1p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A most szabadult „Viszkis rabló” által zsákmányolt 200 millió forint mennyit érne ma, ha 12 évvel ezelőtt befektette volna? Melyik befektetés lett volna a legjobb választás? És mi történt volna a pénzzel, ha egyszerűen csak elásta volna, érvényes lenne még német márkában? Tudna még vele bármit is kezdeni?

A frissen szabadult Viszkis rabló 200 millió forintját – persze csak elméleti esetben, hiszen a pénzt akár teljes egészében el is költhette – mibe fektethette volna legjobban tizenkét évvel ezelőtt? Nos, a legjobb választás az általunk vizsgált tucatnyi eset, részvények, magyar kötvények, devizák és árupiaci termékek közül toronymagasan az arany volt. A nemesfém ára 2000. január 31-e óta dollárban mintegy hatszorosára emelkedett, ami azt eredményezi, hogy az eredetileg befektett 200 millió forint értéke 1,2 milliárd forintra növekedett volna.

A dollárgyengülés több befektetésnek bekavart

Valójában azonban a növekedés alacsonyabb, a dollár ugyanis elveszítette a forintban kifejezett értékének 15 százalékát. Ezt a látszólag nem olyan nagy különbséget az 1,2 milliárdból kell azonban levonni, ami azt jelenti, hogy csak valamivel több, mint egymilliárd forintunk lenne az arany eladása és a dollár visszaváltása után. Azaz, hatszoros helyett „csak” ötszörös lenne a vagyongyarapodás. A dollárban kifejezett hozam egyébként évi 16,3 százaléknak felel meg, miközben az átlagos forintinfláció csak évi 5,7 százalék volt.

Az inflációt felülteljesítették a magyar kötvények is, a MAX index évi 7,8 százalékkal emelkedett. Ennél csak egy picit volt jobb az OTP a maga 7,9 százalékával, szintén éves szinten, pedig az OTP részvényének ára egyébként két és félszeresére nőtt, csak hát a sok-sok év és a kamatoskamat-hatás miatt ez már nem annyira vonzó ilyen hosszú távon. A BUX index is hiába ment fel duplájára, ennyi év alatt csak épphogy túlszárnyalta az inflációt.

Mol és olaj, két jó barát

A Mol-tulajdonosok sokkal jobban jártak az évi 11 százalékos, három és félszeres értéknövekedéssel. Érdekesség, de ki tudja, mennyiben véletlen és mennyiben törvényszerű, de a Mol majdnem fillérre annyit emelkedett egy tucatnyi év alatt, mint a kőolaj dollárban (lásd táblázatunkat), amely így szintén eléggé jó befektetésnek bizonyult. Az amerikai és a német részvénypiac viszont gyakorlatilag semmit sem hozott, nem véletlenül, volt közben kipukkadó dotkom-lufi, pénzügyi válság.

Azután voltak olyan befektetések is, amelyeket méltán nevezhetünk rossz választásnak. Ilyen volt a 15 százalékkal gyengülő dollár, a szerényen emelkedő euró. Ezeket úgy vettük, el voltak ásva, tehát nem kamatoztak, de banki kamattal megfejelve sem lehettek versenyképesek a forintkamatokkal. (Ez egyben valószínűleg azt is jelenti, hogy egész jó választás lett volna 12 évvel ezelőtt devizában eladósodni, még a jelenlegi gyenge forint mellett is.)

Csínján bánjunk az ásóval és a matraccal

A svájci frank ugyan megdrágult vagy ötven százalékkal, de kamatok nélkül, a forintinflációval ez sem tartott lépést. Forinban elásni a pénzt, szintén eléggé rossz választás lett volna, a 200 millió forint értéke körülbelül a felére esett – ennél csak a dollár volt rosszabb, mert azt valójában a forintinfláció és a dollár áresése együtt húzta le. (Táblázatunkban a befektetések értékét nem korrigáltuk az inflációval.)

Devizát venni és elásni, vagy ágymatracban tartani tehát nem volt túl jó ötlet, még akkor sem, ha fel tudja használni azt a tulajdonosa, vagy inkább birtokosa. De fel tudja-e használni a 12 évvel ezelőtti, sok esetben újakra cserélt bankjegyeket, például a német márkát? Igen, a német Bundesbank honlapján olvasható tájékoztató szerint a márkabankjegyeket korlátlan ideig beváltják. A Magyar Nemzeti Banknál is húsz év a lecserélt bankók átváltásának határideje. Ha viszont valakinek még véletlenül régi francia frankja vagy görög, finn bankjegye van, jobb lesz, ha siet, mert azoknál ez év februárban lejár az eredetileg tíz éves határidő, ahogy az az EKB tájékoztatójából kiderül.


Régi Új Változás Éves szinten 200 millió

érték érték (százalék) (százalék) forintra (MFt)
BUX index (magyar részvények) 9549 19050 99,50 5,9 399,0
MAX (magyar kötvények) 180,02 445,60 147,53 7,8 495,1
DAX (német részvények) 6558 6515 -0,66 -0,1 198,7
S&P 500 (USA részvények) 1401 1321 -5,71 -0,5 188,6
OTP 1640 4085 149,09 7,9 498,2
Mol 5400 18950 250,93 11,0 701,9
Olaj (WTI, USD) 28,22 98,78 250,04 11,0 700,1
Arany (USD) 286,2 1744,8 509,64 16,3 1219,3
USA-dollár 260,55 222,55 -14,58 -1,3 170,8
Euró (német márka) 255,4 293,7 14,99 1,2 230,0
Svájci frank 158,68 243,54 53,48 3,6 307,0
A forint inflációja* 1,00 0,52 -48,29 -5,3 103,4
*2000. január 1-től 2011. december 31-ig



 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ne induljon útnak utasbiztosítás nélkül
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:38
Kihívásokkal indult az új év a biztosítók számára, hiszen az extrém hidegben több a káresemény mint normális időjárás esetén, de a piaci szereplők folyamatosan az ügyfeleik rendelkezésére állnak – mondja Jeney Attila, a Magyar Biztosítók Szövetségének  (MABISZ) kommunikációs vezetője. 
Személyes pénzügyek Új határidő: eddig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 10:46
Február 15-ig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást a korábbi, január 20-ai határidő helyett. A munkáltatói kölcsön sem akadály, és az önkormányzat tűzoltói is igényelhetik az akár 1 millió forintot.
Személyes pénzügyek Az Otthon Starthoz már legalább 200 ezer forint ajándékpénzt ajánlanak
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:06
A kedvezményes hitelprogram elindítása után egyre több bank kínált külön jóváírást – azaz ajándékpénzt – és a verseny odáig fokozódott, hogy már minden bank ajánlata között szerepel legalább 200 ezer forint jóváírás valamilyen formában.
Személyes pénzügyek Rengeteg kedvezménytől elbúcsúzhatnak az egyedülálló anyák
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 08:21
Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket. 
Személyes pénzügyek Így takaríthat meg évi 233 ezer forintot a lakáshitel törlesztőjéből
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:48
A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
Személyes pénzügyek Lesújt a vasszigor: 2 perce marad minden banknak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 11:16
Komoly követelményt kell teljesítenie a bankoknak, melyről a módosított pénzforgalmi törvény rendelkezik. 
Személyes pénzügyek Lehet Önnél van az egyik: vitték, mint a cukrot ezeket a járműveket
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 09:13
Ismét rekorddal zárta az évet ez a piaci szegmens. 2025 mindent vitt az előzetes adatok szerint a használtautó-piacon.
Személyes pénzügyek Újabb jele annak, hogy fogy a magyar: lassan nincs, aki felvegye a babaváró hitelt
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 08:17
Ugyan 2025-ben sorban dőltek a rekordok a lakossági hitelek piacán, a babaváró hitel szempontjából igen gyengére sikerült a tavalyi év: az első tizenegy hónap mindössze bő 210 milliárd forintnyi új szerződést hozott, ami 8,5 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ezzel együtt a támogatott hitel még mindig 13 százalékát adja az összes fogyasztásihitel-szerződésnek, és a teljes lakossági hitelportfólión belül is 18 százalék körüli a részesedése.
Személyes pénzügyek Viszik a 3 százalékos lakáshitelt, már 18 ezer szerződést kötöttek a bankok
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 16:25
Már 18 ezernél tart az Otthon Start hitelszerződések száma, csaknem 30 ezer első lakásvásárló költözhet új otthonba. 
Személyes pénzügyek A hitelfelvételnél hátrányosabb helyzetbe kerülhetnek az alacsony jövedelműek
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 09:01
A 11 százalékos minimálbér-emelés tehát a bankok feltételein is változtatni fog hamarosan, ez pedig nem minden társadalmi csoportnak kedvez, mivel a bankok többsége a nettó minimálbérnek megfelelő összeg igazolásához köti a hitelfelvételt. Ez az összeg 2025-ben 193 ezer forint volt, 2026-tól pedig 214 ezer forint fölé emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG