négyhavi volumen kevéssel 7600 alatt alakult. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint figyelemre méltó, hogy az adósok nagy többsége a lehetséges legnagyobb összegre szerződik bankjával: az egy szerződésre jutó összeg ugyanis az első négy hónap adatai alapján 10,85 millió forintot ért el, miközben egy évvel korábban (tehát még a tízmilliós plafon idején) 9,82 millió környékén mozgott.
Abban, hogy az ügyfelek többsége elmegy a plafonig, több dolog is szerepet játszhat. A legfőbb ok az, hogy a babaváró feltételei rendkívül kedvezők: a januártól érvényes módosítások mellett változatlanul él például a futamidő első öt évére vonatkozó kamatmentesség, amely már az első gyermek születése után is fennmarad a futamidő végéig.