Mint mondta, a brüsszeli bizottság maximális rugalmasságot kíván tanúsítani, de arra is vigyázni kell, hogy az euróövezeti szabályokon, a stabilitást garantáló előírásokon ne essék csorba. A szóvivők nem kívántak találgatásokba bocsátkozni arról, mekkora hatása lehet a beszámításnak a hiányra. Szintén nem tudtak válaszolni arra a kérdésre, mely országokat érinthetik a megállapodás nyomán várható változások.
Augusztusban kilenc EU-ország, köztük Magyarország kezdeményezte az Európai Bizottságnál és az Európai Tanács elnökénél az államháztartási hiány és az államadósság számítási szabályainak módosítását. Azt próbálták elérni, hogy a nyugdíjreformmal kapcsolatos költségeket az EU vegye figyelembe az elszámolásokban, ugyanis ez a módosítás szerintük a tagállamok egyenlő elbírálását szolgálná.
A lengyel pénzügyminisztérium múlt hét végi közleménye szerint sikerült megállapodni az Európai Bizottsággal abban, hogy figyelembe veszik a nyugdíjreform költségét a hiány kiszámításakor. "Az Európai Bizottság már nem tagadja annak tényét, hogy a nyugdíjreform költségét számításba kell venni a közadósság és a hiány kiszámításában" - olvasható a közleményben.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az uniós pénzügyminiszterek múlt heti találkozóját követően tartott sajtótájékoztatóján elmondta: Magyarország, azzal együtt, hogy most már nem lesz érintett a magánnyugdíj-pénztári befizetések költségvetés-számítási figyelembe vételének kérdésében, továbbra is szolidáris azokkal a tagállamokkal, amelyek ebben ma is érdekeltek, mert fenntartják a három pillért.
Ő is úgy fogalmazott: körvonalazódik, de még nincs teljes egyetértés abban, miként érvényesítsék a magánnyugdíj-pénztári pillér pénzügyi következményeit, miként részesüljenek az ezen pillért alkalmazó országok az őket megillető kedvező elbírálásban.
MTI