Már igényelhető mindkét Diákhitel-konstrukció a 2016/17-es tanévre. Rekordalacsony, 3,75%-os kamattal, képzési formától függetlenül juthatnak a 40 év alatti hallgatók a szabad felhasználású Diákhitel1-hez, a 2%-os kamatú Diákhitel2-t önköltséges képzésben résztvevők kérhetik, képzési díjuk kiegyenlítésére.
A felvehető hitelösszegek változatlanok: a szabad felhasználású Diákhitel esetében képzési formától függetlenül, havonta 15, 21, 25, 30, 40, maximum 50 ezer forint igényelhető, a kötött felhasználású Diákhitel2 felvehető maximuma az igénylő képzési költségének összege. A Diákhitel1 bármire szabadon felhasználható: legyen szó albérletről, laptopról, nyelvvizsgáról vagy akár a mindennapi megélhetésről. A Diákhitel2 kizárólag a képzési díj kiegyenlítésére használható fel.
Mikor utalnak?
Azok a diákok, akik az első hiteligénylési határidőig, szeptember 15-ig leadják hitelkérelmüket, október 15-én juthatnak hozzá a megigényelt összeghez, mely a Diákhitel1 esetében az igénylők bankszámlájára, a Diákhitel2 esetében közvetlenül a felsőoktatási intézményhez érkezik meg.
A havi utalások egyébként minden hónapban 15-én történnek.
Hogyan lehet igényelni?
Az igénylést az egyetemek és főiskolák elektronikus tanulmányi rendszereinek hallgatói felületéről célszerű elindítani, így az adatlap helyben, a felsőoktatási intézmény Tanulmányi Osztályán kinyomtatható és le is adható. A nyomtatvány kitöltésére a Diákhitel internetes hitelügyintézési felületén, a Diákhitel Direkten is lehetőség van. Az ily módon kitöltött adatlap a Diákhitel Központtal együttműködő pénzintézetekben, takarékszövetkezetekben, postahelyeken valamint a Diákhitel Központ Személyes Ügyfélszolgálatán adható le.
A Diákhitel Direkt egyébként egy jól használható, informatív mobilos applikáció formájában is elérhető - tényleg könnyen kezelhető és hasznos, remélhetőleg más állami szolgáltatók is mintaként tekintenek rá.
Törleszteni ezt is kell
Persze a Diákhitel is egy hitel, még akkor is, ha egyébként a folyósítás előtt nincs jövedelemvizsgálat vagy más finanszírozási formákhoz hasonló hitelbírálat - hacsak nincs olyan korábbi diákhitelünk, amit nem törlesztünk, jó eséllyel megkapjuk az igényelt összeget.
Törleszteni azonban ezt is kell, ha befejeztük vagy abbahagytuk a tanulást - egész pontosan a hallgatói jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól kezdődően kell elkezdeni a visszafizetést. A törlesztés első két évében a minimálbérhez igazítják a törlesztőrészletet (annak 6 százaléka) - ez olyan alacsony összeget jelent, hogy jó eséllyel nem is lehet vele csökkenteni a tartozás összegét, a törlesztés ellenére a következő éves egyenlegközlőnkben valószínűleg a korábbinál nagyobb tőketartozás szerepel majd.
Ha csak egy mód van rá, érdemes mihamarabb előtörleszteni a hitelt, magyarán a kötelezőnél többet utalni - ezt akár már az iskolai évek alatt is megtehetjük egyébként, ha van rá lehetőségünk.